Egipt-Polska. Umowa kulturalna. Kair.1957.02.02.

UMOWA
KULTURALNA MIĘDZY RZĄDEM POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ A RZĄDEM REPUBLIKI EGIPTU
podpisana w Kairze dnia 2 lutego 1957 r.

W Imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 2 lutego 1957 roku podpisana została w Kairze Umowa Kulturalna między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Egiptu o następującym brzmieniu dosłownym:

UMOWA KULTURALNA MIĘDZY RZĄDEM POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ A RZĄDEM REPUBLIKI EGIPTU

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rząd Republiki Egiptu, chcąc wzmocnić węzły przyjaźni i dobrej woli między obu krajami oraz pragnąc popierać stosunki kulturalne między Polską a Egiptem i rozwijać wzajemną współpracę na polu naukowym i artystycznym, postanowiły zawrzeć w tym celu umowę i mianowały swymi pełnomocnikami: (pominięto),

którzy po okazaniu sobie swych pełnomocnictw, uznanych za dobre i sporządzone w należytej formie, zgodzili się na następujące artykuły:

Artykuł  I

Obie Wysokie Umawiające się Strony będą udzielały sobie pomocy w popieraniu wzajemnej współpracy w dziedzinie naukowej i artystycznej i w tym celu zgodziły się w szczególności na następujące postanowienia:

a)
Obie Wysokie Umawiające się Strony będą popierały między swymi krajami wzajemną wymianę profesorów uniwersytetu i naukowców, zajmujących się badaniami naukowymi, oraz między instytutami i uniwersytetami obu krajów.
b)
Obie Wysokie Umawiające się Strony rozważą obniżenie opłat celnych za przedmioty oświatowe dla szkół i laboratoriów, które są wwożone z jednego kraju do drugiego, oraz ułatwią w tym celu wymianę dewiz.
c)
Obie Wysokie Umawiające się Strony będą organizowały konkursy i przyznawały nagrody dla autorów i tłumaczy, którzy będą ułatwiali obywatelom swego kraju zapoznanie się z osiągnięciami kraju drugiego na polu naukowym.
d)
Obie Wysokie Umawiające się Strony będą popierały wymianę pomiędzy uznanymi oficjalnie przez siebie organizacjami naukowymi i artystycznymi, jak biblioteki narodowe i muzea naukowe, artystyczne i historyczne.
e)
Obie Wysokie Umawiające się Strony będą czyniły ułatwienia przez przyznawanie zasiłków pieniężnych oraz przekazywanie zaproszeń w organizowaniu wystaw naukowych i artystycznych, przedstawień teatralnych i filmowych, solowych wystąpień muzycznych i audycji radiowych; w tym celu będą zawierane każdorazowo specjalne porozumienia pomiędzy kompetentnymi władzami w krajach Obu Umawiających się Stron.
Artykuł  II

Obie Wysokie Umawiające się Strony zapewniają, żeby w miarę możliwości do podręczników historii i geografi, wydawanych przez odnośne instytucje oświatowe, były włączane materiały które mogłyby pomóc studentom w zdobywaniu wiernego wyobrażenia o kraju Strony drugiej.

Artykuł  III

Obie Wysokie Umawiające się Strony zarezerwują w programach swoich rozgłośni narodowych program specjalny w celu nadawania takich audycji, które by pomagały obywatelom kraju jednej ze Stron w lepszym poznaniu kraju Strony drugiej.

Artykuł  IV

Każda z Umawiających się Stron na podstawie odrębnego porozumienia rozpatrzy sprawę równorzędności stopni i dyplomów wydanych przez instytuty drugiej Umawiającej się Strony.

Artykuł  V

Każda Wysoka Umawiająca się Strona zobowiązuje się popierać badania naukowe Strony drugiej i udzielać i potrzebnych ułatwień tym obywatelom swojego kraju, którzy będą chcieli odbywać praktykę w firmach, laboratoriach lub instytucjach naukowych Strony drugiej.

Artykuł  VI

Obie Wysokie Umawiające się Strony będą popierały zawody sportowe zarówno z indywidualnymi zawodnikami, jak i między organizacjami obu krajów.

Artykuł  VII

Umowa niniejsza będzie ratyfikowana i wejdzie w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych, która odbędzie się w Warszawie. Będzie ona obowiązywała jeszcze przez sześć miesięcy licząc od chwili, gdy jedna z dwóch Wysokich Umawiających się Stron powiadomi w formie pisemnej drugą Stronę o zamiarze jej wypowiedzenia.

Niniejszą Umowę Kulturalną zredagowano w języku angielskim.

Sporządzono w dwóch egzemplarzach w Kairze, dnia 2 lutego 1957 r.

Po zapoznaniu się z powyższą Umową Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowiń w niej zawartych, oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie, dnia 4 grudnia 1957 roku.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1958.42.196

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Egipt-Polska. Umowa kulturalna. Kair.1957.02.02.
Data aktu: 02/02/1957
Data ogłoszenia: 04/07/1958
Data wejścia w życie: 29/04/1958