Zm.: Konwencja w sprawie regulowania oczek sieci rybackich i wymiarów ryb. Londyn.1946.04.05.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 30 marca 1957 r.
dotyczące zmian wprowadzonych do niektórych postanowień konwencji w sprawie regulowania oczek sieci rybackich i wymiarów ryb, podpisanej w Londynie dnia 5 kwietnia 1946 r.

Podaje się niniejszym do wiadomości, że zgodnie z art. 12 Konwencji w sprawie regulowania oczek sieci rybackich i wymiarów ryb, podpisanej w Londynie dnia 5 kwietnia 1946 r. (Dz. U. z 1947 r.; Ni 62, poz. 359), która weszła w życie dnia 5 kwietnia 1953 r. (Dz. U. z 1953 r. Nr 21, poz. 83) i została zrewidowana w 1953 r. i w 1954 r. (Dz. U. z 1955 r. Nr 16, poz. 88) Stała Komisja obradująca w Londynie we wrześniu 1955 r. na swym IV posiedzeniu jednogłośnie uchwaliła wprowadzenie zmian do art. 5, 6, 8 i 9 wymienionej Konwencji oraz do załącznika I punkt 1 tej Konwencji.
Na podstawie art. 12 pkt 10 Konwencji w sprawie regulowania oczek sieci rybackich i wymiarów ryb, podpisanej w Londynie dnia 5 kwietnia 1946 r., zrewidowane postanowienia przyjęte przez Komisję obowiązują Polskę w następującym zmienionym brzmieniu:

Artykuł 5.

Żaden statek nie będzie wiózł na pokładzie ani używał jakiegokolwiek włoku, niewodu lub innej sieci ciągnionej lub holowanej po dnie lub blisko dna morza, która ma w jakiejkolwiek swej części oczka o mniejszych wymiarach niż te, które są wyszczególnione w załączniku I do niniejszej Konwencji, z tym jednak wyjątkiem że statek może przewozić na pokładzie lub używać włoku wykonanego ze sznurka o pojedynczym skręcie nie zawierającego w żadnej swej części sizalu ani manili, pomimo że minimalny wymiar oczek tej sieci będzie mniejszy od wymiarów wyszczególnionych w załączniku I do niniejszej Konwencji.

Artykuł 6.

Niezależnie od postanowień art. 5 statki łowiące: makrele, ryby śledziowate, dobijaki (Ammodytes), stynki, węgorze, ostrosze, krewetki, raczki, homarce lub mięczaki mogą mieć na pokładzie i używać sieci, mające oczka o wymiarach niniejszych niż wykazane, pod warunkiem że:

a) narzędzia rybackie używane przez takie statki dla celów łowienia którejkolwiek z ryb wymienionych w niniejszym artykule nie będą użyte dla celów łowienia innych gatunków ryb,

b) jakakolwiek nadwyżka ryb ponad stopę procentową ustaloną w załączniku III do niniejszej Konwencji, z gatunków wymienionych w załączniku II do niniejszej Konwencji, złowionych za pomocą takich narządzi i o wymiarach mniejszych niż minimalne wymiary ryb podane w załączniku II do niniejszej Konwencji, powinna być wrzucona do morza natychmiast po złowieniu.

Artykuł 8.

Z zastrzeżeniem postanowień załącznika III do niniejszej Konwencji żaden statek nie będzie przetrzymywał na pokładzie statku morskich ryb, których opis jest podany w drugim załączniku do niniejszej Konwencji, o niniejszym wymiarze niż wymiar podany w tymże załączniku dla każdej ryby, a wszystkie ryby takie zostaną natychmiast wrzucone do morza; mogą one być zatrzymane na pokładzie dla celów zarybienia innych terenów połowów.

Artykuł 9.

Z zastrzeżeniem postanowień załącznika III do niniejszej Konwencji każdy z Umawiających się Rządów zobowiązuje się zabronić przez wydanie odpowiednich zarządzeń wyładowywania na ląd, sprzedaży, wystawiania lub oferowania na sprzedaż na swoim obszarze jakichkolwiek ryb morskich, opisanych w drugim załączniku do niniejszej Konwencji, które są o wymiarze mniejszym niż wymiary podane w tymże załączniku dla każdej ryby, a które były wyłowione w wodach opisanych w art. 1 niniejszej Konwencji, niezależnie od tego, czy takie ryby są całe, czy też miały głowy lub inne części usunięte.

Załącznik I.

W załączniku I punkt (1) w szóstym wierszu ustępu a) zamiast "od 5 kwietnia 1956 r." powinno być "od 5 kwietnia 1957 r."

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1957.21.105

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Zm.: Konwencja w sprawie regulowania oczek sieci rybackich i wymiarów ryb. Londyn.1946.04.05.
Data aktu: 05/04/1946
Data ogłoszenia: 25/04/1957
Data wejścia w życie: 25/04/1957