ZSRR-Polska. Umowa o współpracy kulturalnej. Warszawa.1956.06.30.

UMOWA O WSPÓŁPRACY KULTURALNEJ MIĘDZY POLSKĄ RZECZĄPOSPOLITĄ LUDOWĄ A ZWIĄZKIEM SOCJALISTYCZNYCH REPUBLIK RADZIECKICH
podpisana w Warszawie dnia 30 czerwca 1956 r.

W IMIENIU POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 30 czerwca 1956 roku podpisana została w Warszawie Umowa o współpracy kulturalnej między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich o następującym brzmieniu dosłownym:

UMOWA

O WSPÓŁPRACY KULTURALNEJ MIĘDZY POLSKĄ RZECZĄPOSPOLITĄ LUDOWĄ A ZWIĄZKIEM SOCJALISTYCZNYCH REPUBLIK RADZIECKICH

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rząd Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich

dążąc - w myśl polsko-radzieckiego Układu o przyjaźni, wzajemnej pomocy i powojennej współpracy z 21 kwietnia 1945 roku - do dalszego zacieśnienia więzów dobrosąsiedzkich stosunków i serdecznej przyjaźni, łączącej narody obydwu krajów;

przeświadczone, że jedną z najskuteczniejszych dróg do tego celu prowadzących jest wszechstronna współpraca kulturalna;

przekonane o możliwości i celowości dalszego rozwinięcia wymiany dóbr kulturalnych, celem obustronnego zaznajomienia narodów Polski i Związku Radzieckiego ze swymi osiągnięciami w dziedzinie nauki i kultury,

postanowiły zawrzeć niniejszą Umowę o współpracy kulturalnej i w tym celu mianowały swoich Pełnomocników:

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

ŻÓŁKIEWSKIEGO STEFANA,

Ministra Szkolnictwa Wyższego PRL,

Rząd Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich

MICHAJŁOWA NIKOŁAJA ALEKSANDROWICZA,

Ministra Kultury ZSRR,

którzy po wymianie swoich pełnomocnictw, uznanych za dobre i sporządzone w należytej formie, zgodzili się na następujące:

Artykuł  1.

Obie Umawiające się Strony będą rozwijać i pogłębiać wszechstronną współpracę kulturalną, opartą na zasadzie dobrosąsiedzkich stosunków i serdecznej przyjaźni.

Artykuł  2.

Obie Umawiające się Strony popierać będą wszelkie formy współpracy i wzajemnej wymiany w dziedzinie nauki, szkolnictwa wyższego, oświaty, literatury, plastyki, muzyki, teatru, filmu, prasy, radia, telewizji, sportu, turystyki oraz wymianę doświadczeń w dziedzinie upowszechniania kultury.

Artykuł  3.

W celu jak najszerszego wzajemnego zaznajomienia się z osiągnięciami i doświadczeniami w dziedzinie nauki i kultury obie Umawiające się Strony postanawiają w szczególności popierać:

a)
współpracę między Akademiami Nauk, instytucjami naukowo-badawczymi, a także związkami twórców i organizacjami kulturalno-oświatowymi obu Krajów;
b)
wzajemne dostarczanie informacji i odpowiednich materiałów dotyczących rozwoju różnych dziedzin kultury;
c)
wymianę delegacji przedstawicieli organizacji i instytucji naukowych, kulturalnych i społecznych;
d)
wymianę naukowców, wykładowców, lektorów i studentów oraz ustanawianie stypendiów dla pracowników naukowych, twórców i studentów;
e)
działalność i rozwój katedr literatury i historii drugiej Strony w swoich wyższych uczelniach oraz lektoratów języka drugiego Kraju;
f)
tłumaczenie i wydawanie w swym Kraju dzieł z zakresu literatury pięknej, a także wydawnictw politycznych, naukowych i artystycznych, wystawianie sztuk teatralnych, wykonywanie utworów muzycznych oraz organizację wszelkich wystaw drugiego Kraju;
g)
wymianę artystów oraz zespołów artystycznych;
h)
organizowanie w swym Kraju publicznych odczytów i wykładów na temat życia kulturalnego drugiego kraju.
Artykuł  4.

Każda z Umawiających się Stron ułatwi naukowcom drugiej Strony dokonywanie badań i studiów w laboratoriach, instytutach, archiwach, bibliotekach i muzeach swego Kraju, zgodnie z obowiązującymi przepisami Kraju przyjmującego.

Artykuł  5.

Obie Umawiające się Strony popierać będą wymianę dziennikarzy, a także stałą współpracę agencji prasowych oraz wzajemne rozpowszechnianie pism codziennych, periodyków i innych publikacji wydawniczych w drugim Kraju.

Artykuł  6.

Obie Umawiające się Strony popierać będą współpracę instytucji radia, telewizji i kinematografii na podstawie bezpośredniego porozumienia właściwych instytucji obu Krajów.

Obie Umawiające się Strony popierać będą wzajemne organizowanie pokazów filmowych fabularnych, dokumentalnych, naukowych i innych.

Artykuł  7.

Obie Umawiające się Strony popierać będą wzajemną współpracę instytucji i organizacji sportowych i turystycznych na podstawie zawartych między nimi bezpośrednich porozumień.

Artykuł  8.

Do realizacji zadań wynikających z niniejszej Umowy powoływana będzie corocznie Polsko-Radziecka Komisja Mieszana, w skład której wejdzie z każdej Strony po trzech członków, mianowanych przez Rządy Umawiających się Stron. W obradach Komisji mogą brać udział eksperci obu Stron.

Zadaniem Komisji Mieszanej będzie opracowywanie rocznych planów współpracy kulturalnej, podlegających zatwierdzeniu przez Rządy Umawiających się Stron.

Komisja Mieszana zbiera się co roku na przemian w Warszawie i Moskwie. Obradom Komisji przewodniczy przedstawiciel Kraju, w którym odbywa się posiedzenie. Koszty związane z pracą Komisji Mieszanej ponosi Strona, w której Kraju toczą się obrady.

Artykuł  9.

Na podstawie opracowanych przez Komisję Mieszaną rocznych planów współpracy kulturalnej - zainteresowane urzędy, instytucje i organizacje obu Krajów porozumiewają się między sobą bezpośrednio w sprawie realizacji poszczególnych pozycji planu.

Artykuł  10.

Zagadnienia finansowe związane z wykonaniem postanowień, wynikających z realizacji niniejszej Umowy, zostaną uzgodnione przez Umawiające się Strony przy opracowaniu rocznych planów współpracy kulturalnej.

Artykuł  11.

Niniejsza Umowa wymaga ratyfikacji i wejdzie w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych.

Artykuł  12.

Niniejsza Umowa zawarta jest na okres pięciu lat, licząc od dnia jej wejścia w życie. Ulega ona automatycznie przedłużeniu na dalsze pięcioletnie okresy, o ile jedna z Umawiających się Stron nie zechce wypowiedzieć jej na sześć miesięcy przed upływem odpowiedniego okresu.

Niniejszą umowę sporządzono w Warszawie dnia 30 czerwca 1956 roku w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i rosyjskim, przy czym obydwa teksty posiadają jednakową moc obowiązującą.

Na dowód czego wyżej wymienieni Pełnomocnicy Obu Stron podpisali niniejszą Umowę i opatrzyli ją pieczęciami.

Po zaznajomieniu się z powyższą Umową Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną, oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie, dnia 18 października 1956 roku.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1957.16.83

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: ZSRR-Polska. Umowa o współpracy kulturalnej. Warszawa.1956.06.30.
Data aktu: 30/06/1956
Data ogłoszenia: 26/03/1957
Data wejścia w życie: 22/11/1956