Zatrudnianie młodocianych w wieku powyżej 16 lat przy pracach nie wymagających kwalifikacji zawodowych w przedsiębiorstwach budowlanych, budowlano-montażowych, przemysłowych, geologicznych, transportowych i innych przedsiębiorstwach usługowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 21 listopada 1959 r.
w sprawie zatrudniania młodocianych w wieku powyżej 16 lat przy pracach nie wymagających kwalifikacji zawodowych w przedsiębiorstwach budowlanych, budowlano-montażowych, przemysłowych, geologicznych, transportowych i innych przedsiębiorstwach usługowych.

Na podstawie art. 3 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 2 lipca 1958 r. o nauce zawodu, przyuczaniu do określonej pracy i warunkach zatrudniania młodocianych w zakładach pracy oraz o wstępnym stażu pracy (Dz. U. Nr 45, poz. 226), w porozumieniu z Ministrem Oświaty oraz Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy rozporządzenia obowiązują w przedsiębiorstwach podległych Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz przez niego nadzorowanych.
§  2.
Zezwala się na zatrudnianie w przedsiębiorstwach określonych w § 1 młodocianych w wieku powyżej 16 lat przy pracach nie wymagających kwalifikacji zawodowych, wymienionych w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
§  3.
Prace, o których mowa w § 2, mogą być wykonywane pod warunkiem:
1)
zapewnienia młodocianym starannej opieki i stałego nadzoru ze strony kierownictwa zakładu pracy oraz odpowiednich warunków gwarantujących bezpieczeństwo i higienę pracy,
2)
poddawania młodocianych obowiązującym badaniom lekarskim i ścisłego przestrzegania zaleceń lekarzy,
3)
przestrzegania norm czasu pracy, dokształcania się i urlopów wypoczynkowych,
4)
przestrzegania zakazu zatrudniania przy pracach objętych wykazem prac wzbronionych młodocianym.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ PRAC NIE WYMAGAJĄCYCH KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH, PRZY KTÓRYCH MOGĄ BYĆ ZATRUDNIENI MŁODOCIANI W WIEKU POWYŻEJ 16 LAT

Lp. Rodzaje prac
1. Roboty porządkowe i magazynowe.
Wykonywanie prac porządkowych na placu budowy i w zakładach przemysłowych. Czyszczenie, sortowanie, składanie i konserwowanie składowanych materiałów, wyrobów i narzędzi. Wydawanie i przyjmowanie narzędzi i sprzętu.
2. Roboty ziemne i drogowe.
Ręczne wykonywanie: wykopów wąskoprzestrzennych do głębokości 1,5 m i szerokoprzestrzennych oraz nasypów, plantowanie, zasypywanie wykopów, rowów i dołów (bez usuwania ich obudowy).
Pomoc przy pomiarach: stawianie łat niwelacyjnych i tyczek, palikowanie, mierzenie taśmą itp.
Zalewanie zaprawą cementową spoin i pielęgnowanie świeżo ułożonych nawierzchni. Ręczne zrywanie starych nawierzchni (bruk, płyty, kostka bez zaprawy cementowej). Wypełnianie spoin dylatacyjnych na zimno.
3. Roboty murarskie.
Czyszczenie, moczenie lub polewanie cegły. Ręczne kucie bruzd i otworów w murze.
4. Roboty ciesielskie.
Sortowanie, oczyszczanie i składanie materiałów pochodzących z rozbiórki rusztowań i oszalowań. Wyciąganie i prostowanie gwoździ. Sortowanie i układanie desek do obmiaru. Łupanie i ociosywanie klinów i kołków. Przenoszenie i podawanie narzędzi i sprzętu.
Rozbieranie posadzek wykonanych z deszczułek. Układanie tektury lub papieru pod deszczułki.
5. Roboty zbrojarsko-betoniarskie.
Czyszczenie stali zbrojeniowej w prętach, w kręgach i konstrukcjach z zendry, brudu i lodu szczotkami lub młotkiem w otwartych pomieszczeniach. Konserwacja konstrukcji i wyrobów betonowych i żelbetowych przez polewanie wodą lub osłanianie matami.
Czyszczenie podłoża przed układaniem świeżego betonu.
6. Roboty zduńskie.
Sortowanie kafli i elementów według kształtu i odcieni.
Cięcie drutu na klamry i wiązania podłużne. Przygotowywanie tłucznia z cegły i dachówki. Rozbieranie pieców.
Czyszczenie cegły i kafli pochodzących z rozbiórki. Mycie kafli i płyt licowych. Zacieranie i kredowanie. Konserwacja naradzi i sprzętu.
7. Roboty malarskie.
Mycie i skrobanie ścian. Szpachlowanie stolarki, podłóg, cokołów, listew itp. Konserwacja narzędzi i sprzętu.
8. Roboty szklarskie.
Przenoszenie kitu, szkła i sprzętu pomocniczego. Rozkręcanie i skręcanie ram okiennych. Czyszczenie wrębów ze starego kitu i resztek szkła. Mycie i wycieranie szyb.
9. Roboty regulacyjne i umocnieniowe.
Wiązanie faszyny w wiązki i kiszki przy pomocy witek i drutu palonego. Ciosanie kołków do robót faszynowych, wbijanie palików i wyplatanie płotków.
10. Czynności gońca.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1960.2.16

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zatrudnianie młodocianych w wieku powyżej 16 lat przy pracach nie wymagających kwalifikacji zawodowych w przedsiębiorstwach budowlanych, budowlano-montażowych, przemysłowych, geologicznych, transportowych i innych przedsiębiorstwach usługowych.
Data aktu: 21/11/1959
Data ogłoszenia: 13/01/1960
Data wejścia w życie: 13/01/1960