Tryb przedterminowej wypłaty rat odszkodowania za wywłaszczone nieruchomości oraz dokonywanie kontroli prawidłowości zużycia kwot na cele uzasadniające przedterminową wypłatę.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 2 lipca 1958 r.
w sprawie trybu przedterminowej wypłaty rat odszkodowania za wywłaszczone nieruchomości oraz dokonywania kontroli prawidłowości zużycia kwot na cele uzasadniające przedterminową wypłatę.

Na podstawie art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości (Dz. U. Nr 17, poz. 70) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przedterminowej wypłaty rat odszkodowania w przypadkach wymienionych w art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości (Dz. U. Nr 17, poz. 70) dokonuje bank finansujący działalność wywłaszczającego, ze względu na którą nastąpiło wywłaszczenie.
§  2.
Bank dokonuje przedterminowej wypłaty rat odszkodowania na wniosek wywłaszczonego z jego rachunku, w granicach kwot potrzebnych na cele wymienione w art. 12 ust. 3 ustawy, o której mowa w § 1. Wypłaconych już kwot na poczet odszkodowania nie potrąca się.
§  3.
1.
W razie nabycia gospodarstwa rolnego, ogrodniczego (warzywniczego) lub hodowlanego bank dokona wypłaty w odpowiedniej wysokości niezwłocznie po złożeniu dowodu zawarcia umowy nabycia gospodarstwa w formie prawem przepisanej.
2.
Na żądanie wywłaszczonego bank wyda mu zaświadczenie o wysokości kwoty podlegającej wypłacie tytułem odszkodowania z zastrzeżeniem, że będzie ona wypłacona po przedłożeniu dowodu nabycia gospodarstwa.
§  4.
Ubiegający się o przedterminową wypłatę rat odszkodowania w celu dokonania inwestycji w gospodarstwie rolnym, ogrodniczym (warzywniczym) lub hodowlanym powinien przedłożyć bankowi zaświadczenie właściwego wydziału prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej stwierdzające celowość zamierzonej inwestycji oraz jej rodzaj i przybliżony koszt.
§  5.
Gdy przedterminowo wypłacone raty odszkodowania mają być wykorzystane na nabycie od Państwa działki budowlanej lub budynku mieszkalnego w trybie ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o sprzedaży przez Państwo domów mieszkalnych i działek budowlanych (Dz. U. Nr 31, poz. 132) albo nieruchomości rolnej w trybie ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych oraz uporządkowaniu niektórych spraw związanych z przeprowadzeniem reformy rolnej i osadnictwa rolnego (Dz. U. Nr 17, poz. 71), bank na podstawie wypisu umowy notarialnej sprzedaży dokonuje wypłaty bezpośrednio na rzecz budżetu powiatowej (miejskiej) rady narodowej lub na rzecz Banku Rolnego, gdy umowa dotyczy nabycia państwowej nieruchomości rolnej. Przepis § 3 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  6.
1.
Przedterminowa wypłata rat odszkodowania na cele budownictwa mieszkaniowego następuje stopniowo w miarę finansowania wydatków związanych z tym budownictwem, przy odpowiednim zastosowaniu przepisów dotyczących dokonywania wypłaty kredytów bankowych na cele budownictwa mieszkaniowego.
2.
Jeżeli bank wymieniony w § 1 nie jest właściwy do udzielenia wywłaszczonemu kredytów na budownictwo mieszkaniowe, bank ten przekaże kwotę podlegającą przedterminowej wypłacie bankowi właściwemu, który dokonywać będzie wypłat w sposób określony w ust. 1.
§  7.
Ubiegający się o przedterminową wypłatę rat odszkodowania w celu pokrycia wkładu budowlanego do spółdzielni mieszkaniowej powinien przedłożyć bankowi zaświadczenie zarządu spółdzielni o przyjęciu go na członka spółdzielni i o wysokości kwoty potrzebnej na pokrycie wkładu. Bank dokonuje wypłaty tej kwoty w drodze przelewu na rachunek spółdzielni.
§  8.
Ubiegający się o przedterminową wypłatę rat odszkodowania w celu założenia lub nabycia warsztatu rzemieślniczego powinien przedłożyć bankowi zaświadczenie właściwego wydziału prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej, stwierdzające posiadanie przez wywłaszczonego prawa do prowadzenia warsztatu lub brak przeszkód do uzyskania takiego prawa w danej miejscowości.
§  9.
Ubiegający się o przedterminową wypłatę odszkodowania w celu dokonania inwestycji w warsztacie rzemieślniczym powinien przedłożyć bankowi zaświadczenie izby rzemieślniczej, stwierdzające celowość zamierzonej inwestycji, jej rodzaj i przybliżony koszt.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1958.43.208

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb przedterminowej wypłaty rat odszkodowania za wywłaszczone nieruchomości oraz dokonywanie kontroli prawidłowości zużycia kwot na cele uzasadniające przedterminową wypłatę.
Data aktu: 02/07/1958
Data ogłoszenia: 12/07/1958
Data wejścia w życie: 12/07/1958