Nomenklatura stanowisk i zaszeregowania pracowników terenowych komisji planowania gospodarczego oraz wynagrodzeń ryczałtowych dla niektórych pracowników tych komisji.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 31 lipca 1957 r.
w sprawie nomenklatury stanowisk i zaszeregowania pracowników terenowych komisji planowania gospodarczego oraz wynagrodzeń ryczałtowych dla niektórych pracowników tych komisji.

Na podstawie art. 5 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o uposażeniu pracowników państwowych (Dz. U. Nr 7, poz. 39) zarządza się, co następuje:
§  1.
Prezydia właściwych rad narodowych:
1)
ustalają ryczałtowe wynagrodzenie miesięczne dla przewodniczących terenowych komisji planowania gospodarczego oraz zastępców przewodniczących i kierowników zakładów planów perspektywicznych wojewódzkich komisji planowania gospodarczego - zgodnie z nomenklaturą stanowisk oraz tabelą zaszeregowań pracowników terenowych komisji planowania gospodarczego, stanowiącą załącznik nr 1,
2)
zaszeregowują kierowników działów, kierowników sekcji zakładów planów perspektywicznych, kierowników zespołów, kierowników sekcji miejskich komisji w miastach liczących powyżej 100.000 mieszkańców, kierowników samodzielnych referatów (sekretariatów) oraz pozostałych pracowników tych komisji - do odpowiednich grup uposażeń i przyznają im dodatki funkcyjne i służbowe na zasadach podanych w nomenklaturze stanowisk oraz w tabeli zaszeregowań pracowników terenowych komisji planowania gospodarczego, stanowiącą załącznik nr 1.
§  2.
1.
Kierownicy działów, kierownicy sekcji zakładów planów perspektywicznych, kierownicy zespołów, starsi ekonomiści, starsi urbaniści-planiści, starsi geografowie-planiści, ekonomiści, urbaniści-planiści, geografowie-planiści. kierownicy sekcji, kartografowie, inspektorzy - w terenowych komisjach planowania gospodarczego otrzymują uposażenie zasadnicze według stawek przewidzianych w § 2 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 lutego 1951 r. w sprawie ustalenia tabeli stanowisk oraz dodatków funkcyjnych i służbowych dla pracowników finansowych (Dz. U. z 1951 r. Nr 15, poz. 118, z 1952 r. Nr 10, poz. 55, z 1953 r. Nr 5, poz. 8 i Nr 38, poz. 166, z 1954 r. Nr 2, poz. 5, z 1955 r. Nr 39, poz. 243 oraz z 1956 r. Nr 2, poz. 14 i Nr 20, poz. 98).
2.
Pracownicy terenowych komisji planowania gospodarczego nie wymienieni w ust. 1 otrzymują uposażenie według ogólnych przepisów o uposażeniu pracowników administracji państwowej.
§  3.
Zaszeregowanie pracowników przewidzianych w § 1 następuje w granicach przyznanych etatów osobowych oraz w ramach struktury organizacyjnej terenowych komisji planowania gospodarczego.
§  4.
1.
Kwalifikacje, jakie powinni posiadać pracownicy zatrudnieni na stanowiskach fachowych w terenowych komisjach planowania gospodarczego, określają warunki zaszeregowania na stanowiska fachowe w terenowych komisjach planowania gospodarczego, stanowiące załącznik nr 2.
2.
Prezydium właściwej rady narodowej może w szczególnie uzasadnionych przypadkach zwolnić pracownika na okres do lat 3 od daty wejścia w życie rozporządzenia od wymagań w zakresie kwalifikacji i stażu pracy przewidzianych dla stanowiska zajmowanego przez danego pracownika.
§  5.
Pracownik terenowej komisji planowania gospodarczego, który w dniu wejścia w życie rozporządzenia posiadał na podstawie dotychczasowych przepisów wyższą grupę uposażenia od przewidzianej dla danego stanowiska, zatrzymuje dotychczasową grupę uposażenia.
§  6.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia 1954 r. w sprawie nomenklatury stanowisk i tabeli zaszeregowania pracowników terenowych komisji planowania gospodarczego (Dz. U. z 1954 r. Nr 21, poz. 76 i z 1955 r. Nr 37, poz. 232).
§  7.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów i Ministrowi Finansów.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

NOMENKLATURA STANOWISK ORAZ TABELA ZASZEREGOWAŃ PRACOWNIKÓW TERENOWYCH KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO

Komisja planowania gospodarczego Stanowisko służbowe pracownika Grupa uposażenia lub wynagrodzenie miesięczne

od - do

Stawka dodatku funkcyjnego lub służbowego
Wojewódzka komisja planowania gospodarczego Przewodniczący 3.200-4.200 -
(miejska w m. st. Zastępca przewodniczącego 3.000-3.700 -
Warszawie, m. Łodzi, m.

Krakowie, m. Poznaniu, m.

Kierownik zakładu planów perspektywicznych 3.000-3.500 -
Wrocławiu) Kierownik działu i kierownik sekcji w zakładzie planów perspektywicznych IV-III 4-3
Kierownik zespołu V-III 4-3
Starszy ekonomista V-IV 4-3
Ekonomista VI-V 5-4
Starszy urbanista-planista V-IV 4-3
Urbanista-planista VI-V 5-4
Starszy geograf-pianista V-IV 4-3
Geograf-planista VI-V 5-4
Kartograf VIII-VI b-a
Kierownik sekretariatu VI-V 5
Starszy księgowy VII-V b
Referent administracyjno-gospodarczy VIII-VI c-b
Starsza maszynistka VIII-VII
Maszynistka XI-VIII
Miejska komisja planowania Przewodniczący 2.100-2.500 -
gospodarczego w miastach Zastępca przewodniczącego V-III 3-2
liczących ponad 100.000 Kierownik sekcji VI-V 4-3
mieszkańców Ekonomista VII-V 5-4
Urbanista-planista VII-V 5-4
Geograf-planista VII-V 5-4
Referent administracyjno-gospodarczy VIII-VI c-b
Powiatowa, miejska (w Przewodniczący 1.500-1.900 -
miastach liczących poniżej Zastępca przewodniczącego VI-V 5-4
100.000 mieszkańców) oraz Inspektor VII-V 5-4
dzielnicowa komisja Ekonomista VII-VI a-5
planowania gospodarczego Geograf-planista VII-VI a-5

ZAŁĄCZNIK Nr 2

WARUNKI ZASZEREGOWANIA NA STANOWISKA FACHOWE W TERENOWYCH KOMISJACH PLANOWANIA GOSPODARCZEGO

I.

Wojewódzka komisja planowania gospodarczego.

Lp. Stanowisko służbowe Wymagane kwalifikacje
1 Przewodniczący Wyższe studia i co najmniej 5 lat pracy na stanowiskach kierowniczych w administracji jednostek gospodarki uspołecznionej
2 Zastępca przewodniczącego i kierownik zakładu planów perspektywicznych jak wyżej
3 Kierownik działu i kierownik sekcji w zakładzie planów perspektywicznych Wyższe studia i co najmniej 4 lata pracy w administracji jednostek gospodarki uspołecznionej w zakresie specjalności działu (sekcji)
4 Kierownik zespołu Wyższe studia i co najmniej 4 lata pracy w administracji jednostek gospodarki uspołecznionej w zakresie specjalności zespołu
5 Starszy ekonomista, starszy geograf-planista Wyższe studia i co najmniej 3 lata pracy w administracji jednostek gospodarki uspołecznionej w odpowiedniej specjalności
6 Starszy urbanista-planista Wyższe studia architektoniczne i co najmniej 3 lala pracy w swoim zawodzie
7 Ekonomista, geograf-planista Wyższe studia i co najmniej 2 lata pracy w administracji jednostek gospodarki uspołecznionej
8 Urbanista-planista Wyższe studia architektoniczne i co najmniej 2 lata pracy w swoim zawodzie
9 Kartograf Średnie wykształcenie i dyplom kreślarza

II.

Miejska komisja planowania gospodarczego miast liczących ponad 100.000 mieszkańców.

Lp. Stanowisko służbowe Wymagane kwalifikacje
1 Przewodniczący Wyższe studia i co najmniej 4 lata pracy na kierowniczych stanowiskach w administracji jednostek gospodarki uspołecznionej
2 Kierownik sekcji Wyższe studia i co najmniej 3 lata pracy w administracji jednostek gospodarki uspołecznionej
3 Ekonomista, urbanista-planista, geograf-planista Wyższe studia i co najmniej 2 lata pracy w administracji jednostek gospodarki uspołecznionej

III.

Powiatowa, miejska i dzielnicowa komisja planowania gospodarczego.

Lp. Stanowisko służbowe Wymagane kwalifikacje
1 Przewodniczący Wyższe studia i 1 rok pracy w administracji jednostek gospodarki uspołecznionej. Wykształcenie średnie i co najmniej 4 lata pracy na kierowniczych stanowiskach w administracji jednostek gospodarki uspołecznionej
2 Inspektor Wyższe studia i 1 rok pracy w administracji gospodarki uspołecznionej. Wykształcenie średnie i co najmniej 3 lata pracy w administracji jednostek gospodarki uspołecznionej.
3 Ekonomista, geograf-planista Wykształcenie średnie i co najmniej 1 rok pracy w administracji jednostek gospodarki uspołecznionej.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1957.44.203

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Nomenklatura stanowisk i zaszeregowania pracowników terenowych komisji planowania gospodarczego oraz wynagrodzeń ryczałtowych dla niektórych pracowników tych komisji.
Data aktu: 31/07/1957
Data ogłoszenia: 26/08/1957
Data wejścia w życie: 26/08/1957