Zakładanie i prowadzenie ksiąg wieczystych dla budynków stanowiących odrębne nieruchomości.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 30 sierpnia 1957 r.
o zakładaniu i prowadzeniu ksiąg wieczystych dla budynków stanowiących odrębne nieruchomości.

Na podstawie art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o sprzedaży przez Państwo domów mieszkalnych i działek budowlanych (Dz. U. Nr 31, poz. 132) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wyraz "budynek" używany w tym rozporządzeniu oznacza budynek stanowiący odrębną nieruchomość w rozumieniu art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o sprzedaży przez Państwo domów mieszkalnych i działek budowlanych (Dz. U. Nr 31, poz. 132).
§  2.
Do zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych dla budynków stosuje się rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 maja 1947 r. o postępowania przy zakładaniu ksiąg wieczystych (Dz. U. Nr 45, poz. 235) i rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 26 listopada 1946 r. o urządzeniu i prowadzeniu ksiąg wieczystych (Dz. U. Nr 66, poz. 366) z zachowaniem przepisów poniższych.
§  3.
1.
Księgi wieczyste dla budynków wzniesionych na gruntach mających urządzone księgi wieczyste zakłada się z urzędu przy pierwszym wniosku o wpis dotyczącym budynku.
2.
Jeżeli grunt pod budynkiem nie ma urządzonej księgi wieczystej, założenie księgi wieczystej dla budynku następuje na wniosek właściciela budynku lub zbywcy gruntu pod budynkiem na własność czasową. W tym przypadku, jeżeli postępowanie o założenie księgi wieczystej dla gruntu pod budynkiem nie zostało jeszcze wszczęte, jednocześnie z wszczęciem postępowania o założenie księgi wieczystej dla budynku wszczyna się z urzędu także postępowanie o założenie księgi wieczystej dla tego gruntu.
§  4.
Do założenia księgi dla budynku niezbędne jest uprzednie stwierdzenie władzy budowlanej (prezydium powiatowej, miejskiej, dzielnicowej rady narodowej), że budynek stanowi - w myśl art. 6 ust. 3 powołanej w § 1 ustawy - odrębną nieruchomość.
§  5.
1.
Jeżeli zbycie budynku nastąpiło z jednoczesnym ustanowieniem czasowej własności gruntu pod budynkiem mającego urządzoną księgę wieczystą, przy wniosku o wpis dotyczący gruntu lub budynku powinno nastąpić z urzędu wydzielenie budynku do oddzielnej księgi wieczystej.
2.
W razie wzniesienia budynku po ustanowieniu własności czasowej gruntu pod budynkiem wydzielenie budynku do odrębnej księgi może nastąpić dopiero po zakończeniu jego budowy.
§  6.
W księdze wieczystej dla budynku:
1)
w dziale pierwszym - Oznaczenie nieruchomości wpisuje się w łamie 5: "Budynek stanowiący odrębną nieruchomość przeznaczony na cele ...... (mieszkalne, przemysłowe, handlowe)", w łamie 6 wpisuje się wymiary budynku, a w łamie 8 wpisuje się przy pierwszym wpisie wzmiankę: "Na podstawie art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o sprzedaży przez Państwo domów mieszkalnych i działek budowlanych oraz opisu i planu budynku nr ...... wpisano (na wniosek z dnia ...... z urzędu) przy założeniu księgi wieczystej dn. ...... r."; dane w łamach 3-6 wpisuje się na podstawie opisu i planu budynku sporządzonego przez władzę budowlaną;
2)
w dziale pierwszym - Spis praw związanych z własnością w łamie 3 wpisuje się: "Prawo własności czasowej do gruntu pod budynkiem wpisanego w księdze wieczystej nr ...... t. ...... o obszarze ...... m2, z zastrzeżeniem powrotu na rzecz zbywcy po upływie ...... lat od dnia ...... r. Na podstawie umowy z dn. ...... r. nr ...... (na wniosek z dn. ...... z urzędu) wpisano dn. ...... r."
§  7.
W księdze wieczystej dla budynku na pierwszej jej stronicy pod wyrazami "Księga wieczysta KW nr ...... t. ......" wpisuje się wyrazy "Budynek na nieruchomości wpisanej w księdze wieczystej nr ...... t. ......".
§  8.
W księdze wieczystej dla nieruchomości pod budynkiem z chwilą założenia księgi wieczystej dla budynku lub wydzielenia go do oddzielnej księgi wpisuje się na pierwszej stronicy księgi dla tej nieruchomości pod wyrazami: "Księga wieczysta KW nr ...... t. ......." wyrazy "Budynek na tej nieruchomości wpisany jest w księdze wieczystej KW nr ...... t. ......", a ponadto w dziale pierwszym księgi wieczystej dla nieruchomości pod budynkiem w razie wydzielenia z tej księgi budynku wpisuje się w łamie 10 wzmiankę: "Z nr ...... przeniesiono (na wniosek z dnia ...... z urzędu) do księgi wieczystej KW nr ...... budynek w księdze tej opisany. Wpisano dn. ...... r.", w razie zaś równoczesnego założenia księgi wieczystej dla nieruchomości pod budynkiem i dla budynku wpisuje się w tym łamie wzmiankę: "Budynek stojący na tej nieruchomości wpisany jest w księdze wieczystej KW nr ...... Wpisano dn. ...... r."
§  9.
1.
Jeżeli lokale w budynku stanowią odrębną własność kilku poszczególnych osób, dla każdego lokalu oprócz księgi dla budynku zakłada się i prowadzi oddzielną księgę.
2.
Do zakładania i prowadzenia tych ksiąg stosuje się oprócz przepisów wymienionych w § 2 przepisy rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 10 stycznia 1948 r. o sposobie ujawniania w księdze wieczystej prawa odrębnej własności lokali i innych praw rzeczowych na tych lokalach (Dz. U. Nr 3, poz. 22) z tą zmianą, iż wyraz "nieruchomość" używany w tym rozporządzeniu w zastosowaniu do lokali w budynkach stanowiących odrębną nieruchomość oznacza tylko budynek.
§  10.
Przepisy § 29 i 50 ust. 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 26 listopada 1946 r. o urządzeniu i prowadzeniu ksiąg wieczystych w zakresie odłączanej części nieruchomości stosuje się odpowiednio do budynku, w zakresie zaś nieruchomości, od której część podlega odłączeniu, stosuje się odpowiednio do nieruchomości pod budynkiem.
§  101. 1
1.
Przy zakładaniu ksiąg wieczystych dla domów mieszkalnych sprzedawanych przez Państwo na mocy ustawy powołanej w § 1 zamiast opisu i planu nieruchomości sporządzonych przez władzę budowlaną, potrzebnych dla oznaczenia budynku jako odrębnej nieruchomości, wystarczy w razie braku takich dokumentów złożenie sporządzonego przez biegłego przy oszacowaniu nieruchomości dla określenia jej ceny sprzedażnej opisu technicznego budynku i jego szkicu (planiku) sytuacyjnego, zatwierdzonych przez prezydium rady narodowej uprawnionej do sprzedaży nieruchomości.
2.
Do założenia księgi wieczystej dla takiego domu nie jest niezbędne stwierdzenie władzy budowlanej przewidziane w § 4.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 101 dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 9 lutego 1959 r. (Dz.U.59.13.74) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 lutego 1959 r.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1957.54.267

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakładanie i prowadzenie ksiąg wieczystych dla budynków stanowiących odrębne nieruchomości.
Data aktu: 30/08/1957
Data ogłoszenia: 22/10/1957
Data wejścia w życie: 22/10/1957