Uposażenie pracowników administracyjnych i obsługowych zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 sierpnia 1958 r.
w sprawie uposażenia pracowników administracyjnych i obsługowych zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych.

Na podstawie art. 4 pkt 5 oraz art. 5, 6, 8, 10 i 12 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o uposażeniu pracowników państwowych (Dz. U. Nr 7, poz. 39) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie stosuje się do pracowników administracyjno-biurowych i obsługowych zatrudnionych w państwowych szkołach ogólnokształcących, zawodowych, rolniczych, leśnych, artystycznych, wychowania fizycznego, średnich medycznych, w zakładach kształcenia nauczycieli, ogniskach artystycznych, placówkach wychowania pozaszkolnego, w międzyszkolnych ośrodkach prac pozalekcyjnych, w zakładach wychowawczych, w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich, świetlicach, bursach i internatach, w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych, w ośrodkach i na kursach kształcenia i doskonalenia kadr pedagogicznych oraz w innych zakładach i placówkach wychowawczych i szkoleniowych.
2.
Rozporządzenie nie odnosi się do pracowników zatrudnionych w szkołach wyższych, instytutach i placówkach naukowych.
§  2. 1
Dla pracowników administracyjno-biurowych wymienionych w § 1 ust. 1 oraz dla woźnych szkolnych ustala się tabelę uposażenia zasadniczego oraz tabelę stanowisk i zaszeregowania poszczególnych stanowisk do grup uposażenia zasadniczego w sposób następujący:

Tabela uposażenia zasadniczego.

Grupa uposażenia Miesięcznie złotych
od do
I 2.000–2.400
II 1.800–2.200
III 1.600–2.000
IV 1.450–1.800
V 1.300–1.600
VI 1.200–1.450
VII 1.100–1.300
VIII 1.000–1.200
IX 900–1.100
X 850–1.000

Tabela stanowisk i zaszeregowania do grup uposażenia zasadniczego.

Nr kolejny Nazwa stanowiska Grupa uposażenia
od do
1 Kierownik działu (oddziału) administracyjno-gospodarczego: III–I
– planetarium i obserwatorium astronomicznego
– pałacu młodzieży
2 Główny księgowy: IV–II
– planetarium i obserwatorium astronomicznego
– pałacu młodzieży
3 a) Dyrektor (kierownik) ośrodka szkolenia kursowego V–III
b) Zastępca dyrektora do spraw administracyjno-

gospodarczych szkoły, zakładu lub innej placówki

c) Główny księgowy ośrodka szkolenia kursowego
4 a) Kierownik do spraw administracyjno-gospodarczych

ośrodka szkolenia kursowego albo szkoły, zakładu lub

innej placówki

VI–IV
b) Główny księgowy szkoły, zakładu lub innej placówki
5 a) Sekretarz ośrodka szkolenia kursowego, szkoły, zakładu

lub innej placówki,

VIII–V
b) Starszy księgowy, starszy referent ośrodka szkolenia

kursowego, szkoły, zakładu lub innej placówki

6 Referent, księgowy, starszy magazynier ośrodka szkolenia kursowego, szkoły, zakładu lub innej placówki VIII–VI
7 Kierownik stołówki, intendent, magazynier, starszy woźny ośrodka szkolenia kursowego, szkoły, zakładu lub innej placówki IX–VII
8 Kancelista, woźny szkolny, pomoc wychowawczyni przedszkola X–VIII
9 Stażysta:

a) z wyższym wykształceniem

b) ze średnim wykształceniem zawodowym

c) ze średnim wykształceniem ogólnokształcącym

IV

VI

VII

2.
W wypadkach uzasadnionych zakresem obowiązków, wysokimi kwalifikacjami i przydatnością do pracy, właściwy minister może przyznać zastępcy dyrektora do spraw administracyjno-gospodarczych oraz głównemu księgowemu szkoły, zakładu lub innej placówki oświatowo-wychowawczej uposażenie według grupy wyższej od najwyższej przewidzianej w tabeli dla tych stanowisk.
3.
Stawki wynagrodzenia zasadniczego pracowników obsługowych zatrudnionych w szkołach i innych placówkach oświatowo-wychowawczych ustala się, jak następuje:
Nr kolejny Nazwa stanowiska (funkcji) Miesięczna stawka wynagrodzenia w złotych
1 Goniec, sprzątaczka zatrudniona w systemie czasowym 850
2 Pomoc kuchenna, dozorca, portier 850–1.000
3 Robotnik gospodarczy, szwaczka, praczka 850–1.200
4 Wykwalifikowany rzemieślnik gospodarczy i ogrodnik, kucharka 900–1.600
5 Palacz centralnego ogrzewania:
– systemu grawitacyjnego 900–1.400
– systemu pompowego lub pompowo-grawitacyjnego 1.000–1.600
4.
Woźnym szkolnym oraz innym pracownikom obsługowym szkoły, zakładu lub innej placówki oświatowo-wychowawczej może być przyznane dodatkowe wynagrodzenie za wykonywanie czynności dozorcy domowego w wysokości nie przekraczającej 10% miesięcznego uposażenia zasadniczego. Zasady przyjmowania dodatkowego wynagrodzenia z powyższego tytułu określi Minister Oświaty w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac.
5.
Przepisy ust. 3 i 4 nie dotyczą osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin przez gromadzkie rady narodowe do czynności obsługowych w szkołach i innych placówkach oświatowo-wychowawczych.
§  3.
Zainteresowany minister w porozumieniu z Ministrem Finansów może uzupełnić tabelę stanowisk nowymi stanowiskami.
§  4.
Minister Oświaty w porozumieniu z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej określi:
a)
wymagane kwalifikacje w zakresie wykształcenia i lat praktyki zawodowej dla poszczególnych stanowisk wymienionych w tabeli stanowisk oraz
b)
zasady zaszeregowania i awansu woźnych szkolnych w zależności od posiadanego stażu pracy i warunków pracy.
§  5.
1.
Pracownicy zatrudnieni w dniu wejścia w życie rozporządzenia powinni być zakwalifikowani na jedno ze stanowisk przewidziane w tabeli, odpowiadające rodzajowi wykonywanych przez pracownika funkcji i posiadanym kwalifikacjom zawodowym.
2.
Pracownicy wymienieni w ust. 1 otrzymują uposażenie według grupy uposażenia zasadniczego określonej w tabeli stanowisk dla danego stanowiska.
3.
Zakwalifikowania do odpowiedniego stanowiska i zaszeregowania do grupy uposażenia oraz oznaczenia kwoty uposażenia zasadniczego dokonuje władza szkolna sprawująca bezpośredni nadzór nad szkołą, w której pracownik jest zatrudniony, biorąc za podstawę wielkość szkoły oraz posiadane przez pracownika kwalifikacje i lata pracy.
§  6.
1.
Pracownicy zatrudnieni w dniu wejścia w życie rozporządzenia nie mogą otrzymać uposażenia niższego od dotychczas pobieranego.
2.
W razie gdy dotychczasowe uposażenie netto jest wyższe od maksymalnego uposażenia netto przewidzianego dla stanowiska, na które pracownik został zakwalifikowany, przyznaje się pracownikowi na czas pozostawania na tym stanowisku dodatek wyrównawczy w wysokości różnicy między pełnym uposażeniem dotychczasowym netto i górną stawką uposażenia netto przewidzianego dla danego stanowiska.
§  7.
1.
Znosi się przysługujące dotychczas dodatki funkcyjne, służbowe, uzasadnione specjalnymi kwalifikacjami, lokalne.
2.
Pracownicy administracyjno-biurowi i usługowi średnich szkół medycznych oraz zakładów kształcenia nauczycieli resortu zdrowia, jak również ośrodków szkolenia średniego personelu medycznego, zatrudnieni w warunkach analogicznych jak pracownicy zakładów społecznych służby zdrowia, otrzymujący dodatki za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych - otrzymują dodatek specjalny w wysokości od 10 do 30% uposażenia zasadniczego.
3.
Szczegółowe zasady przyznawania i wysokość dodatku, o którym mowa w ust. 2, ustali Minister Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Finansów i Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia.
§  8.
1. 2
(skreślony).
2.
Woźni szkolni i pracownicy spełniający czynności o charakterze pracy fizycznej, z wyjątkiem dozorców i strażników, zatrudnieni w szkołach i placówkach wymienionych w § 1 ust. 1, uprawnieni są do otrzymywania wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych według zasad określonych w art. 16 ustawy z dnia 18 grudnia 1919 r. o czasie pracy w przemyśle i handlu (Dz. U. z 1933 r. Nr 94, poz. 734) w brzmieniu nadanym dekretem z dnia 16 maja 1945 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 117).
§  9.
1.
Pracownik może być awansowany w obrębie danego stanowiska nie częściej niż raz w ciągu roku pracy i nie wyżej niż do bezpośrednio wyższej grupy uposażenia.
2.
Podwyżka uposażenia zasadniczego z tytułu awansu nie może być niższa od 50 zł.
§  10.
1.
Ustala się dla pracowników wymienionych w § 1 fundusz na nagrody w wysokości 1,5% funduszu płac.
2.
Nagroda indywidualna nie powinna być niższa od 200 zł.
3.
Fundusz nagród może być w wysokości 40% wykorzystany na zapomogi w wypadkach losowych.
§  11.
Z dniem wejścia w życie rozporządzenia traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 sierpnia 1956 r. w sprawie uposażenia pracowników administracyjnych i obsługowych zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych (Dz. U. Nr 37, poz. 169) oraz inne przepisy w zakresie uregulowanym rozporządzeniem.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 1958 r.
1 § 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia z dnia 3 stycznia 1962 r. (Dz.U.62.6.23) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 grudnia 1961 r.

- zmieniony przez § 3 pkt 1 rozporządzenia z dnia 28 października 1965 r. (Dz.U.65.44.275) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 listopada 1965 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia z dnia 24 maja 1972 r. (Dz.U.72.21.152) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 czerwca 1972 r.

2 § 8 ust. 1 skreślony przez § 3 pkt 2 rozporządzenia z dnia 28 października 1965 r. (Dz.U.65.44.275) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 listopada 1965 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1958.52.251

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Uposażenie pracowników administracyjnych i obsługowych zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych.
Data aktu: 14/08/1958
Data ogłoszenia: 23/08/1958
Data wejścia w życie: 01/09/1958