Biegli sądowi.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 12 października 1959 r.
o biegłych sądowych.

Na podstawie art. 157 i 161 prawa o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 1950 r. Nr 39, poz. 360 i z 1957 r. Nr 31, poz. 133) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Prezes sądu wojewódzkiego ustanawia biegłego sądowego przy sądzie wojewódzkim lub powiatowym.
2.
Biegłego sądowego ustanawia się dla poszczególnej gałęzi nauki, techniki, sztuki, rzemiosła lub innej umiejętności.
3.
Biegłego sądowego ustanawia się na okres lat 3. Koniec tego okresu ustala się na koniec roku kalendarzowego.
§  2.
1.
Biegłym sądowym może być ustanowiony ten, kto:
1)
posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich,
2)
ukończył 25 lat życia,
3)
jest nieskazitelnego charakteru,
4)
posiada teoretyczne i praktyczne wiadomości specjalne w danej gałęzi nauki, techniki, sztuki, rzemiosła lub innej umiejętności, dla której ma być ustanowiony,
5)
daje rękojmię należytego wykonywania obowiązków biegłego sądowego,
6)
wyraził zgodę na ustanowienie go biegłym sądowym.
2.
Posiadanie wiadomości specjalnych powinno być wykazane dokumentami stwierdzającymi kwalifikacje naukowe biegłego i jego praktyczne doświadczenie w zakresie danej umiejętności.
3.
Osoby pozostające w służbie państwowej mogą być ustanowione biegłymi sądowymi za zgodą swej władzy przełożonej.
§  3.
1.
Biegłych sądowych ustanawia się w ilości uzasadnionej potrzebami sądu.
2.
W razie potrzeby ustanowienia biegłego prezes sądu może zwrócić się do odpowiednich związków zawodowych, przedsiębiorstw państwowych, instytucji, zakładów, uczelni, urzędów oraz prezydiów rad narodowych o wskazanie osób posiadających teoretyczne i praktyczne wiadomości specjalne w danej gałęzi nauki, techniki, sztuki, rzemiosła lub innej umiejętności, a o opinię o kandydacie na biegłego ponadto do zakładu pracy kandydata.
3.
W przypadku ustanawiania biegłego przy sądzie powiatowym prezes sądu wojewódzkiego zwraca się do prezesa właściwego sądu powiatowego o opinię co do potrzeby ustanowienia biegłego sądowego i zleca zebranie opinii o kandydacie.
§  4.
1.
Przyrzeczenie od biegłego sądowego odbiera prezes sądu, przy którym biegłego ustanowiono. Z czynności tej należy sporządzić protokół, który podpisuje biegły sądowy i prezes sądu. O złożeniu przyrzeczenia czyni się adnotację na piśmie ustanawiającym biegłego.
2.
Biegły składa przyrzeczenie według następującej roty:

"Świadomy wagi mych słów i odpowiedzialności przed prawem przyrzekam uroczyście, że powierzone mi obowiązki biegłego wykonam z całą sumiennością i bezstronnością".

3.
Biegły sądowy składa przyrzeczenie tylko przy objęciu stanowiska, a składając opinię w poszczególnych sprawach powołuje się na nie.
4.
Pismo ustanawiające biegłym sądowym doręcza się biegłemu dopiero po złożeniu przyrzeczenia.
§  5.
Ustanowienie biegłym sądowym i złożenie przyrzeczenia nadaje osobie ustanowionej prawo:
1)
wydawania w sprawach sądowych opinii w zakresie tej gałęzi nauki, techniki, sztuki, rzemiosła lub innej umiejętności, dla której została ustanowiona,
2)
używania tytułu biegłego sądowego z oznaczeniem sądu oraz tej gałęzi nauki, techniki, sztuki, rzemiosła lub innej umiejętności, dla których ją ustanowiono.
§  6.
1.
Biegłemu sądowemu w okręgu sądu, przy którym został ustanowiony, i w zakresie spraw, dla których został ustanowiony, nie wolno bez ważnych przyczyn odmówić stawiennictwa i wydania opinii na żądanie sądu lub jego kierownika w sprawach sądowych z wyjątkiem spraw, w których w myśl przepisów postępowania sądowego jest on wyłączony od wydania opinii lub upoważniony do jej odmówienia.
2.
Biegły sądowy powinien zawiadomić prezesa sądu, przy którym został ustanowiony, o każdej zmianie swego adresu.
§  7.
1.
Prezes sądu wojewódzkiego odwołuje ustanowienie biegłego sądowego przed upływem ustalonego okresu (§ 1 ust. 3):
1)
na prośbę biegłego,
2)
jeżeli biegły sądowy utracił warunki, o których mowa w § 2, lub okaże się, że w chwili ustanawiania go warunkom tym nie odpowiadał.
2.
Prezes sądu wojewódzkiego może odwołać ustanowienie biegłego sądowego przed upływem ustalonego okresu (§ 1 ust. 3) z ważnych przyczyn, a w szczególności gdy biegły sądowy wykazuje opieszałość lub nienależycie wykonywuje swe obowiązki.
§  8.
1.
Prezes sądu prowadzi listę biegłych sądowych ustanowionych przy sądzie.
2.
Listę biegłych prowadzi się według poszczególnych gałęzi nauki, techniki, sztuki, rzemiosła lub innych umiejętności z dokładnym wymienieniem adresu biegłego i okresu czasu, na który go ustanowiono.
3.
Biegłego sądowego skreśla się z listy:
1)
z upływem okresu, na który go ustanowiono,
2)
z chwilą odwołania ustanowienia.
4.
Prezes sądu wojewódzkiego w styczniu każdego roku podaje do wiadomości sądów powiatowych swego okręgu listę biegłych ustanowionych przy sądzie wojewódzkim. Zawiadamia je również o każdej zmianie listy.
5.
Interesanci przeglądać mogą listę biegłych w sekretariacie.
§  9.
Biegli sądowi ustanowieni na podstawie dotychczasowych przepisów zachowują swe uprawnienia do dnia 31 grudnia 1959 r.
§  10.
Traci moc rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 grudnia 1928 r. o biegłych sądowych (Dz. U. Nr 104, poz. 945).
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024