Komisje społeczno-lekarskie do spraw przymusowego leczenia alkoholików.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 21 stycznia 1956 r.
w sprawie komisji społeczno-lekarskich do spraw przymusowego leczenia alkoholików.

Na podstawie art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 1956 r. o zwalczaniu alkoholizmu (Dz. U. Nr 12, poz. 62) zarządza się, co następuje:
§  1.
Użyte w rozporządzeniu określenie "nałogowy alkoholik" oznacza takiego alkoholika, który wykazuje objawy przewlekłego alkoholizmu i swoim postępowaniem powoduje rozkład życia rodzinnego, demoralizuje nieletnich lub zagraża bezpieczeństwu otoczenia.
§  2.
1.
W skład komisji społeczno-lekarskiej do spraw przymusowego leczenia nałogowych alkoholików wchodzą:
1)
przewodniczący i sekretarz oraz ich zastępcy, powołani przez prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej spośród kandydatów przedstawionych przez miejscowy społeczny komitet przeciwalkoholowy, a w razie jego braku przez inną organizację społeczną zajmującą się zwalczaniem alkoholizmu,
2)
lekarz specjalista w dziedzinie psychiatrii lub neurologii, a w razie jego braku - lekarz przeszkolony w zagadnieniach walki z alkoholizmem, powołany przez prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej na wniosek wydziału zdrowia (zarządu służby zdrowia) tego prezydium,
3)
po jednym: przedstawiciele miejscowego komitetu frontu narodowego, Ligi Kobiet, rady zakładowej (miejscowej) właściwej ze względu na zakład pracy osoby, której sprawę komisja rozpatruje, a także po jednym przedstawiciele innych organizacji społecznych z miejsca zamieszkania tej osoby delegowanych każdorazowo na zaproszenie przewodniczącego komisji.
§  3.
1.
Komisja społeczno-lekarska działa na posiedzeniach prezydium oraz na posiedzeniach plenarnych.
2.
W skład prezydium wchodzą przewodniczący i sekretarz bądź ich zastępcy oraz lekarz. Kadencja stałych członków komisji trwa dwa lata.
3.
Uchwały komisji społeczno-lekarskiej na posiedzeniach plenarnych zapadają większością głosów. Do ważności uchwał potrzebna jest obecność członków prezydium oraz co najmniej dwóch osób spośród pozostałych członków.
4.
Członkowie komisji, w razie wykonywania swych obowiązków w czasie godzin zatrudnienia, zachowują prawo do wynagrodzenia od pracodawcy.
§  4.
Prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej czuwa nad prawidłowym tokiem pracy komisji społeczno-lekarskiej. Obsługę biurową komisji zapewnia wydział zdrowia (zarząd służby zdrowia) tego prezydium.
§  5.
Prezydium komisji społeczno-lekarskiej w razie powzięcia uzasadnionego podejrzenia, że osoba zamieszkała lub zatrudniona na obszarze powiatu (miasta, dzielnicy) jest nałogowym alkoholikiem, przedstawia sprawę wraz z danymi uzasadniającymi to podejrzenie do rozpatrzenia na posiedzeniu plenarnym.
§  6.
Prezydium komisji i komisja na posiedzeniach plenarnych przy rozpatrywaniu sprawy osoby podejrzanej o alkoholizm mają prawo zbierać wszelkie potrzebne dowody, a w szczególności przesłuchiwać tę osobę i poddawać ją badaniu lekarskiemu, żądać od zakładów leczniczych materiałów dotyczących stanu jej zdrowia i przebytego leczenia odwykowego, a także przesłuchiwać świadków.
§  7.
1.
W razie stwierdzenia, że dana osoba jest nałogowym alkoholikiem, komisja społeczno-lekarska wydaje orzeczenie o zastosowaniu przymusowego leczenia w zakładzie lecznictwa otwartego.
2.
Orzeczenie o zastosowaniu przymusowego leczenia w zakładzie lecznictwa otwartego powinno zawierać:
1)
imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania nałogowego alkoholika,
2)
postanowienie o poddaniu nałogowego alkoholika przymusowemu leczeniu w zakładzie lecznictwa otwartego,
3)
zakład, w którym przymusowe leczenie ma być przeprowadzone,
4)
termin rozpoczęcia przymusowego leczenia,
5)
uzasadnienie.
3.
Orzeczenie (ust. 1) jest ostateczne.
4.
Odpisy orzeczenia doręcza się nałogowemu alkoholikowi oraz zakładowi lecznictwa otwartego, w którym leczenie ma być przeprowadzone.
§  8.
Zakłady lecznictwa otwartego, przeprowadzające przymusowe leczenie nałogowych alkoholików, obowiązane są zawiadomić komisję społeczno-lekarską o rozpoczęciu przymusowego leczenia poszczególnych osób, o wypadkach ich uporczywego uchylania się od tego leczenia, a także o bezskuteczności podjętego leczenia.
§  9.
W stosunku do nałogowych alkoholików nie zgłaszających się na przymusowe leczenie w zakładzie lecznictwa otwartego wydział zdrowia (zarząd służby zdrowia) prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej na skutek zawiadomienia kierownika tego zakładu stosuje przepisy o postępowaniu przymusowym w administracji.
§  10.
1.
W wypadku gdy zastosowane wobec nałogowego alkoholika przymusowe leczenie w zakładzie lecznictwa otwartego okazało się bezskuteczne albo gdy uchyla się on od takiego leczenia, komisja społeczno-lekarska na posiedzeniu plenarnym uchwala wniosek do sądu powiatowego o zastosowanie przymusowego leczenia w zakładzie lecznictwa zamkniętego. Przed uchwaleniem wniosku komisja przesłuchuje nałogowego alkoholika. Nieusprawiedliwione niestawiennictwo nałogowego alkoholika nie stanowi przeszkody do uchwalenia wniosku.
2.
Do wniosku o zastosowanie przymusowego leczenia w zakładzie lecznictwa zamkniętego dołącza się akta sprawy.
§  11.
O uznaniu, kiedy leczenie przymusowe alkoholika uważać należy za ukończone, decyduje zakład leczniczy przeprowadzający leczenie.
§  12.
Do postępowania komisji społeczno-lekarskiej stosuje się przepisy o postępowaniu administracyjnym, o ile rozporządzenie nie stanowi inaczej.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1957.9.40

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Komisje społeczno-lekarskie do spraw przymusowego leczenia alkoholików.
Data aktu: 21/01/1956
Data ogłoszenia: 15/02/1957
Data wejścia w życie: 15/02/1957