Określenie rodzajów służby wojskowej, które uzasadniają wymiar renty inwalidzkiej według stawek przewidzianych dla pracowników I kategorii zatrudnienia.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW OBRONY NARODOWEJ I SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 18 kwietnia 1959 r.
w sprawie określenia rodzajów służby wojskowej, które uzasadniają wymiar renty inwalidzkiej według stawek przewidzianych dla pracowników I kategorii zatrudnienia.

Na podstawie art. 18 ust. 2 i art. 60 dekretu z dnia 14 sierpnia 1954 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 1958 r. Nr 23, poz. 98 i Nr 36, poz. 164) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rodzaje służby wojskowej, które ze względu na szczególne właściwości lub warunki jej odbywania uzasadniają wymiar renty inwalidzkiej według stawek przewidzianych dla pracowników zaliczonych do I kategorii zatrudnienia, wymienione są w wykazie stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Prawo do renty inwalidzkiej według stawek przewidzianych dla pracowników zaliczonych do I kategorii zatrudnienia przysługuje żołnierzowi, który ostatnio przed powstaniem prawa do renty odbywał służbę wojskową w jednym z rodzajów służby wymienionym w wykazie (§ 1) albo wykonywał analogiczne czynności w szkole lub na kursie.
§  3.
Jeżeli w czasie służby wojskowej żołnierz wykonywał prace wymienione w § 1 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 1956 r. w sprawie zaliczania pracowników do kategorii zatrudnienia (Dz. U. Nr 39, poz. 176) oraz w wykazie stanowiącym załącznik do tego rozporządzenia - służbę wojskową zalicza się mu w całości do I kategorii zatrudnienia.
§  4.
Żołnierzowi, który ostatnio przed powstaniem prawa do renty pełnił służbę wojskową w innych rodzajach służb niż wymienione w wykazie (§ 1), przysługuje prawo do renty inwalidzkiej według stawek, o których mowa w § 2, jeżeli służba wojskowa w rodzajach służb wymienionych w tym wykazie trwała co najmniej 3 miesiące i ze służby tej ze względu na stan zdrowia został przeniesiony na inne stanowisko.
§  5.
1.
Przyznanie żołnierzowi renty inwalidzkiej według stawek przewidzianych dla pracowników I kategorii zatrudnienia następuje na podstawie dołączonego do wniosku zaświadczenia wojskowego komendanta rejonowego, stwierdzającego odbywanie przez żołnierza służby wojskowej w rodzajach służb określonych w rozporządzeniu wymienionym w § 3 lub służb określonych w załączonym wykazie (§ 1).
2.
Jeżeli zaopatrzenie inwalidzkie ma być przyznane żołnierzowi przed zwolnieniem go z czynnej służby wojskowej, zaświadczenie wymienione w ust. 1 wydaje dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni służbę.
3.
Wzór zaświadczenia zawiera załącznik nr 2 do niniejszego rozporządzenia.
§  6.
1.
Przepisy §§ 1 - 5 stosuje się w czasie pokoju.
2.
Okresy służby wojskowej pełnionej przez żołnierza w razie mobilizacji i w czasie wojny uzasadniają w całości wymiar renty inwalidzkiej według stawek przewidzianych dla pracowników I kategorii zatrudnienia, bez względu na zajmowane przez niego stanowisko.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

WYKAZ RODZAJÓW SŁUŻBY WOJSKOWEJ, KTÓRE ZE WZGLĘDU NA SZCZEGÓLNE WŁAŚCIWOŚCI LUB WARUNKI JEJ ODBYWANIA UZASADNIAJĄ WYMIAR RENTY INWALIDZKIEJ WEDŁUG STAWEK PRZEWIDZIANYCH DLA PRACOWNIKÓW I KATEGORII ZATRUDNIENIA

1. Obsługa ciężkich i wielkokalibrowych karabinów maszynowych.

2. Załogi czołgów, dział pancernych i innych wozów bojowych oraz obsługa dział i moździerzy.

3. Kierowcy specjalnych pojazdów mechanicznych, transporterów i traktorów gąsienicowych.

4. Obsługa magazynów i składów uzbrojenia, amunicji i materiałów wybuchowych.

5. Obsługa magazynów i warsztatów czołgów i dział pancernych oraz majstrowie broni artyleryjskiej.

6. Żołnierze wojsk chemicznych.

7. Saperzy.

8. Żołnierze wojsk drogowych szkoleni w zakresie budowy dróg, mostów i montażu mostów składanych oraz żołnierze wojsk kolejowych szkoleni w zakresie budowy dróg kolejowych i bezpośredniej eksploatacji taboru kolejowego.

9. Obsługa wojskowych urządzeń radiotechnicznych i radiokomunikacyjnych o wysokiej częstotliwości, dużej mocy i wysokim napięciu.

10. Zespoły telegraficzne.

11. Radioreflektorzyści i reflektorzyści.

12. Załogi samolotów i personel techniczny bezpośredniej obsługi samolotów.

13. Skoczkowie spadochronowi.

14. Obsługa laboratoriów fotograficznych i specjaliści samolotowych urządzeń fotograficznych.

15. Obsługa stacji tlenowych i kompresorów.

16. Załogi jednostek pływających marynarki wojennej.

17. Obsługa stacji energetycznych i montaży akumulatorów.

18. Spawacze.

19. Personel służby medycznej i weterynaryjnej stykający się z chorobami zakaźnymi.

20. Obsługa magazynów, składnic i laboratoriów materiałów pędnych i smarów.

21. Żołnierze wojsk ochrony pogranicza.

22. Żołnierze oddziałów i pododdziałów ochronnych.

23. Żołnierze oddziałów i pododdziałów terenowej obrony przeciwlotniczej.

ZAŁĄCZNIK Nr 2

.........................

(pieczęć podłużna WKR Data ...................

lub jednostki wojskowej)

Nr ....................

Zaświadczenie

Stwierdza się, że .............................................

(stopień, imię i nazwisko

oraz data urodzenia)

odbywał służbę wojskową od ............ do ...................,

która ze względu na szczególne właściwości jej odbywania

uzasadnia wymiar renty inwalidzkiej według stawek

przewidzianych dla pracowników zaliczonych do I kategorii

zatrudnienia.

Podstawa: art. 18 ust. 2 dekretu z dnia 14 sierpnia 1954 r. o

zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin

(Dz. U. z 1958 r. Nr 23, poz 98 i Nr 36, poz. 164) oraz

rozporządzenie Ministrów Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych

z dnia 18 kwietnia 1959 r. w sprawie określenia rodzajów służby

wojskowej, które uzasadniają wymiar renty inwalidzkiej według

stawek przewidzianych dla pracowników I kategorii zatrudnienia

(Dz. U. Nr 29, poz. 174).

.................................

pieczęć urzędowa (podpis wojskowego komendanta

rejonowego lub dowódcy

jednostki wojskowej)

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1959.29.174

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie rodzajów służby wojskowej, które uzasadniają wymiar renty inwalidzkiej według stawek przewidzianych dla pracowników I kategorii zatrudnienia.
Data aktu: 18/04/1959
Data ogłoszenia: 14/05/1959
Data wejścia w życie: 14/05/1959