Wykonywanie czynności fachowych w aptekach oraz specjalne kwalifikacje wymagane od pracowników aptek.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 18 kwietnia 1956 r.
w sprawie wykonywania czynności fachowych w aptekach oraz specjalnych kwalifikacji wymaganych od pracowników aptek.

Na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 6 ustawy z dnia 8 stycznia 1951 r. o aptekach (Dz. U. Nr 1, poz. 2) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przy samodzielnym wykonywaniu w aptece czynności fachowych w pełnym zakresie (art. 4 ust. 1 ustawy o aptekach) wolno zatrudniać:
1)
osoby, które ukończyły studia farmaceutyczne w polskiej szkole wyższej lub studia za granicą uznane w Państwie Polskim za równorzędne (magistrowie farmacji), jeżeli po ukończeniu studiów pracowały w aptece społecznej, szpitalnej (sanatoryjnej) lub kolejowej przez jeden rok w wymiarze 42 godzin tygodniowo pod nadzorem osoby posiadającej prawo samodzielnego wykonywania w aptece czynności fachowych w pełnym zakresie;
2)
prowizorów farmacji;
3)
aptekarzy aprobowanych, tj. osoby, którym na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem 8 stycznia 1951 r. zostały wydane upoważnienia do wykonywania zawodu aptekarskiego;
4)
pomocników aptekarskich;
5)
asystentów aptecznych, tj. osoby, które złożyły egzamin tyrocynalny przy gremiach aptekarskich lub uzyskały świadectwo ze złożonego wstępnego egzaminu farmaceutycznego.
§  2.
1.
Przy wyrobie i wydawaniu leków w aptekach społecznych, szpitalnych (sanatoryjnych) i kolejowych oraz w punktach aptecznych III typu wolno zatrudniać techników farmaceutycznych, tj. osoby, które:
1)
ukończyły liceum farmaceutyczne lub technikum farmaceutyczne albo
2)
nabyły uprawnienia technika aptecznego (§ 3 ust. 1) i wykształcenie na poziomie 11 klas szkoły ogólnokształcącej oraz złożyły z wynikiem dodatnim egzamin na technika farmaceutycznego według programu i na zasadach określonych przez Ministra Zdrowia;
3) 1
odbyły przed dniem 1 stycznia 1959 r. studia na IV roku wydziału farmaceutycznego akademii medycznej, lecz nie złożyły egzaminów przewidzianych dla otrzymania dyplomu oraz są zatrudnione w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia w aptekach przy wykonywaniu czynności fachowych; nabycie uprawnień technika farmaceutycznego stwierdza organ do spraw zdrowia i opieki społecznej prezydium wojewódzkiej (miasta wyłączonego z województwa) rady narodowej, właściwej ze względu na miejsce zatrudnienia.
2.
Technika farmaceutycznego wolno zatrudniać przy samodzielnym wykonywaniu czynności określonych w ust. 1, jeżeli po ukończeniu liceum (technikum) bądź złożeniu egzaminu pracował w aptece społecznej, szpitalnej (sanatoryjnej) lub kolejowej przez 2 lata w wymiarze 42 godzin tygodniowo pod nadzorem osoby posiadającej prawo samodzielnego wykonywania w aptece czynności fachowych w pełnym zakresie.
§  3.
1.
Przy wykonywaniu w aptece społecznej, szpitalnej (sanatoryjnej) lub kolejowej czynności fachowych w zakresie określonym w ust. 2 wolno zatrudniać techników aptecznych, tj. osoby, które złożyły egzamin na technika aptecznego w trybie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 czerwca 1952 r. w sprawie wykonywania czynności fachowych w aptekach otwartych oraz specjalnych kwalifikacji fachowych wymaganych od pracowników tych aptek (Dz. U. Nr 30, poz. 205).
2.
Do zakresu czynności fachowych, które może wykonywać technik apteczny, należy:
1)
sporządzanie i wydawanie leków nie zawierających w swym składzie trucizn i środków odurzających - pod nadzorem osoby posiadającej prawo samodzielnego wykonywania czynności fachowych w pełnym zakresie;
2)
wykonywanie czynności pomocniczych z zakresu sporządzania leków nie zawierających w swym składzie trucizn i środków odurzających.
§  4.
1.
W punktach aptecznych I i II typu oraz w zakładowych punktach aptecznych przy wydawaniu artykułów sanitarnych i leków gotowych dozwolonych do obrotu w tych punktach wolno zatrudniać techników farmaceutycznych posiadających prawo samodzielnego wykonywania czynności fachowych oraz techników aptecznych.
2.
W punktach aptecznych II typu czynności określone w ust. 1 mogą wykonywać także felczerzy, pielęgniarki i położne.
§  5.
1.
Kierownikiem apteki społecznej, szpitalnej (sanatoryjnej) lub kolejowej albo punktu aptecznego III typu może być magister farmacji, prowizor farmacji lub aptekarz aprobowany, który był zatrudniony w aptece przy samodzielnym wykonywaniu czynności fachowych w pełnym zakresie przez dwa lata w wymiarze 42 godzin tygodniowo.
2.
Za zgodą prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej w m.st. Warszawie lub m. Łodzi) kierownikiem apteki społecznej może być:
1)
na stałe - magister farmacji, jeżeli był zatrudniony w aptece przy samodzielnym wykonywaniu czynności fachowych w pełnym zakresie przez jeden rok w wymiarze 42 godzin tygodniowo;
2)
na jeden rok, który to okres może być w uzasadnionym przypadku przedłużony na rok następny - pomocnik aptekarski lub asystent apteczny, jeżeli był zatrudniony w aptece przy samodzielnym wykonywaniu czynności fachowych w pełnym zakresie przez 10 lat w wymiarze 42 godzin tygodniowo.
§  6.
1.
Kierownikiem apteki społecznej, szpitalnej (sanatoryjnej) lub kolejowej albo punktu aptecznego III typu nie może być osoba, która w ciągu ostatnich pięciu lat nie wykonywała czynności fachowych w aptece.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy osób wykonujących nadzór farmaceutyczny, osób zatrudnionych w przedsiębiorstwach, których przedmiotem działania jest prowadzenie aptek, i osób pełniących czynną służbę wojskową.
§  7.
W okresie do dnia 31 grudnia 1960 r. wolno zatrudniać przy wykonywaniu czynności fachowych w zakładowych punktach aptecznych, zorganizowanych w ramach zakładów leczniczych, felczerów, pielęgniarki i położne.
§  8.
Traci moc rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 czerwca 1952 r. w sprawie wykonywania czynności fachowych w aptekach otwartych oraz specjalnych kwalifikacji fachowych wymaganych od pracowników tych aptek (Dz. U. Nr 30, poz. 205).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 ust. 1 pkt 3 dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 31 marca 1962 r. (Dz.U.62.25.116) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 kwietnia 1962 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1956.13.66

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonywanie czynności fachowych w aptekach oraz specjalne kwalifikacje wymagane od pracowników aptek.
Data aktu: 18/04/1956
Data ogłoszenia: 16/05/1956
Data wejścia w życie: 16/05/1956