Określenie organów właściwych do ustalania prawa i wypłacania świadczeń w związku z zatrudnieniem za granicą.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 28 listopada 1956 r.
w sprawie określenia organów właściwych do ustalania prawa i wypłacania świadczeń w związku z zatrudnieniem za granicą.

Na podstawie art. 3 ust. 3 i art. 77 dekretu z dnia 25 czerwca 1954 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. z 1956 r. Nr 43, poz. 200), zwanego w dalszym ciągu "dekretem", zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Do ustalania prawa i wypłacania świadczeń w związku z zatrudnieniem za granicą właściwe jest, z zastrzeżeniem przepisów § 2, Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej - Biuro Rent Zagranicznych.
2.
W szczególności Biuro Rent Zagranicznych:
1)
ustala prawo i wypłaca świadczenia pieniężne z tytułu zatrudnienia za granicą lub z tytułu łącznego okresu zatrudnieni na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i za granicą,
2)
ustala prawo i wypłaca świadczenia pieniężne z tytułu zatrudnienia na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej osobom zamieszkałym za granicą,
3)
ustala i wypłaca świadczenia pieniężne przysługujące repatriantom w przypadkach, w których instytucje lub władze zagraniczne wstrzymały wypłatę renty lub zaopatrzenia z powodu powrotu do kraju,
4)
wypłaca renty, zaopatrzenia i inne świadczenia pieniężne osobom zamieszkałym w Polsce i pobierającym te świadczenia z zagranicy.
§  2.
1.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi):
1)
ustalają prawo do świadczeń i wypłacają świadczenia pieniężne z tytułu zatrudnienia na obszarze Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, Austrii, Niemieckiej Republiki Demokratycznej i Niemieckiej Republiki Federalnej lub z tytułu łącznego zatrudnienia na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i na obszarze wymienionych krajów, jeżeli obok tych okresów pracownik nie miał żadnych innych okresów zatrudnienia za granicą,
2)
przyjmują i kompletują wnioski o świadczenia, których załatwienie należy do właściwości Biura Rent Zagranicznych, oraz przeprowadzają wszelkie inne czynności zlecone przez to Biuro,
3)
podejmują wypłatę zaliczek na świadczenia których ustalenie należy do właściwości Biura Rent Zagranicznych, jeżeli z tytułu łącznego zatrudnienia w Polsce i za granicą prawo do świadczeń istnieje, a uprawniona osoba nie pobiera już innych świadczeń wypłacanych przez Biuro,
4)
wypłacają zasiłki pogrzebowe w razie śmierci osób pobierających renty i zaopatrzenia z Biura Rent Zagranicznych oraz w razie śmierci członków ich rodzin,
5)
udzielają świadczeń w naturze osobom pobierającym renty i zaopatrzenia z Biura Rent Zagranicznych oraz członkom ich rodzin.
2.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej może upoważnić prezydia powiatowych (miejskich) rad narodowych do dokonywania czynności określonych w ust. 1.
§  3.
W sprawach o świadczenia związane z zatrudnieniem za granicą stosuje się przepisy dekretu oraz postanowienia międzynarodowych umów i układów dotyczących ubezpieczenia społecznego.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024