Renty dla byłych właścicieli niektórych nieruchomości rolnych i leśnych przejętych na własność Państwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 21 czerwca 1958 r.
w sprawie rent dla byłych właścicieli niektórych nieruchomości rolnych i leśnych przejętych na własność Państwa.

Na podstawie art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych oraz uporządkowaniu niektórych spraw, związanych z przeprowadzeniem reformy rolnej i osadnictwa rolnego (Dz. U. Nr 17, poz. 71), zwanej w dalszym ciągu "ustawą", zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ilekroć w rozporządzeniu mówi się o właścicielach nieruchomości rolnych i leśnych, rozumie się przez to byłych właścicieli i współwłaścicieli, których nieruchomości rolne i leśne zostały przejęte na własność Państwa na podstawie:
1)
ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych oraz uporządkowaniu niektórych spraw, związanych z przeprowadzeniem reformy rolnej i osadnictwa rolnego (Dz. U. Nr 17, poz. 71);
2)
dekretu z dnia 28 listopada 1945 r. o przejęciu niektórych nieruchomości ziemskich na cele reformy rolnej i osadnictwa (Dz. U. Nr 57, poz. 321);
3)
dekretu z dnia 27 lipca 1949 r. o przejęciu na własność Państwa nie pozostających we faktycznym władaniu właścicieli nieruchomości ziemskich, położonych w niektórych powiatach województwa białostockiego, lubelskiego, rzeszowskiego i krakowskiego (Dz. U. Nr 46, poz. 339);
4)
dekretu z dnia 6 września 1946 r. o ustroju rolnym i osadnictwie na obszarze Ziem Odzyskanych i byłego Wolnego Miasta Gdańska (Dz. U. z 1946 r. Nr 49, poz. 279 i z 1947 r. Nr 66, poz. 410).
2.
Przepisy rozporządzenia nie mają zastosowania do:
1)
właścicieli nieruchomości rolnych i leśnych przejętych na własność Państwa na podstawie ustawy, jeżeli nabyli te nieruchomości na podstawie przepisów o wykonaniu reformy rolnej lub osadnictwa rolnego i nie uiścili całej ceny nabycia;
2)
właścicieli nieruchomości rolnych i leśnych, którzy na podstawie przepisów, wymienionych w ust. 1 pkt 2-4, otrzymali nieruchomość zamienną lub mają prawo do otrzymania takiej nieruchomości w myśl art. 16 ust 2 ustawy.
§  2.
1.
Właściciele nieruchomości rolnych i leśnych mają prawo do renty starczej lub inwalidzkiej określonej w przepisach o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin dla pracowników zaliczonych do II kategorii zatrudnienia. W zakresie uprawnień do renty inwalidzkiej traktuje się właścicieli nieruchomości rolnych i leśnych na równi z pracownikami, którzy stali się inwalidami z innych przyczyn niż wypadek w zatrudnieniu lub choroba zawodowa.
2.
Renta starcza przysługuje właścicielom nieruchomości rolnych lub leśnych, którzy ukończyli wiek: mężczyźni 65 lat, kobiety 60 lat, renta zaś inwalidzka właścicielom, którzy zostali zaliczeni przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia do jednej z grup inwalidów, jeżeli przejęta na własność Państwa nieruchomość rolna lub leśna stanowiła podstawę ich utrzymania.
§  3.
Członkowie rodzin pozostali po właścicielach nieruchomości rolnych i leśnych mają prawo do renty rodzinnej określonej w przepisach o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin dla członków rodziny po pracowniku zmarłym z innych przyczyn niż wypadek w zatrudnieniu lub chorobowa zawodowa, jeżeli:
1)
przejęta na własność Państwa nieruchomość stanowiła podstawę utrzymania ich żywiciela;
2)
spełniają warunki do renty rodzinnej, przewidziane w tych przepisach.
§  4.
Podstawę wymiaru renty starczej, inwalidzkiej lub rodzinnej stanowi kwota określona w przepisach wydanych na podstawie art. 10 ust. 2 ustawy.
§  5.
1.
Uważa się, że przejęta na własność Państwa nieruchomość rolna i leśna stanowiła podstawę utrzymania właściciela, jeżeli:
1)
przejęta na własność Państwa nieruchomość rolna lub leśna przypadająca na właściciela (współwłaściciela) wynosiła nie mniej niż 2,5 ha;
2)
właściciel nie prowadził przedsiębiorstwa handlowego, przemysłowego, rzemieślniczego lub gospodarstwa rolnego o obszarze większym niż 2,5 ha po wyłączeniu nieruchomości rolnej lub leśnej przejętej na własność Państwa ani też nie wykonywał innego stałego zajęcia zarobkowego.
2.
Jeżeli nieruchomość, o której mowa w ust. 1, wynosiła mniej niż 2,5 ha, nie mniej jednak niż 0,5 ha, uważa się, że stanowiła podstawę utrzymania, jeżeli właściwy do spraw rolnych i leśnych organ prezydium gromadzkiej (osiedlowej, dzielnicowej lub miejskiej) rady narodowej stwierdzi, że nieruchomość ta stanowiła główne źródło utrzymania właściciela.
§  6.
Wypłata renty starczej, inwalidzkiej i rodzinnej ulega zawieszeniu na zasadach określonych w przepisach o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin.
§  7.
1.
Prawo do świadczeń określonych w rozporządzeniu ustala i świadczenia wypłaca właściwy do spraw rent organ prezydium właściwej rady narodowej.
2.
Postępowanie w sprawie ustalenia prawa do renty wszczyna się na wniosek osoby zainteresowanej.
§  8.
1.
Do wniosku o przyznanie renty starczej lub inwalidzkiej właściciel nieruchomości rolnej i leśnej obowiązany jest dołączyć:
1)
odpis orzeczenia o przejęciu nieruchomości na własność Państwa na podstawie przepisów wymienionych w § 1 ust. 1 oraz zaświadczenia właściwego organu stwierdzające, że w stosunku do właściciela tej nieruchomości nie zachodzą okoliczności wymienione w § 1 ust. 2;
2)
zaświadczenie właściwego do spraw rolnych i leśnych organu prezydium gromadzkiej (osiedlowej, dzielnicowej lub miejskiej) rady narodowej właściwej ze względu na położenie przejętej nieruchomości, stwierdzające, że nieruchomość rolna lub leśna stanowiła podstawę utrzymania właściciela (§ 5);
3)
dokument stwierdzający datę urodzenia,
4)
oświadczenie, czy i skąd pobiera już rentę lub zaopatrzenie.
2.
Do wniosku o przyznanie renty rodzinnej członkowie rodziny pozostali po właścicielu nieruchomości rolnej lub leśnej obowiązani są dołączyć:
1)
dowody wymienione w ust. 1 pkt 1 i 2, jeżeli zmarły właściciel nie miał przyznanej renty starczej lub inwalidzkiej;
2)
dowody wymagane w przepisach o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin dla uzasadnienia prawa do renty rodzinnej.
§  9.
W sprawach nie uregulowanych w niniejszym rozporządzeniu mają zastosowanie przepisy art. 12-23, 26, 45 ust. 1-3, art. 46-49, 50 ust. 1 i 2, art. 51, 52 ust. 1 i 3-6, art. 53-55, 59, 61-66, 68-77 dekretu z dnia 25 czerwca 1954 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. z 1958 r. Nr 23, poz. 97).
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 5 kwietnia 1958 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1958.43.211

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Renty dla byłych właścicieli niektórych nieruchomości rolnych i leśnych przejętych na własność Państwa.
Data aktu: 21/06/1958
Data ogłoszenia: 12/07/1958
Data wejścia w życie: 12/07/1958, 05/04/1958