Obowiązek posiadania przez osoby starające się o wizę wjazdową do Polski świadectw szczepienia przeciwko ospie i cholerze.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 16 lutego 1956 r.
w sprawie obowiązku posiadania przez osoby starające się o wizę wjazdową do Polski świadectw szczepienia przeciwko ospie i cholerze.

Na podstawie art. 11 ust. 1 lit. b) ustawy z dnia 21 lutego 1935 r. o zapobieganiu chorobom zakaźnym i o ich zwalczaniu (Dz. U. z 1935 r. Nr 27, poz. 198 i z 1949 r. Nr 25, poz. 174) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Osoby starające się o wizę wjazdową do Polski powinny wykazać się posiadaniem ważnego świadectwa szczepienia przeciwko ospie, wystawionego zgodnie z obowiązującymi umowami międzynarodowymi.
2.
Szczepienie przeciwko ospie powinno być dokonane nie wcześniej niż przed trzema laty, a nie później niż przed 14 dniami przed przewidywanym terminem przybycia do Polski.
§  2.
Od obowiązku określonego w § 1 są zwolnione:
1)
osoby, które wyjeżdżają do Polski bezpośrednio z całego obszaru Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, z krajów europejskich, ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej lub z Kanady, jeżeli przebywały w tych krajach co najmniej przez 21 dni przed przewidywanym terminem przybycia do Polski i jeżeli te kraje lub ich części nie zostały uznane za czasowo zakażone ospą;
2)
następujące osoby, pod warunkiem przedłożenia zaświadczenia organów sanitarnych kraju, z którego wyjeżdżają do Polski, stwierdzającego, że nie przebywały na obszarze uznanym za zakażony ospą co najmniej przez okres 21 dni przed przewidywanym terminem przybycia do Polski:
a)
dzieci do ukończenia trzech miesięcy życia,
b)
inne osoby, które przedłożą zaświadczenie lekarza urzędowego państwowej służby zdrowia kraju, z którego wyjeżdżają do Polski; zaświadczenie powinno stwierdzać, że osoby te nie mogą być poddane szczepieniom przeciwko ospie ze względu na wiek lub zły stan zdrowia lub ze względu na spóźniony rozwój, jeśli chodzi o dzieci do 6 miesięcy życia.
§  3.
1.
Osoby przebywające w krajach uznanych za zakażone w całości lub w części cholerą, a starające się o wizę wjazdową do Polski, powinny wykazać się posiadaniem ważnego świadectwa szczepienia przeciwko cholerze, wystawionego zgodnie z obowiązującymi umowami międzynarodowymi.
2.
Szczepienie przeciwko cholerze powinno być dokonane nie wcześniej niż przed sześciu miesiącami, a nie później niż przed sześciu dniami przed przewidywanym terminem przybycia do Polski.
3.
Od obowiązku określonego w ust. 1 są zwolnione osoby, które opuszczą tereny zakażone co najmniej na sześć dni przed przewidywanym terminem przybycia do Polski.
§  4.
Główny Inspektor Sanitarny ustala wykazy krajów wymienionych w § 2 pkt 1 bądź ich części uznanych czasowo za zakażone ospą oraz wykazy krajów bądź ich części uznanych za zakażone cholerą.
§  5.
Osoby, które przybyły do Polski bez uzyskania wizy oraz nie posiadają zaświadczeń wymaganych w myśl §§ 1 i 3, mogą być poddane przymusowemu szczepieniu przeciwko ospie lub cholerze oraz kwarantannie na czas do 14 dni.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1956.8.48

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Obowiązek posiadania przez osoby starające się o wizę wjazdową do Polski świadectw szczepienia przeciwko ospie i cholerze.
Data aktu: 16/02/1956
Data ogłoszenia: 30/03/1956
Data wejścia w życie: 01/07/1956