Inspektorzy społeczni przy sądach powiatowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 3 lipca 1956 r.
o inspektorach społecznych przy sądach powiatowych.

Na podstawie art. 55a § 2 ustawy z dnia 27 czerwca 1950 r. o postępowaniu niespornym w sprawach rodzinnych oraz z zakresu kurateli (Dz. U. z 1950 r. Nr 34, poz. 310 i z 1956 r. Nr 16, poz. 89) zarządza się, co następuje:
§  1.
Inspektorzy społeczni stanowią organ pomocniczy władzy opiekuńczej. Pełnienie obowiązków inspektora społecznego jest funkcją społeczną.
§  2.
1.
Inspektorów społecznych powołuje prezes sądu powiatowego spośród osób, które posiadają obywatelstwo polskie i korzystają z pełni praw obywatelskich i cywilnych oraz dają rękojmię należytego wykonywania obowiązków opiekuńczo-wychowawczych.
2.
Prezydia rad narodowych współdziałają przy doborze inspektorów społecznych.
§  3.
Nie mogą być inspektorami społecznymi osoby pozbawione praw rodzicielskich lub opiekuńczych oraz osoby, którym ograniczono władzę rodzicielską.
§  4.
Do obowiązków inspektorów społecznych należy ustalanie warunków życia małoletnich, nad którymi ustanowiono opiekę, lub małoletnich pozostających u rodziców, którym graniczono władzę rodzicielską, udzielanie pomocy rodzicom i opiekunom w zakresie wykonywania władzy rodzicielskiej i sprawowania opieki, wskazywanie kandydatów na opiekunów oraz wykonywanie innych czynności zleconych przez władzę opiekuńczą.
§  5.
Inspektorzy społeczni przy wykonywaniu czynności kierują się dobrem małoletniego i interesem społecznym.
§  6.
Inspektorzy społeczni obowiązani są do zachowania w tajemnicy okoliczności, o których uzyskali wiadomość przy sprawowaniu swych obowiązków.
§  7.
Inspektor społeczny składa przed przewodniczącym wydziału dla nieletnich lub przed sędzią, do którego należą sprawy opiekuńcze, oświadczenie, że powierzone mu obowiązki inspektora społecznego wykonywać będzie z całą sumiennością, kierując się przy tym dobrem małoletniego oraz interesem społecznym.
§  8.
Protokół złożenia oświadczenia, podpisany przez składającego i odbierającego oświadczenie, przesyła się prezesowi sądu powiatowego, który wydaje inspektorowi społecznemu legitymację sporządzoną według wzoru zawartego w załączniku.
§  9.
Inspektor społeczny otrzymuje ryczałt na pokrycie wydatków związanych z pełnieniem czynności. Wysokość ryczałtu zależy od ilości i rodzaju czynności, wykonywanych na zlecenie sądu, nie może jednak przekraczać 200 zł miesięcznie. Wysokość ryczałtów zatwierdza prezes sądu wojewódzkiego na wniosek prezesa sądu powiatowego.
§  10.
Prezes sądu powiatowego odwołuje inspektora społecznego w przypadku:
1)
nienależytego wypełniania obowiązków przez inspektora,
2)
uzasadnionej prośby o zwolnienie go od pełnienia obowiązków,
3)
zmiany organizacji sądu wymagającej odwołania,
4)
braku zdolności do pełnienia obowiązków inspektora społecznego (§§ 2 i 3).
§  11.
Prezes sądu powiatowego zawiesza w czynnościach inspektora społecznego, przeciwko któremu toczy się postępowanie karne.
§  12.
Przewodniczący wydziału dla nieletnich lub sędzia, do którego należą sprawy opiekuńcze, kontroluje działalność inspektorów społecznych oraz udziela im potrzebnych wskazań. O poważniejszych uchybieniach w ich działalności zawiadamia prezesa sądu powiatowego.
§  13.
Prezes sądu powiatowego może upoważnić przewodniczącego wydziału dla nieletnich bądź sędziego, do którego należą sprawy opiekuńcze, do wykonywania czynności prezesa przewidzianych tym rozporządzeniem.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK

WZÓR LEGITYMACJI INSPEKTORA SPOŁECZNEGO

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1956.29.134

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Inspektorzy społeczni przy sądach powiatowych.
Data aktu: 03/07/1956
Data ogłoszenia: 16/07/1956
Data wejścia w życie: 16/07/1956