Organizacja i finansowanie działalności zapobiegania szkodom ogniowym i szkodom w pogłowiu zwierząt gospodarczych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 października 1956 r.
w sprawie organizacji i finansowania działalności zapobiegania szkodom ogniowym i szkodom w pogłowiu zwierząt gospodarczych.

Na podstawie art. 25 ust. 2 ustawy z dnia 28 marca 1952 r. o ubezpieczeniach państwowych (Dz. U Nr 20, poz. 130) zarządza się, co następuje:
§  1.
W planie działalności gospodarczej Państwowego Zakładu Ubezpieczeń, zwanego dalej "PZU", przeznacza się corocznie na zapobieganie szkodom sumę w wysokości 10% składek, zainkasowanych za obowiązkowe ubezpieczenia od ognia i obowiązkowe ubezpieczenia zwierząt za rok poprzedzający rok sporządzenia planu działalności gospodarczej.
§  2.
1.
Z sumy określonej w § 1 są pokrywane wydatki na zapobieganie szkodom ogniowym i szkodom w pogłowiu zwierząt gospodarczych w zakresie mienia objętego obowiązkowym ubezpieczeniem.

2, Zapobieganie szkodom ogniowym i szkodom w pogłowiu zwierząt gospodarczych obejmować może w szczególności:

1)
w zakresie zapobiegania szkodom ogniowym:
a)
tworzenie zapór przeciwpożarowych w miejscowościach o zwartej zabudowie z materiałów łatwopalnych,
b)
budowę i remonty zbiorników wodnych,
c)
pomoc w organizowaniu prostych form kooperacji na wsi dla wspólnego wytwarzania ognioodpornych materiałów budowlanych z miejscowych surowców,
d)
zakładanie instalacji piorunochronnych,
e)
przebudowę wadliwych kominów i palenisk,
f)
budowę i remonty strażnic,
g)
zaopatrywanie ochotniczych straży pożarnych w sprzęt i urządzenia służące do walki z pożarami,
h)
ogólne szkolenie ochotniczych straży pożarnych oraz szkolenie prewencyjne zespołów kontrolnych,
i)
nagrody dla osób wyróżniających się w zapobieganiu szkodom ogniowym,
k)
prace naukowo-badawcze, dotyczące zapobiegania powstawaniu szkód ogniowych,
l)
propagandę i popularyzację zapobiegania szkodom ogniowym;
2)
w zakresie zapobiegania szkodom w pogłowiu zwierząt gospodarczych:
a)
prowadzenie przez służbę weterynaryjną specjalnych akcji zapobiegających powstawaniu poszczególnych chorób zaraźliwych lub pasożytniczych,
b)
zaopatrywanie służby weterynaryjnej i zootechnicznej w środki lokomocji,
c)
szkolenie i doszkalanie wiejskich i spółdzielczych przodowników weterynaryjnych,
d)
zaopatrywanie wiejskich i spółdzielczych przodowników weterynaryjnych w urządzenia weterynaryjne i sprzęt weterynaryjny oraz w leki i środki dezynfekcyjne,
e)
nagrody dla osób lub zespołów wyróżniających się w zapobieganiu szkodom, a w szczególności w akcji oczyszczania i odkażania,
f)
prace naukowo-badawcze, dotyczące zapobiegania szkodom,
g)
propagandę i popularyzację zapobiegania szkodom,
h)
zakładanie grzebowisk zwierzęcych.
§  3.
1.
PZU w porozumieniu z Ministerstwami Spraw Wewnętrznych i Rolnictwa dokonuje najpóźniej w miesiącu maju roku poprzedzającego rok budżetowy ogólnego podziału sumy przewidzianej w § 1 na pokrycie wydatków związanych z działalnością zapobiegawczą prowadzoną przez prezydia powiatowych rad narodowych z podziałem tej sumy pomiędzy poszczególne województwa oraz na pokrycie wydatków związanych z działalnością zapobiegawczą prowadzoną centralnie.
2.
Przy podziale określonym w ust. 1 należy podać osobno sumy przeznaczone na działalność zapobiegania szkodom ogniowym i osobno sumy przeznaczone na działalność zapobiegania szkodom w pogłowiu zwierząt gospodarczych.
§  4.
1.
O wysokości sum przypadających na poszczególne województwa (§ 3 ust. 1) PZU zawiadamia prezydia wojewódzkich rad narodowych najpóźniej w miesiącu czerwcu roku poprzedzającego rok budżetowy.
2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych w porozumieniu z wojewódzkimi organami PZU dokonują podziału sum wymienionych w ust. 1 między powiaty i zawiadamiają prezydia powiatowych rad narodowych o wysokości sum przyznanych im na działalność zapobiegania szkodom ogniowym oraz na działalność zapobiegania szkodom w pogłowiu zwierząt gospodarczych.
§  5.
1.
W granicach sum przyznanych przez prezydia wojewódzkich rad narodowych (§ 4 ust. 2) prezydia powiatowych rad narodowych opracowują przy współdziałaniu organów powiatowych PZU projekty preliminarzy środków specjalnych osobno na działalność zapobiegania szkodom ogniowym i osobno na działalność zapobiegania szkodom w pogłowiu zwierząt gospodarczych.
2.
Preliminarze środków specjalnych działalności zapobiegawczej (ust. 1) podlegają zatwierdzeniu w trybie przewidzianym w ogólnych przepisach dotyczących środków specjalnych, jednakże przed zatwierdzeniem tych preliminarzy należy zasięgnąć opinii PZU.
§  6.
Plany działalności zapobiegawczej prowadzonej centralnie sporządza PZU w porozumieniu z Ministerstwami Spraw Wewnętrznych i Rolnictwa osobno co do działalności zapobiegania szkodom ogniowym i osobno co do działalności zapobiegania szkodom w pogłowiu zwierząt gospodarczych w ramach sum przeznaczonych na ten cel (§ 3).
§  7.
1.
Sumy przeznaczone dla poszczególnych województw na pokrycie wydatków przewidzianych w preliminarzach środków specjalnych (§ 5) PZU przekazuje w 4 ratach: pierwszą do 5 stycznia, drugą do 5 kwietnia, trzecią do 5 lipca i czwartą do 5 października każdego roku.
2.
Na wniosek prezydium wojewódzkiej rady narodowej przekazanie raty kwartalnej może nastąpić w terminie wcześniejszym.
3.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej dokonuje przelewów wyłącznie na odpowiednie rachunki środków specjalnych działalności zapobiegawczej prezydiów powiatowych rad narodowych. Przelewu dokonuje się zgodnie z planami podziału tych sum między powiaty (§ 4 ust. 2) w czterech ratach: pierwszą ratę do 15 stycznia, drugą do 15 kwietnia, trzecią do 15 lipca i czwartą do 15 października każdego roku.
§  8.
Sumy przekazane przez PZU na działalność zapobiegawczą mogą być użyte tylko na cele przewidziane w preliminarzach środków specjalnych działalności zapobiegawczej. Sumy nie wykorzystane do końca roku budżetowego przenosi się na rok następny; sumy te będą brane pod uwagę przy podziale kredytów na rok następny.
§  9.
Wykonanie planów działalności zapobiegawczej wymienionych w § 6, należy do PZU. Przepis § 8 ma tu odpowiednie zastosowanie.
§  10.
PZU może w każdym czasie sprawdzić, w jaki sposób są wykonywane preliminarze środków specjalnych działalności zapobiegawczej (§ 5) oraz jak zużyto przekazane przez PZU sumy.
§  11.
W razie stwierdzenia przez PZU nieprawidłowości w wykonywaniu działalności zapobiegawczej, przewidzianej w powiatowym preliminarzu środków specjalnych, PZU zawiadamia o tym prezydium wojewódzkiej rady narodowej i do czasu usunięcia tych nieprawidłowości zmniejsza przekazywane prezydium wojewódzkiej rady narodowej dalsze raty o sumy przypadające dla danego powiatu.
§  12.
Przepisy rozporządzenia dotyczące:
1)
prezydiów wojewódzkich rad narodowych stosuje się odpowiednio do Prezydiów Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi, z tym że opracowywanie i wykonywanie preliminarzy środków specjalnych należy do prezydiów rad narodowych tych miast,
2)
prezydiów powiatowych rad narodowych stosuje się odpowiednio do prezydiów miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty.
§  13.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrom: Finansów, Spraw Wewnętrznych i Rolnictwa.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1956.49.217

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja i finansowanie działalności zapobiegania szkodom ogniowym i szkodom w pogłowiu zwierząt gospodarczych.
Data aktu: 23/10/1956
Data ogłoszenia: 10/11/1956
Data wejścia w życie: 10/11/1956