Szczegółowe warunki i tryb przyjęć na zawodowe studia administracyjne na uniwersytetach.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
z dnia 13 listopada 1959 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyjęć na zawodowe studia administracyjne na uniwersytetach.

Na podstawie art. 45 ust. 3 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkołach wyższych (Dz. U. Nr 68, poz. 336) zarządza się, co następuje:
§  1.
O przyjęcie na pierwszy rok zawodowych studiów administracyjnych utworzonych na uniwersytetach mogą ubiegać się osoby, które:
1)
posiadają świadectwo dojrzałości lub równorzędne świadectwo ukończenia szkoły średniej stopnia licealnego,
2)
są zatrudnione w organach administracji państwowej i mogą wykazać się nienaganną pracą w tych organach przez okres co najmniej trzyletni,
3)
zostały skierowane na zawodowe studia administracyjne przez organy administracji państwowej,
4)
złożyły z wynikiem pomyślnym egzamin wstępny.
§  2.
1.
Podania o przyjęcia na I rok zawodowych studiów administracyjnych składają kandydaci w sekretariacie zawodowego studium administracyjnego położonego najbliżej ich miejsca zamieszkania.
2.
Do podania należy dołączyć:
1)
życiorys,
2)
świadectwo urodzenia lub wyciąg z dowodu osobistego, uwierzytelniony albo poświadczony przez zakład pracy lub szkołę wyższą,
3)
świadectwo dojrzałości lub równorzędne świadectwo ukończenia szkoły średniej stopnia licealnego,
4)
skierowanie organu administracji państwowej, w której kandydat jest zatrudniony, zawierające:
a)
stwierdzenie odbycia pracy, o której mowa w § 1 pkt 2,
b)
opis przebiegu i wyników pracy zawodowej kandydata,
c)
charakterystykę kandydata;
5)
zaświadczenie zakładu społecznego służby zdrowia, stwierdzające stan zdrowia umożliwiający łączenie pracy zawodowej ze studiami,
6)
3 fotografie.
§ 3.
1.
W celu sprawdzenia, czy kandydaci ubiegający się o przyjęcie spełniają warunki określone w § 1, przeprowadzenia egzaminu wstępnego oraz ustalenia listy osób przyjętych na studia w ramach ustalonej ilości miejsc - powołuje się na uniwersytetach, na których utworzone zostały zawodowe studia administracyjne, komisje dla doboru kandydatów na zawodowe studia administracyjne, zwane dalej "komisjami".
2.
W skład komisji wchodzą:
1)
rektor lub wyznaczony przez niego samodzielny pracownik nauki jako przewodniczący komisji,
2)
dziekan wydziału prawa oraz wyznaczeni przez niego co najmniej dwaj samodzielni pracownicy nauki,
3)
przedstawiciel zakładowej organizacji związkowej na danym uniwersytecie,
4)
zaproszeni w miarę potrzeby przez dziekana wydziału prawa przedstawiciele zainteresowanych organów administracji państwowej.
3.
Do zadań komisji należy:
1)
utrzymywanie ścisłego kontaktu z zainteresowanymi organami administracji państwowej w celu zapewnienia właściwego doboru kandydatów,
2)
kwalifikowanie kandydatów do egzaminu wstępnego,
3)
ustalanie listy osób przyjętych na studia spośród osób, które złożyły z wynikiem pomyślnym egzamin wstępny.
4.
Egzamin wstępny przeprowadzają oraz oceniają jego wynik osoby określone w ust. 2 pkt 2 pod przewodnictwem dziekana wydziału prawa.
5.
Egzamin wstępny przeprowadzany jest w formie ustnej i pisemnej z zakresu sprawdzania wiadomości kandydata o Polsce współczesnej.
§  4.
Funkcje techniczno-organizacyjne spełnia sekretarz komisji, powołany przez dziekana wydziału prawa spośród pomocniczych pracowników nauki lub pracowników administracji uniwersytetu.
§  5.
Członkowie komisji oraz sekretarz komisji otrzymują wynagrodzenie zgodnie z przepisami obowiązującymi na studiach zwykłych w szkole wyższej.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024