Zasady tworzenia funduszu zakładowego w przedsiębiorstwach przemysłowych podległych Ministrowi Przemysłu Lekkiego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 lutego 1957 r.
w sprawie zasad tworzenia funduszu zakładowego w przedsiębiorstwach przemysłowych podległych Ministrowi Przemysłu Lekkiego.

Na podstawie art. 3 i 5 ustawy z dnia 19 listopada 1956 r. o funduszu zakładowym na rok 1957 (Dz. U. Nr 53, poz. 240) w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych oraz z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Włókienniczego, Odzieżowego i Skórzanego zarządza się, co następuje:
§  1.
Fundusz zakładowy tworzy się w działających według zasad rozrachunku gospodarczego państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych, podległych Ministrowi Przemysłu Lekkiego.
§  2.
Na fundusz zakładowy przeznacza się część wygospodarowanego zysku. Jeżeli przedsiębiorstwo nie osiąga zysku lub gdy suma funduszu zakładowego jest wyższa od sumy osiągniętego zysku, na fundusz zakładowy przeznacza się odpowiednią sumę środków obrotowych przedsiębiorstwa.
§  3.
1.
Fundusz zakładowy tworzy się w przedsiębiorstwie, które wykona plan:
1)
akumulacji finansowej,
2)
produkcji towarowej w cenach zbytu.
2.
W przedsiębiorstwie planowo-deficytowym nie płacącym podatku obrotowego fundusz zakładowy tworzy się w przypadku:
1)
nieprzekroczenia planowanej straty,
2)
wykonania planu produkcji towarowej w cenach zbytu.
3.
Przez akumulację finansową rozumie się w przedsiębiorstwach opłacających podatek obrotowy - kwotę podatku obrotowego powiększonego o zysk, bądź zmniejszonego o stratę, w przedsiębiorstwach nie opłacających podatku obrotowego przez akumulację finansową rozumie się zysk.
4.
Minister Przemysłu Lekkiego może w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego ustalić dodatkowe warunki do uzyskania funduszu zakładowego.
5.
Minister Przemysłu Lekkiego może zwolnić niektóre grupy przedsiębiorstw od wykonania planu produkcji towarowej w cenach zbytu jako warunku do uzyskania funduszu zakładowego.
§  4.
1.
W przedsiębiorstwach opłacających podatek obrotowy, które osiągnęły warunki wymienione w § 3, na fundusz zakładowy przeznacza się:

za wykonanie planu akumulacji w 99% - 0,5% planowanego funduszu płac,

za wykonanie planu akumulacji w 100% - 1,5% planowanego funduszu płac,

za wykonanie planu akumulacji w 101% - 3,5% planowanego funduszu płac,

za wykonanie planu akumulacji w 102% - 5,5% planowanego funduszu płac,

za wykonanie planu akumulacji w 103% - 7% planowanego funduszu płac,

za wykonanie planu akumulacji w 104% - 8,5% planowanego funduszu płac,

za każdy dalszy procent przekroczenia akumulacji powyżej 104% przyznaje się 0,5% planowanego funduszu płac.

2.
Odpisy na fundusz zakładowy obliczone według zasad wymienionych w ust. 1 za przekroczenie akumulacji nie mogą przekroczyć 70% ponadplanowego zysku, a w przedsiębiorstwach planowo-deficytowych 70% sumy, o którą pomniejszono planowaną stratę.
3.
W przedsiębiorstwach, które nie płacą podatku obrotowego, za wykonanie warunków, o których mowa w § 3, przeznacza się 1,5% planowanego funduszu płac.
4. 1
Za przekroczenie planowanych wyników finansowych w przedsiębiorstwach, o których mowa w ust. 3, przyznaje się dodatkowo fundusz zakładowy w wysokości 50% ponadplanowego zysku, natomiast w przedsiębiorstwach planowo-deficytowych 50% sumy, o którą pomniejszono planowaną stratę.
5.
Upoważnia się Ministra Przemysłu Lekkiego w porozumieniu z zarządem głównym właściwego związku zawodowego do zróżnicowania w poszczególnych branżach wysokości stawek odpisów na fundusz zakładowy za przekroczenie wyników finansowych pod warunkiem nieprzekroczenia średnio w resorcie przeciętnych stawek ustalonych w ust. 1 i w ust. 4.
6.
W terminie do dnia 31 marca 1957 r. dyrektorzy centralnych zarządów ustalą dla nadzorowanych przedsiębiorstw stawki odpisów na fundusz zakładowy za przekroczenie wyników finansowych w granicach ustalonych przez Ministra Przemysłu Lekkiego zgodnie z ust. 5.
§  5.
Na fundusz zakładowy przeznacza się ponadto całkowity zysk z produkcji ubocznej z wyjątkiem przypadków, w których obowiązujące przepisy przewidują przeznaczenie tego zysku na inne cele.
§  6.
1.
Przy ocenie wykonania warunków wymienionych w § 3 oraz dla ustalenia prawidłowej podstawy do obliczenia odpisów na fundusz zakładowy dane za okres sprawozdawczy należy skorygować o sumy, które miały wpływ na ich kształtowanie, a które powstały z przyczyn niezależnych od działalności przedsiębiorstwa. Za przyczyny tego rodzaju uznaje się nie przewidziane w planie:
1)
urzędowe zmiany cen materiałów podstawowych, pomocniczych, paliwa, półfabrykatów, innych materiałów oraz wyrobów gotowych,
2)
zmiany w wysokości taryf przewozowych, stawek płac, składek na ubezpieczenie społeczne, podatków prócz podatku obrotowego, oprocentowania kredytów bankowych, taryf za usługi komunalne, norm amortyzacji.
2.
W celu ustalenia, czy spełnione zostały warunki do utworzenia funduszu zakładowego w przedsiębiorstwie planowo-deficytowym, należy przeprowadzić korektę planowanej straty w takim stosunku procentowym, w jakim nastąpiło przekroczenie planu sprzedaży.
§  7.
1.
Przez planowaną akumulację finansową, planowany zysk, planowaną stratę, planowany fundusz płac, plan produkcji towarowej w cenach zbytu, o których mowa w rozporządzeniu, należy rozumieć akumulację finansową, zysk, stratę, fundusz płac, produkcję towarową w cenach zbytu określone we wskaźnikach do planu zatwierdzonych przez jednostkę nadrzędną.
2.
Upoważnia się Ministra Przemysłu Lekkiego do udzielania zezwoleń na przyjmowanie planów kwartalnych zamiast wskaźników planu rocznego jako podstawy do przyznawania i obliczenia funduszu zakładowego. Plany kwartalne, o których mowa wyżej, wymagają zatwierdzenia centralnego zarządu. W tym zakresie nie mają zastosowania odpowiednie przepisy w sprawie rozszerzenia uprawnień państwowych przedsiębiorstw przemysłowych z uwagi na specyfikę i warunki pracy przemysłu lekkiego.
3.
Za podstawę do obliczenia odpisów zaliczkowych w ciągu roku służą wyniki sprawozdawczości finansowej za dany okres oraz plany kwartalne.
§  8.
1.
Odpisów na fundusz zakładowy dokonuje się raz na rok na podstawie sprawozdania rocznego przyjętego przez jednostkę nadrzędną i zatwierdzonego w obowiązującym trybie.
2.
Na podstawie uchwały rady robotniczej (załogi) przedsiębiorstwa mogą być dokonywane kwartalne odpisy zaliczkowe za kwartał I, II i III w wysokości 25% sumy funduszu zakładowego przypadającego za dany okres.
3.
Dla obliczenia odpisu wyrównawczego na koniec roku potrąca się od sumy funduszu zakładowego, ustalonej za dany rok, sumę odpisów zaliczkowych.
4.
Jeżeli wydatki dokonane w ciągu roku z zaliczkowych odpisów przekroczą sumę funduszu zakładowego ustaloną za dany rok sprawozdawczy - wówczas różnicę pomiędzy kwotami wydatkowanymi a sumą funduszu zakładowego przypadającą za dany rok zalicza się jako wydatek obciążający fundusz zakładowy utworzony w roku następnym.
5.
Przed całkowitym wyrównaniem różnicy, o której mowa w ust. 4, nie mogą być wydatkowane żadne kwoty z funduszu zakładowego w roku następnym.
§  9.
1.
Wysokość funduszu zakładowego dla przedsiębiorstwa zatwierdza dyrektor jednostki nadrzędnej.
2.
W przypadku niewykonania warunków, o których mowa w § 3, upoważnia się Ministra Przemysłu Lekkiego do udzielania zezwoleń na utworzenie w przedsiębiorstwie funduszu zakładowego w wysokości 0,2% planowanego funduszu płac.
§  10.
1.
Środki funduszu zakładowego mogą być przeznaczone:
1)
na nagrody i świadczenia dla pracowników oraz inne cele związane z ich potrzebami,
2)
na budownictwo mieszkaniowe dla pracowników oraz remonty mieszkań przez nich zajmowanych.
2.
Podziału środków funduszu zakładowego na powyższe cele dokonuje rada robotnicza (załoga) przedsiębiorstwa ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb w zakresie budownictwa mieszkaniowego oraz remontów mieszkań pracowników.
§  11.
Górną granicę kwoty odpisów na fundusz zakładowy na cele, o których mowa w § 10 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia, ustala się w wysokości 8,5% planowanego funduszu płac.
§  12.
1.
Podstawę do dokonywania wydatków ze środków funduszu zakładowego stanowią odpowiednie preliminarze zatwierdzone przez załogę przedsiębiorstwa lub jej przedstawicieli.
2.
Środkami funduszu zakładowego dysponuje dyrektor przedsiębiorstwa w oparciu o zatwierdzony preliminarz.
3.
Z wykonania preliminarza dyrektor składa załodze okresowe sprawozdania.
§  13.
Wykorzystanie środków funduszu zakładowego na cele inwestycyjne następuje w trybie przewidzianym dla inwestycji pozalimitowych.
§  14.
Przepisy niniejszego rozporządzenia stosuje się odpowiednio do zakładów (oddziałów) na wewnętrznym rozrachunku gospodarczym, dla których wprowadzono obowiązek sporządzania samodzielnych bilansów.
§  15.
Upoważnia się Ministra Przemysłu Lekkiego do wprowadzenia w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Włókienniczego, Odzieżowego i Skórzanego odmiennych zasad tworzenia i rozdziału funduszu zakładowego w przedsiębiorstwach działających na zasadach eksperymentalnych.
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1957 r.
1 § 4 ust. 4 zmieniony przez obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lipca 1957 r. o sprostowaniu błędu (Dz.U.57.41.191).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1957.11.53

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady tworzenia funduszu zakładowego w przedsiębiorstwach przemysłowych podległych Ministrowi Przemysłu Lekkiego.
Data aktu: 08/02/1957
Data ogłoszenia: 25/02/1957
Data wejścia w życie: 25/02/1957, 01/01/1957