Zm.: rozporządzenie z dnia 31 lipca 1957 r. w sprawie zasad ustalania ceny domów mieszkalnych i gruntów budowlanych sprzedawanych przez Państwo, sposobu spłaty należności, sposobu zaliczania na pokrycie ceny nakładów poczynionych przez nabywcę oraz kategorii osób korzystających z pierwszeństwa przy nabywaniu domów i gruntów.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 15 marca 1958 r.
o zmianie rozporządzenia z dnia 31 lipca 1957 r. w sprawie zasad ustalania ceny domów mieszkalnych i gruntów budowlanych sprzedawanych przez Państwo, sposobu spłaty należności, sposobu zaliczania na pokrycie ceny nakładów poczynionych przez nabywcę oraz kategorii osób korzystających z pierwszeństwa przy nabywaniu domów i gruntów.

Na podstawie art. 10 ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o sprzedaży przez Państwo domów mieszkalnych i działek budowlanych (Dz. U. Nr 31, poz. 132) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 31 lipca 1957 r. w sprawie zasad ustalania ceny domów mieszkalnych i gruntów budowlanych sprzedawanych przez Państwo, sposobu spłaty należności, sposobu zaliczania na pokrycie ceny nakładów poczynionych przez nabywcę oraz kategorii osób korzystających z pierwszeństwa przy nabywaniu domów i gruntów (Dz. U. Nr 44, poz. 204) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Podstawą do ustalania ceny sprzedawanych przez Państwo domów mieszkalnych i innych budynków jest szacunek dokonany przez biegłych Państwowego Zakładu Ubezpieczeń lub przez biegłych wyznaczonych przez organ administracji prezydium rady narodowej w zakresie gospodarki komunalnej i mieszkaniowej.";

2)
w § 4:
a)
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Rada Ministrów ustala corocznie dla wszystkich lub niektórych prezydiów rad narodowych oraz resortów (przedsiębiorstw i instytucji państwowych) ogólną powierzchnię użytkową domów mieszkalnych z nowego budownictwa, która podlega sprzedaży w danym roku kalendarzowym.";

b)
dotychczasowy ust. 3 otrzymuje kolejną numerację 4 oraz brzmienie:

"4. Uchwała Rady Ministrów ustalająca stawki ryczałtu oraz ogólną powierzchnię użytkową domów mieszkalnych podlegających sprzedaży jest ogłaszana w Monitorze Polskim.",

c)
dodaje się ust. 5 w brzmieniu:

"5. Cenę sprzedaży domów znajdujących się w budowie ustala się według poniesionych przez inwestora kosztów budowy zgodnie z dokumentacją kosztorysową.";

3)
w § 8 skreśla się wyrazy "za zgodą Prezesa Rady Ministrów";
4)
w § 11 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. Jeżeli działka budowlana, na której jest położony dom podlegający sprzedaży, obejmuje obszar przekraczający powierzchnię przewidzianą w normatywie zagospodarowania terenu pod zabudowę takimi domami, pobiera się za każdy metr kwadratowy nadwyżki powierzchni działki dodatkową opłatę równą cenie 1 m2 działki odpowiadającej normatywowi.";

5)
w § 12 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Na wniosek nabywcy właściwy organ administracji prezydium rady narodowej może należność obliczoną stosownie do § 11 za cały okres własności czasowej doliczyć do ceny budynku i rozłożyć na raty płatne zgodnie z zasadami ustalonymi dla ceny budynku.";

6)
§ 14 otrzymuje brzmienie:

"§ 14. 1. Przy sprzedaży domów mieszkalnych wybudowanych przed dniem 1 stycznia 1950 r. (budownictwo stare) nabywca obowiązany jest wpłacić przy zawarciu umowy sprzedaży 10%-30% ceny sprzedaży budynku oraz działki sprzedawanej na własność.

2. Jeżeli nabywcą budynku jest osoba użytkująca ten budynek, kwota wpłacana przy zawarciu umowy może być obniżona do 5%-20% ceny sprzedaży budynku i działki sprzedawanej na własność; w przypadku gdy osoba ta znajduje się w ciężkiej sytuacji materialnej - spłata całej ceny sprzedaży może być rozłożona na raty.";

7)
po § 14 dodaje się nowe §§ 14a i 14b w brzmieniu:

"§ 14a. Przy sprzedaży domów mieszkalnych wybudowanych po 1 stycznia 1950 r. (budownictwo nowe) nabywca obowiązany jest wpłacić przy zawarciu umowy sprzedaży 50% ceny budynku i działki sprzedawanej na własność. Jeżeli nabywcą jest spółdzielnia mieszkaniowa typu lokatorskiego, kwota wpłacana przy zawarciu umowy wynosi 20% ceny budynku i działki sprzedawanej na własność.

§ 14b. 1. Spłata nie uiszczonej przy zawarciu umowy części ceny sprzedaży może być dokonywana w ratach z doliczeniem odsetek w wysokości 1% rocznie. Spółdzielniom mieszkaniowym typu lokatorskiego nie dolicza się odsetek od nie uiszczonej części ceny sprzedaży; spółdzielnie te płacą tylko 0,2% od każdej wpłaty tytułem kosztów obsługi bankowej.

2. Spłata rat rozpoczyna się po upływie roku od dnia zawarcia umowy sprzedaży i dokonywana jest kwartalnie. Od nie zapłaconych w terminie rat liczone są odsetki za zwłokę w wysokości 4% w stosunku rocznym.

3. Okres spłaty rat wynosi od 10 do 30 lat, a gdy nabywcą jest spółdzielnia mieszkaniowa typu lokatorskiego - do 35 lat. Jeżeli nabywcą jest osoba użytkująca budynek, okres spłaty może być ustalony do 40 lat.

4. Przy ustalaniu pierwszej wpłaty w granicach określonych w § 14 oraz okresu spłaty reszty ceny sprzedaży w ratach - właściwe organy administracji prezydiów rad narodowych biorąc pod uwagę warunki ekonomiczne zamieszkałej na tym terenie ludności, a w szczególności ludności zamieszkałej na terenie Ziem Odzyskanych.

5. Jeżeli nabywcą jest spółdzielnia mieszkaniowa typu lokatorskiego, przy terminowej zapłacie 2/3 każdej raty umarza się pozostałą cześć raty, pod warunkiem utrzymywania domu i jego otoczenia w należytym stanie.

6. Jeżeli nabywcą jest spółdzielnia budowlano-mieszkaniowa, w razie przedterminowej spłaty przez nią ceny sprzedaży co najmniej o jedną piątą część okresu przewidzianego dla spłaty w umowie sprzedaży, umarza się 20% kredytowanej części ceny sprzedaży pod warunkiem, że nabywca nie dopuścił się zwłoki w spłacie rat oraz utrzymuje dom i jego otoczenie w należytym stanie.

7. W razie gotówkowej zapłaty przez spółdzielnię budowlano-mieszkaniową tej części ceny nabycia, która przekracza 50% płatnych stosownie do § 14a przy zawarciu umowy sprzedaży, przysługuje spółdzielni umorzenie 20% również od tej nadwyżki.

8. Nabywcom indywidualnym umarza się, jeżeli utrzymują się wyłącznie z pracy najemnej, 15%, a pozostałym 10% od tej części ceny sprzedaży, którą nabywca spłaca przedterminowo niezależnie od spłacania bieżących rat; warunkiem korzystania z tego umorzenia jest terminowe spłacanie rat oraz utrzymywanie domu i jego otoczenia w należytym stanie.

9. W razie nabycia domu za gotówkę nabywcy indywidualnemu przysługuje bonifikata w wysokości 10% tej części ceny sprzedaży, która stosownie do § 14 nie podlega obowiązkowo zapłacie gotówkowej przy zawarciu umowy sprzedaży.";

8)
w § 16 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. Jeżeli dom mieszkalny jest administrowany przez przedsiębiorstwo górnictwa węglowego, prawo pierwszeństwa przysługuje pracownikom tego przedsiębiorstwa przed osobami wymienionymi w ust. 1."

§  2.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 marca 1957 r. w sprawie przekazywania przez Państwo domów mieszkalnych na własność spółdzielni mieszkaniowych (Dz. U. Nr 21, poz. 103).
§  3.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Gospodarki Komunalnej, Ministrowi Finansów i innym zainteresowanym ministrom.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1958.20.85

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie z dnia 31 lipca 1957 r. w sprawie zasad ustalania ceny domów mieszkalnych i gruntów budowlanych sprzedawanych przez Państwo, sposobu spłaty należności, sposobu zaliczania na pokrycie ceny nakładów poczynionych przez nabywcę oraz kategorii osób korzystających z pierwszeństwa przy nabywaniu domów i gruntów.
Data aktu: 15/03/1958
Data ogłoszenia: 18/04/1958
Data wejścia w życie: 18/04/1958