Zasady i tryb opodatkowania podatkiem wyrównawczym przychodów przekazywanych na konta bankowe.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 17 marca 1958 r.
w sprawie zasad i trybu opodatkowania podatkiem wyrównawczym przychodów przekazywanych na konta bankowe.

Na podstawie art. 3 ust. 4 i art. 11 ustawy z dnia 13 grudnia 1957 r. o podatku wyrównawczym (Dz. U. Nr 62, poz. 336) oraz na podstawie art. 6 ust. 1 i art. 18 ust. 1 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1957 r. Nr 7, poz. 25) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Osoby podlegające podatkowi wyrównawczemu, które osiągają przychody z tytułu twórczości lub działalności naukowej, oświatowej, artystycznej, literackiej, publicystycznej i plastycznej, określone w art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o podatku od wynagrodzeń (Dz. U. z 1949 r. Nr 7, poz. 41 i z 1956 r. Nr 44, poz. 201), i które wyrażą chęć gromadzenia tych przychodów na rachunku bankowym, mogą w tym celu otworzyć rachunek bieżący w I Oddziale Miejskim Powszechnej Kasy Oszczędności w Warszawie. Wpłat na ten rachunek mogą dokonywać wyłącznie osoby (płatnicy podatku od wynagrodzeń), od których należą się posiadaczowi rachunku wymienione wynagrodzenia.
2.
Otwarcie rachunku bieżącego następuje na wniosek podatnika zgłoszony w I Oddziale Miejskim Powszechnej Kasy Oszczędności w Warszawie lub za pośrednictwem Oddziału Powszechnej Kasy Oszczędności położonego najbliżej miejsca zamieszkania.
§  2.
1.
Posiadacz rachunku bieżącego powinien zawiadomić płatnika, od którego należne przychody zamierza gromadzić na rachunku bankowym, o posiadaniu rachunku bieżącego w I Oddziale Miejskim Powszechnej Kasy Oszczędności w Warszawie z podaniem numeru tego rachunku.
2.
Płatnik, od którego należą się posiadaczowi rachunku bieżącego wynagrodzenia określone w § 1, od chwili otrzymania zawiadomienia o posiadaniu przez podatnika rachunku bieżącego obowiązany jest dokonywać wypłat wynagrodzeń w następujący sposób:
1)
wynagrodzenie w części stanowiącej podstawę obliczenia podatku od wynagrodzeń, po potrąceniu należnego podatku od wynagrodzeń, płatnik obowiązany jest przekazać na rachunek bieżący podatnika w Powszechnej Kasie Oszczędności;
2)
część wynagrodzenia wolną od podatku od wynagrodzeń, jako stanowiącą koszty uzyskania wynagrodzenia, płatnik wypłaca bezpośrednio podatnikowi.
§  3.
1.
Właściwym rzeczowo i miejscowo w postępowaniu wymiarowym w sprawach podatku wyrównawczego podatników tego podatku, którzy osiągają wyłącznie przychody określone w art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o podatku od wynagrodzeń, jest Oddział Finansowy Prezydium Dzielnicowej Rady Narodowej Warszawa-Śródmieście.
2.
Dla podatników, którzy oprócz przychodów określonych w art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o podatku od wynagrodzeń osiągali inne dochody lub przychody, właściwe są rzeczowo i miejscowo wydziały (oddziały) finansowe prezydiów powiatowych (miast stanowiących powiaty) rad narodowych według miejsca zamieszkania podatników.
§  4.
1.
Podatnicy podlegający podatkowi wyrównawczemu i osiągający wyłącznie przychody określone w art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o podatku od wynagrodzeń, jeżeli otrzymują bezpośrednio od płatników przychody, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1, obowiązani są złożyć organowi finansowemu wymienionemu w § 3 zeznanie o wysokości przychodów podlegających podatkowi wyrównawczemu i wpłacić podatek w wysokości wynikającej z zeznania w terminie do dnia 31 marca roku następującego po roku podatkowym. Obowiązek ten nie ciąży na tych podatnikach, jeżeli otrzymują oni te przychody wyłącznie w drodze wpłat przez płatnika na rachunek bankowy.
2.
W zakresie nie unormowanym niniejszym rozporządzeniem mają zastosowanie przepisy o postępowaniu podatkowym.
§  5.
Osoby, które zgodnie z niniejszym rozporządzeniem wyrażą chęć gromadzenia przychodów na rachunku bankowym i otworzą w tym celu rachunek w I Oddziale Miejskim Powszechnej Kasy Oszczędności w Warszawie, mogą w ciągu miesiąca od dnia wejścia w życie rozporządzenia wpłacić bezpośrednio na ten rachunek osiągnięte w czasie od dnia 1 września 1957 r. przychody, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1. Jeżeli wpłata obejmuje również przychody osiągnięte po dniu 1 stycznia 1958 r., wpłata dotycząca przychodów roku 1957 powinna być wyodrębniona. Wpłacona na rachunek kwota przychodów osiągniętych w 1957 r. stanowić będzie sumę końcową wkładów na koniec roku podatkowego 1957 i sumę początkową wkładów na początek roku podatkowego 1958 w rozumieniu przepisów art. 3 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 13 grudnia 1957 r. o podatku wyrównawczym.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1958.14.62

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i tryb opodatkowania podatkiem wyrównawczym przychodów przekazywanych na konta bankowe.
Data aktu: 17/03/1958
Data ogłoszenia: 24/03/1958
Data wejścia w życie: 24/03/1958