Sprzedaż domów mieszkalnych i działek budowlanych za zagraniczne środki płatnicze.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 4 grudnia 1957 r.
w sprawie sprzedaży domów mieszkalnych i działek budowlanych za zagraniczne środki płatnicze.

Na podstawie art. 9 ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o sprzedaży przez Państwo domów mieszkalnych i działek budowlanych (Dz. U. Nr 31, poz. 132) zarządza się, co następuje:
§  1.
Domy mieszkalne i działki budowlane stanowiące własność Państwa mogą być sprzedawane za zagraniczne środki płatnicze osobom, które w myśl art. 6-8 ustawy dewizowej z dnia 28 marca 1952 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 133) są krajowcami dewizowymi, pracownikom polskiej służby zagranicznej oraz pracownikom przedstawicielstw krajowych osób prawnych zatrudnionym za granicą.
§  2.
Domy mieszkalne i działki budowlane stanowiące własność Państwa sprzedawane są za zagraniczne środki płatnicze przez prezydia powiatowych (miejskich) rad narodowych oraz prezydia rad narodowych miast wyłączonych z województw w trybie określonym przepisami rozporządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 12 sierpnia 1957 r. w sprawie trybu dokonywania sprzedaży przez Państwo domów mieszkalnych i innych nieruchomości (Dz. U. Nr 44, poz. 206) ze zmianami wynikającymi z niniejszego rozporządzenia.
§  3.
1.
Prezydia powiatowych (miejskich) rad narodowych oraz prezydia rad narodowych miast wyłączonych z województw ustalają, które domy mieszkalne i działki budowlane przeznacza się do sprzedaży za zagraniczne środki płatnicze.
2.
Dla nieruchomości określonych w ust. 1 prezydia rad narodowych sporządzają odrębne wykazy i przesyłają je Bankowi Polska Kasa Opieki S.A. w Warszawie.
3.
Nieruchomości objęte wykazami, a znajdujące się w użytkowaniu mogą być sprzedane za zagraniczne środki płatnicze, jeżeli w terminie wyznaczonym przez prezydia właściwych rad narodowych nie zostaną zgłoszone wnioski o nabycie tych nieruchomości przez osoby, którym przysługuje pierwszeństwo nabycia zgodnie z § 16 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 lipca 1957 r. w sprawie zasad ustalania ceny domów mieszkalnych i gruntów budowlanych sprzedawanych przez Państwo, sposobu spłaty należności, sposobu zaliczania na pokrycie ceny nakładów poczynionych przez nabywcę oraz kategorii osób korzystających z pierwszeństwa przy nabywaniu domów i gruntów (Dz. U. Nr 44, poz. 204).
§  4.
Ceny domów mieszkalnych i działek budowlanych w zagranicznych środkach płatniczych ustalane będą przez Bank Polska Kasa Opieki S.A. w Warszawie według zasad obowiązujących przy określaniu cen na towary będące przedmiotem sprzedaży w kraju za waluty obce wpłacone w kraju lub za granicą (eksport wewnętrzny).
§  5.
Przy sprzedaży domów mieszkalnych i działek budowlanych za zagraniczne środki płatnicze cała należność powinna być zapłacona w chwili zawarcia umowy.
§  6.
1.
Pracownicy polskiej służby zagranicznej oraz pracownicy przedstawicielstw krajowych osób prawnych zatrudnieni za granicą obowiązani są do wpłacenia przy zawarciu umowy co najmniej 50% ceny kupna. Reszta należności może być spłacona ratalnie przy odpowiednim zastosowaniu przepisów § 14 rozporządzenia Rady Ministrów powołanego w § 3 ust. 3.
2.
W razie utraty przez pracowników, o których mowa w ust. 1, prawa do wynagrodzenia za pracę w zagranicznych środkach płatniczych, nie spłacona cześć ceny kupna może być zapłacona w walucie krajowej. W tym przypadku suma przypadająca do zapłaty w walucie krajowej odpowiadać będzie wartości tej części nieruchomości, która nie zostanie pokryta zagranicznymi środkami płatniczymi. Wartość ta ustalona zostanie w trybie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów powołanego w § 3 ust. 3 według ceny z dnia zawarcia umowy kupna-sprzedaży.
§  7.
1.
Należności za domy mieszkalne i działki budowlane w zagranicznych środkach płatniczych wpłacane będą przez nabywców do Banku Polska Kasa Opieki S.A. w Warszawie.
2.
Należności ustalone w walucie krajowej (§ 6 ust. 2) wpłacone będą przez nabywców do właściwych prezydiów rad narodowych.
§  8.
Rozliczenie pomiędzy Bankiem Polska Kasa Opieki a prezydiami powiatowych (miejskich) rad narodowych oraz prezydiami rad narodowych miast wyłączonych z województw dokonywane będą w walucie krajowej według cen ustalonych na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów powołanego w § 3 ust. 3.
§  9.
W celu ułatwienia nabywcom zgromadzenia odpowiednich środków w walucie obcej niezbędnych na kupno domów i działek budowlanych, Bank Polska Kasa Opieki S.A. w Warszawie zorganizuje celowe oszczędzanie zagranicznych środków płatniczych.
§  10.
Podatki i opłaty związane ze sprzedażą domów i działek budowlanych w trybie niniejszego rozporządzenia nabywający uiszcza w walucie krajowej. Podstawą wymiaru podatków i opłat są ceny ustalone na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów powołanego w § 3 ust. 3.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024