Udzielanie oficerom i podoficerom nie będącym w czynnej służbie wojskowej zezwoleń na noszenie umundurowania i oznak wojskowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 4 sierpnia 1959 r.
w sprawie udzielania oficerom i podoficerom nie będącym w czynnej służbie wojskowej zezwoleń na noszenie umundurowania i oznak wojskowych.

Na podstawie art. 85 ust. 1 ustawy z dnia 13 grudnia 1957 r. o służbie wojskowej oficerów Sił Zbrojnych (Dz. U. z 1958 r. Nr 2, poz. 5) i art. 96 ust. 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1958 r. o służbie wojskowej szeregowców i podoficerów Sił Zbrojnych (Dz. U. z 1958 r. Nr 36, poz. 164 i z 1959 r. Nr 14, poz. 75) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Oficerowie rezerwy i oficerowie zwolnieni od powszechnego obowiązku wojskowego oraz podoficerowie zwolnieni z wojskowej służby zawodowej mogą uzyskać zezwolenie na noszenie umundurowania i oznak wojskowych:
1)
w dniach świąt państwowych (Dzień 1 Maja i Święto Odrodzenia Polski - 22 lipca) oraz w dniach świąt wojskowych (Dzień Wojska Polskiego - 12 października, Dzień Marynarki Wojennej, Dzień Lotnictwa, Dzień Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Dzień Wojsk Ochrony Pogranicza oraz doroczne święta jednostek wojskowych ustalone w przepisach wojskowych),
2)
w razie konieczności wykonywania przez nich czynności uzasadniających występowanie w tym umundurowaniu (np. w organizacjach przysposobienia wojskowego),
3)
w innych przypadkach uzasadniających udzielenie takiego zezwolenia.
2.
Umundurowanie i oznaki wojskowe mogą nosić na podstawie uzyskanego zezwolenia:
1)
w dniach świąt państwowych i w Dniu Wojska Polskiego - wszyscy oficerowie i podoficerowie wymienieni w ust. 1,
2)
w Dniu Marynarki Wojennej, Dniu Lotnictwa, Dniu Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Dniu Wojsk Ochrony Pogranicza oraz w doroczne święta jednostek wojskowych tylko ci oficerowie i podoficerowie, którzy pełnili służbę w tych rodzajach Sił Zbrojnych lub w jednostkach wojskowych.
§  2.
Zezwolenie na noszenie umundurowania i oznak wojskowych może być w szczególności udzielone tym oficerom i podoficerom wymienionym w § 1 ust. 1, którzy byli oficerami lub podoficerami zawodowymi i nabyli prawo do pełnego zaopatrzenia emerytalnego z tytułu wysługi lat.
§  3.
1.
Zezwolenia na noszenie umundurowania i oznak wojskowych udziela Minister Obrony Narodowej lub organ wojskowy przez niego upoważniony na prośbę zainteresowanego wniesioną za pośrednictwem wojskowego komendanta rejonowego właściwego ze względu na jego miejsce zamieszkania.
2.
Zezwolenie może być udzielone również na wniosek naczelnego organu administracji państwowej, władzy naczelnej organizacji społecznej lub zainteresowanego organu wojskowego.
3.
Zezwolenie może być cofnięte w każdym czasie.
§  4.
1.
Oficerom i podoficerom, którzy uzyskali zezwolenie na noszenie umundurowania i oznak wojskowych, wydaje się stosowne zaświadczenie.
2.
Zaświadczenie wymienione w ust. 1 wydaje organ wojskowy określony przez Ministra Obrony Narodowej.
§  5.
Oficerowie i podoficerowie uprawnieni w myśl § 1 do noszenia umundurowania i oznak wojskowych obowiązani są nosić je zgodnie z przepisami ubiorczymi żołnierzy, z ustalonymi w tych przepisach oznakami wskazującymi, że nie pełnią oni czynnej służby wojskowej.
§  6.
Noszenie umundurowania i oznak wojskowych przez oficerów i podoficerów wymienionych w § 1 w czasie wykonywania zatrudnienia w zakładach pracy lub podczas wykonywania innych prac zarobkowych poza przypadkami wymienionymi w § 1 ust. 1 pkt 2 jest niedozwolone.
§  7.
1.
W czasie noszenia umundurowania i oznak wojskowych oficerowie i podoficerowie wymienieni w § 1 obowiązani są do przestrzegania dyscypliny i porządku wojskowego oraz regulaminów i innych przepisów wojskowych.
2.
Wojskowe patrole garnizonowe i patrole Wojskowej Służby Wewnętrznej mają prawo kontroli przestrzegania dyscypliny i porządku wojskowego oraz regulaminów i innych przepisów wojskowych przez oficerów i podoficerów wymienionych w § 1 występujących w umundurowaniu wojskowym - na zasadach dotyczących żołnierzy w czynnej służbie wojskowej.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024