Przeprowadzenie spisu stacji obsługi samochodów, samochodowych warsztatów naprawczych i garaży samochodowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 marca 1956 r.
w sprawie przeprowadzenia spisu stacji obsługi samochodów, samochodowych warsztatów naprawczych i garaży samochodowych.

Na podstawie art. 7 i 9 dekretu z dnia 31 lipca 1946 r. o organizacji statystyki państwowej i o Głównym Urzędzie Statystycznym (Dz. U. Nr 41, poz. 239) zarządza się, co następuje:
§  1.
Spis stacji obsługi samochodów, samochodowych warsztatów naprawczych i garaży samochodowych, zwany dalej "spisem", będzie przeprowadzony w dniu 28 maja 1956 r.
§  2.
Spisem powinny być objęte:
1)
wszystkie stacje obsługi samochodów i wszystkie samochodowe warsztaty naprawcze, bez względu na zakres ich działania, stanowiące zarówno własność Państwa, przedsiębiorstw uspołecznionych, instytucji publicznych, organizacji społecznych, jak i osób prywatnych, z wyjątkiem pozostających w zarządzie jednostek wojskowych i jednostek organizacyjnych podległych Komitetowi do Spraw Bezpieczeństwa Publicznego oraz Ministerstwu Spraw Wewnętrznych;
2)
wszystkie garaże samochodowe zarówno użytkowane w dniu spisu zgodnie z ich przeznaczeniem, jak i użytkowane na inne cele, bez względu na ich wielkość i wyposażenie, mieszczące się w budynkach stanowiących własność Państwa, przedsiębiorstw uspołecznionych, instytucji publicznych, organizacji społecznych i osób prywatnych, bez względu na zasadniczy charakter i przeznaczenie budynku, w którym mieści się garaż, z wyjątkiem garaży pozostających w zarządzie jednostek wojskowych i jednostek organizacyjnych podległych Komitetowi do Spraw Bezpieczeństwa Publicznego oraz Ministerstwu Spraw Wewnętrznych.
§  3.
Kierownictwo spisu należy do Głównego Urzędu Statystycznego.
§  4.
Organami terenowymi powołanymi do wykonania zadań spisowych są:
1)
na szczeblu wojewódzkim - wydziały komunikacji drogowej prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi);
2)
na szczeblu powiatowym - wydziały (referaty) komunikacji drogowej prezydiów powiatowych rad narodowych (miast stanowiących powiaty).
§  5.
1.
W urzędach, przedsiębiorstwach uspołecznionych, instytucjach publicznych i organizacjach społecznych spisu dokonują ich kierownicy, a w spółdzielniach - zarządy spółdzielni.
2.
Spisu obiektów prywatnych dokonują właściciele tych obiektów.
§  6.
Szczegółowy zakres spisu, określenie obiektów objętych spisem oraz sposób i terminarz przeprowadzenia czynności spisowych ustali Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w drodze instrukcji wydanej w porozumieniu z Ministrem Transportu Drogowego i Lotniczego - za zgodą Prezesa Rady Ministrów.
§  7.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi) oraz prezydia powiatowych (miejskich) rad narodowych mogą nałożyć na urzędy, przedsiębiorstwa uspołecznione, instytucje publiczne, organizacje społeczne i osoby prywatne obowiązek składania informacji niezbędnych do przeprowadzenia spisu.
§  8.
Osoby winne niezastosowania się do przepisów niniejszego rozporządzenia podlegają karze w myśl art. 13 dekretu z dnia 31 lipca 1946 r. o organizacji statystyki państwowej i o Głównym Urzędzie Statystycznym (Dz. U. Nr 41, poz. 239).
§  9.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów oraz wszystkim ministrom i kierownikom centralnych urzędów.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024