Egzaminy czeladnicze przy zasadniczych szkołach zawodowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OŚWIATY
z dnia 17 maja 1957 r.
w sprawie egzaminów czeladniczych przy zasadniczych szkołach zawodowych.

Na podstawie art. 156 prawa przemysłowego (Dz. U. z 1927 r. Nr 53, poz. 468 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
§  1.
Absolwenci zasadniczych szkół zawodowych o specjalnościach rzemieślniczych mogą zdawać egzaminy na czeladników w zawodach i specjalnościach rzemieślniczych.
§  2.
Absolwenci zasadniczych szkół zawodowych o zakresie szkolenia nie obejmującym zawodów i specjalności rzemieślniczych mogą zdawać egzamin czeladniczy w wybranym przez siebie zbliżonym zawodzie lub specjalności rzemieślniczej po odbyciu rocznej praktyki w wybranym zawodzie rzemieślniczym (specjalności rzemieślniczej).
§  3.
1.
Egzamin na czeladnika składa się przed komisjami egzaminacyjnymi utworzonymi przy właściwych zasadniczych szkołach zawodowych. W skład komisji wchodzi przedstawiciel izby rzemieślniczej.
2.
Egzamin przeprowadza się według regulaminu stanowiącego załącznik do niniejszego rozporządzenia.
§  4.
Traci moc rozporządzenie z dnia 23 października 1928 r. w sprawie regulaminu komisji dla egzaminów na czeladników przy szkołach rzemieślniczo-przemysłowych państwowych lub przez Państwo uznanych (Dz. U. z 1929 r. Nr 3, poz. 29).
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 1957 r.

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN CZELADNICZYCH KOMISJI EGZAMINACYJNYCH PRZY ZASADNICZYCH SZKOŁACH ZAWODOWYCH

§  1.
1.
Do składania egzaminu na czeladnika przed komisją przy zasadniczej szkole zawodowej o specjalnościach rzemieślniczych może przystąpić kandydat, który:
1)
ukończył w szkole pełny kurs nauki zawodu uznanego za rzemiosło na zasadzie art. 142 prawa przemysłowego (Dz. U. z 1927 r. Nr 53, poz. 468 z późniejszymi zmianami) albo
2)
ukończył zasadniczą szkołę zawodową o zakresie szkolenia nie odpowiadającym ściśle zawodom lub specjalnościom rzemieślniczym i przedłożył zaświadczenie o odbyciu rocznej praktyki w danym zawodzie lub specjalności rzemieślniczej.
2.
Przystępujący do egzaminu na czeladnika składa w oznaczonym terminie do dyrekcji szkoły podanie ze wskazaniem, w jakim zawodzie i specjalności rzemieślniczej chce składać egzamin na czeladnika.
3.
Do podania należy załączyć:
1)
własnoręcznie napisany krótki życiorys,
2)
świadectwo ukończenia szkoły zawodowej, a w przypadku określonym w ust. 1 pkt 2 – ponadto świadectwo odbycia rocznej praktyki,
3)
opłatę egzaminacyjną lub dowód zwolnienia od niej,
4)
2 podpisane fotografie.
§  2.
1.
Egzamin odbywa się w lokalu zasadniczej szkoły zawodowej.
2.
Termin egzaminu wyznacza dyrektor zasadniczej szkoły zawodowej w porozumieniu z odpowiednią izbą rzemieślniczą.
3.
Ustalony termin egzaminu czeladniczego dyrektor zasadniczej szkoły zawodowej podaje władzy szkolnej do wiadomości.
§  3.
Dyrektor okręgowy szkolenia zawodowego ustala skład komisji egzaminacyjnej, powołuje jej członków oraz mianuje przewodniczącego. Przewodniczący komisji co najmniej na 10 dni przed dniem rozpoczęcia egzaminu podaje do wiadomości listę kandydatów dopuszczonych do egzaminu na czeladnika oraz zawiadamia pisemnie o terminie i miejscu egzaminu kandydatów do egzaminu i członków komisji.
§  4.
Komisja egzaminacyjna składa się z przewodniczącego oraz przynajmniej 3 członków, w tym jednego delegata wyznaczonego przez izbę rzemieślniczą.
§  5.
Egzamin składa się z dwóch części:
1)
egzaminu praktycznego (wykonanie sztuki czeladniczej i ewentualne wykonanie pracy próbnej),
2)
egzaminu teoretycznego.
§  6.
1.
Egzamin praktyczny polega na samodzielnym wykonaniu sztuki czeladniczej, wyznaczonej przez przewodniczącego komisji w terminie przez niego określonym. Sztuka czeladnicza powinna być tak wybrana, aby na podstawie jej wykonania można było stwierdzić, czy kandydat może samodzielnie wykonać zwykłe prace danego rzemiosła oraz czy posiada dostateczną znajomość metod pracy i umiejętność posługiwania się maszynami i urządzeniami używanymi w danym zawodzie. Ponadto sztuka czeladnicza powinna być tak wybrana, aby jej wykonanie nie było połączone ze znacznymi kosztami.
2.
Temat sztuki czeladniczej oraz oznaczenie czasu jej wykonania przewodniczący komisji podaje kandydatom oraz członkom komisji nadzorującym wykonanie sztuki z chwilą rozpoczęcia egzaminu praktycznego.
3.
Nadzór nad wykonaniem sztuki czeladniczej sprawują członkowie komisji wyznaczeni przez przewodniczącego komisji. Po wykonaniu sztuki członkowie komisji sprawujący nadzór nad jej wykonaniem wystawiają zaświadczenie pisemne co do samodzielnego i terminowego wykonania sztuki.
4.
Ocena wykonania sztuki następuje na posiedzeniu komisji przed rozpoczęciem egzaminu teoretycznego. Jeżeli wykonana sztuka nie pozwala na dostateczne stwierdzenie biegłości i wprawy w wykonaniu zwykłych prac danego rzemiosła, komisja może zarządzić wykonanie w obecności komisji dodatkowej pracy próbnej.
5.
Dodatnia ocena egzaminu praktycznego przez komisję jest warunkiem dopuszczenia do egzaminu teoretycznego.
§  7.
Egzamin teoretyczny powinien być poprzedzony omówieniem z kandydatem wykonanej przez niego sztuki czeladniczej. Egzamin teoretyczny obejmuje sprawdzenie wiadomości z dziedziny technologii wykonawczej, maszynoznawstwa, rysunku zawodowego, przepisów podatkowych i prawa przemysłowego oraz zasad higieny zawodowej, bezpieczeństwa pracy i ochrony przeciwpożarowej.
§  8.
Na żądanie komisji dyrektor szkoły powinien okazać prace szkolne kandydatów wykonane w ostatnim roku nauki w szkole.
§  9.
1.
Po ukończeniu egzaminu komisja orzeka zwyczajną większością głosów o wyniku egzaminu. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
2.
W razie pomyślnego wyniku egzaminu na czeladnika komisja wydaje świadectwo złożenia egzaminu według wzoru stanowiącego załącznik do regulaminu.
3.
Świadectwo złożenia egzaminu, opatrzone pieczęcią szkoły, podpisuje przewodniczący komisji oraz przedstawiciel izby rzemieślniczej. Komisja stwierdza również dodatni wynik egzaminu na złożonym przez kandydata świadectwie ukończenia nauki w szkole, które po zakończeniu egzaminu zostaje mu zwrócone.
§  10.
1.
W razie niepomyślnego wyniku egzaminu przewodniczący komisji podaje do wiadomości kandydata termin, po upływie którego kandydat może poddać się ponownemu egzaminowi.
2.
Przy ponownym składaniu egzaminu komisja zalicza kandydatowi sztukę czeladniczą i pracę próbną, jeśli była ona oceniona dodatnio.
§  11.
Członków komisji obowiązuje tajemnica obrad.
§  12.
1.
Ze wszystkich posiedzeń i czynności komisji są sporządzane na miejscu protokoły przez jednego z członków komisji.
2.
Protokół podpisują przewodniczący i wszyscy członkowie komisji. Jeżeli uchwała komisji nie zapadła jednomyślnie, należy w protokole wymienić członków, którzy głosowali przeciw uchwale.
§  13.
Druki, przybory piśmienne i pomoc kancelaryjną potrzebne komisji daje dyrektor szkoły.
§  14.
Sprawozdanie z przebiegu i wyniku egzaminu przewodniczący komisji składa dyrektorowi okręgowemu szkolenia zawodowego w ciągu 14 dni po ukończeniu egzaminu.
§  15.
Akta egzaminacyjne przechowuje się w szkole.
§  16.
1.
Opłata egzaminacyjna wynosi 100 zł.
2.
W razie niepomyślnego wyniku egzaminu opłaty egzaminacyjnej nie zwraca się.
3.
W razie usprawiedliwionego odstąpienia kandydata od egzaminu kandydat może otrzymać zwrot 90% opłaty egzaminacyjnej.
4.
W wyjątkowych przypadkach, zasługujących na specjalne uwzględnienie, kandydat może być zwolniony od opłaty egzaminacyjnej w całości lub w części. Decyduje o tym dyrektor okręgowy szkolenia zawodowego na wniosek dyrektora szkoły.
§  17.
Członkowie komisji otrzymują wynagrodzenie za udział w posiedzeniach w wysokości ustalonej przez dyrekcję okręgową szkolenia zawodowego i zatwierdzonej przez Ministerstwo Oświaty.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

Załącznik

ŚWIADECTWO ZŁOŻENIA EGZAMINU NA CZELADNIKA

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1957.28.126

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Egzaminy czeladnicze przy zasadniczych szkołach zawodowych.
Data aktu: 17/05/1957
Data ogłoszenia: 25/05/1957
Data wejścia w życie: 01/06/1957