Korzystanie w roku 1958 z funduszu zakładowego przez pracowników zarządów wielozakładowych przedsiębiorstw państwowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 listopada 1958 r.
w sprawie korzystania w roku 1958 z funduszu zakładowego przez pracowników zarządów wielozakładowych przedsiębiorstw państwowych. *

Na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 28 marca 1958 r. o funduszu zakładowym na rok 1958 (Dz. U. Nr 18, poz. 74) zarządza się, co następuje:

I.

Przepisy ogólne.

§  1.
Pracownicy zarządu przedsiębiorstwa wielozakładowego, który utrzymywany jest z narzutów na koszty własne zakładów (oddziałów) działających na zasadach pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego i sporządzających samodzielne bilanse, korzystają z funduszu zakładowego.

II.

Obliczenie wysokości funduszu zakładowego.

§  2.
1. 1
Fundusz zakładowy dla pracowników zarządu przedsiębiorstwa ustala się w takim procencie planowanego w 1959 r. osobowego funduszu płac zarządu, jaki wynika ze stosunku łącznej kwoty odpisów na fundusz zakładowy w zakładach (oddziałach) do łącznej sumy planowanego w 1959 r. osobowego funduszu płac wszystkich zakładów (oddziałów).
2.
Jeżeli zakłady (oddziały) nie tworzą funduszu zakładowego, ale otrzymały zezwolenie na pokrywanie wydatków na nagrody, świadczenia oraz na zaspokojenie innych potrzeb pracowników do wysokości 2% planowanego osobowego funduszu płac - wówczas dla ustalenia procentu odpisu, o którym mowa w ust. 1, do kwoty odpisów na fundusz zakładowy zakładów (oddziałów) dodaje się kwoty przyznane na nagrody, świadczenia oraz na zaspokojenie innych potrzeb pracowników.
3.
Pracownicy zarządu przedsiębiorstwa nie korzystają z funduszu zakładowego, jeżeli przedsiębiorstwo jako całość pogorszy wynik działalności gospodarczej o więcej niż 20%.

III.

Tworzenie funduszu zakładowego.

§  3.
1.
Fundusz zakładowy dla pracowników zarządu przedsiębiorstwa tworzy się z wpłat zakładów (oddziałów).
2.
Wpłat na fundusz zakładowy pracowników zarządu przedsiębiorstw dokonują zakłady (oddziały) niezależnie od tego, czy uzyskały prawo dokonania odpisu na swój fundusz zakładowy. Wpłaty te obciążają zyski zakładu (oddziału), a w razie gdy zakład (oddział) nie osiąga zysku lub gdy osiągnięty zysk nie wystarcza na pokrycie funduszu - środki obrotowe zakładu (oddziału).
3.
Wysokość wpłat na fundusz zakładowy pracowników zarządu przedsiębiorstwa dokonywanych przez zakłady (oddziały) ustala się proporcjonalnie do wysokości narzutu przypadającego na pokrycie kosztów utrzymania zarządu przedsiębiorstwa.
4.
Wpłaty na fundusz zakładowy pracowników zarządu przedsiębiorstwa dokonuje się w miesiącu następującym po kwartale, za który odpis jest dokonywany. Wpłaty za IV kwartał dokonuje się po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego zakładu (oddziału).
§  4.
1.
Jednostka nadrzędna może zezwolić na dokonywanie wydatków na nagrody dla pracowników zarządu przedsiębiorstwa do wysokości kwoty odpowiadającej 0,2% planowanego na dany okres osobowego funduszu płac zarządu przedsiębiorstwa, jeżeli fundusz zakładowy utworzony w myśl rozporządzenia byłby od tej kwoty niższy lub też jeżeli w związku z przepisami § 2 ust. 3 w ogóle nie został utworzony.
2.
Wydatki, o których mowa w ust. 1, zalicza się na koszty zarządu przedsiębiorstwa.

IV.

Przepisy końcowe.

§  5.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się w przypadku, gdy przedsiębiorstwo prowadzi eksperyment ekonomiczny.
§  6.
W razie stwierdzenia nieprzestrzegania przepisów rozporządzenia należy stosować sankcje przewidziane w art. 12 ustawy z dnia 28 marca 1958 r. o funduszu zakładowym na rok 1958 (Dz. U. Nr 18, poz. 74).
§  7.
W zarządach przedsiębiorstw objętych przepisami niniejszego rozporządzenia nie stosuje się dotychczasowych przepisów dotyczących finansowania wydatków na współzawodnictwo w zakładzie pracy oraz nagród indywidualnych za szczególne osiągnięcia.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1958 r.
* Z dniem 1 stycznia 1959 r. przedłuża się moc obowiązującą nin. rozporządzenia na rok 1959, zgodnie z § 1 ust. 1 rozporządzenia z dnia 18 lutego 1959 r. w sprawie korzystania w roku 1959 z funduszu zakładowego przez pracowników zarządów wielozakładowych przedsiębiorstw państwowych (Dz.U.59.17.94).
1 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 ust. 2 rozporządzenia z dnia 18 lutego 1959 r. (Dz.U.59.17.94) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1959 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024