Zasady odbywania studiów doktoranckich w szkołach wyższych, prawa i obowiązki doktorantów oraz wysokość stypendiów dla doktorantów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW SZKOLNICTWA WYŻSZEGO, ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ, OŚWIATY, SPRAW ZAGRANICZNYCH ORAZ PRZEWODNICZĄCEGO GŁÓWNEGO KOMITETU KULTURY FIZYCZNEJ I TURYSTYKI
z dnia 30 kwietnia 1960 r.
w sprawie zasad odbywania studiów doktoranckich w szkołach wyższych, praw i obowiązków doktorantów oraz wysokości stypendiów dla doktorantów.

Na podstawie art. 48 ust. 4 i art. 81 ust. 2 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkołach wyższych (Dz. U. Nr 68, poz. 336) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W celu stworzenia odpowiednich warunków do przyśpieszenia kształcenia młodej kadry naukowej i uzyskiwania stopnia naukowego doktora w zakresie dyscyplin naukowych szczególnie ważnych dla potrzeb gospodarki i kultury narodowej mogą być tworzone studia doktoranckie w szkołach wyższych podległych Ministrom Szkolnictwa Wyższego, Zdrowia i Opieki Społecznej, Oświaty, Spraw Zagranicznych oraz Głównemu Komitetowi Kultury Fizycznej i Turystyki.
2.
Studia doktoranckie prowadzone są na wydziałach, których wykazy ustalają na wniosek rektora, zgłoszony po zasięgnięciu opinii senatu i rady wydziału, właściwi ministrowie w drodze odrębnych przepisów.
3.
Studia doktoranckie w zależności od charakteru dyscypliny naukowej trwają do 4 lat.
§  2.
O dopuszczenie do odbywania studiów doktoranckich mogą ubiegać się osoby, które:
1)
mają wszczęty przewód doktorski lub warunki do jego wszczęcia;
2)
wyróżniają się zdolnościami i zamiłowaniem do pracy naukowej i pedagogicznej;
3)
mają co najmniej 2 lata praktyki naukowej, pedagogicznej lub zawodowej, a jeżeli opracowują rozprawę doktorską z zakresu nauk technicznych lub rolniczych, mają co najmniej dwuletni staż pracy produkcyjnej;
4)
nie przekroczyły 35 lat życia;
5)
złożą zobowiązanie, że po uzyskaniu stopnia doktora w ramach studiów doktoranckich podejmą na wniosek rektora lub ministra pracę na stanowisku pomocniczego pracownika nauki w szkole wyższej co najmniej na okres trzech lat.
§  3.
1.
O dopuszczeniu do odbywania studiów doktoranckich decyduje minister.
2.
Podanie o dopuszczenie do studiów doktoranckich składa się do ministra za pośrednictwem rektora; podanie powinno być zaopiniowane przez kierownika katedry i radę wydziału, a w przypadku gdy kandydat ma wszczęty przewód doktorski - również przez promotora.
§  4.
Osoby dopuszczone do studiów doktoranckich podlegają dziekanowi wydziału i są zobowiązane do:
1)
systematycznej pracy naukowej, w szczególności związanej z opracowaniem rozprawy doktorskiej i przygotowaniem się do egzaminów doktorskich oraz nabyciem umiejętności prowadzenia prac naukowo badawczych;
2)
uczestniczenia w wykładach, seminariach i innych zajęciach ustalonych w programie studiów doktoranckich;
3)
brania udziału w zebraniach naukowych katedry i składania w wyznaczonych terminach sprawozdań z przebiegu własnej pracy naukowej.
§  5.
Ramowy program oraz regulamin studiów doktoranckich ustalają właściwi ministrowie po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego.
§  6.
Doktorant w okresie odbywania studiów nie może wykonywać żadnych stałych ani okresowych zajęć zarobkowych.
§  7.
1.
W okresie odbywania studiów doktorant otrzymuje stypendium w wysokości uposażenia netto starszego asystenta wraz z przysługującymi dodatkami.
2.
Doktorantowi przysługuje dodatek do stypendium na członków rodziny w wysokości i na warunkach przewidzianych dla zasiłków rodzinnych dla pracujących.
3.
Stypendium określone w ust. 1 może być odpowiednio zwiększone, jeżeli doktorant odbywa studia w warunkach szczególnie szkodliwych dla zdrowia, uzasadniających przyznanie dodatku specjalnego w myśl przepisów o uposażeniu pracowników nauki. O zwiększaniu stypendium decyduje minister.
4.
Stypendium płatne jest miesięcznie z góry.
§  8.
1.
Ogólną kontrolę nad przebiegiem studiów doktoranckich sprawują rady właściwych wydziałów. Rada wydziału zobowiązana jest dokonywać na podstawie sprawozdań kierownika katedry lub wyznaczonych innych samodzielnych pracowników nauki okresowej oceny studiów doktoranckich i wyników pracy poszczególnych doktorantów.
2.
Senat szkoły wyższej raz do roku na podstawie sprawozdań dziekanów lub wyznaczonych samodzielnych pracowników nauki dokonuje ogólnej oceny studiów doktoranckich na poszczególnych wydziałach.
3.
Rektor w końcu roku szkolnego przedstawia ministrowi sprawozdanie z przebiegu i wyników studiów doktoranckich za dany rok szkolny.
§  9.
Pomocniczy pracownik nauki szkoły wyższej przyjęty na studia doktoranckie otrzymuje na okres studiów urlop bezpłatny.
§  10.
1.
Doktorant naruszający przepisy rozporządzenia, zaniedbujący się w pracy naukowej bądź naruszający inne przepisy obowiązujące w szkole wyższej może być skreślony z listy doktorantów.
2.
O skreśleniu z listy doktorantów orzeka minister.
3.
Wypłatę stypendium wstrzymuje się z dniem pierwszym miesiąca następującego po wydaniu decyzji o skreśleniu z listy doktorantów.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024