Obowiązek uiszczania przedpłat na podatek gruntowy przez podatników podatku gruntowego, osiągających przychody z furmaństwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 18 lutego 1955 r.
w sprawie obowiązku uiszczania przedpłat na podatek gruntowy przez podatników podatku gruntowego, osiągających przychody z furmaństwa.

Na podstawie art. 10 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452) i art. 5 ust. 1 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1950 r. Nr 56, poz. 506 i z 1953 r. Nr 9, poz. 27) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Podatnicy podatku gruntowego, wykonujący osobiście lub z udziałem członków najbliższej rodziny czynności furmaństwa na rzecz organów władzy i administracji państwowej, zakładów i instytucji państwowych oraz podmiotów gospodarki uspołecznionej, obowiązani są do wpłacania w trybie § 4 przedpłat na podatek gruntowy.
2.
Obowiązek wpłacania przedpłat na podatek gruntowy nie dotyczy przychodów osiąganych z wywozu drewna i użytków niedrzewnych z lasów państwowych wykonywanego osobiście lub z udziałem członków najbliższej rodziny oraz z dorywczych czynności furmaństwa wykonywanych na zlecenie prezydiów rad narodowych.
§  2.
Podstawę obliczenia przedpłaty stanowi suma każdorazowo wypłacona podatnikowi z tytułu lub na poczet należności za czynności furmaństwa, z wyjątkiem przychodów wymienionych w § 1 ust. 2.
§  3.
Wysokość przedpłat wynosi 12% od podstawy obliczenia.
§  4.
Do obliczenia i pobierania przedpłat obowiązani są, jako płatnicy, zleceniodawcy wymienieni w § 1 przy każdorazowej wypłacie z tytułu lub na poczet należności za czynności furmaństwa.
§  5.
1.
Pobrane przedpłaty (§ 1) płatnicy obowiązani są wpłacać do Narodowego Banku Polskiego na rachunek prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej albo Rady Narodowej m. st. Warszawy lub m. Łodzi, właściwego miejscowo dla wymiaru podatku gruntowego od gospodarstwa rolnego podatnika. Pobrane przedpłaty należy wpłacać w następujących terminach: przedpłaty pobrane w czasie od 1 do 15 każdego miesiąca - do dnia 20 danego miesiąca, pobrane w czasie od 16 do końca miesiąca - do dnia 5 miesiąca następnego.
2.
Płatnicy obowiązani są do prowadzenia ewidencji pobranych przedpłat oraz do składania prezydium rady narodowej (ust. 1) przy wpłacaniu przedpłat wykazów, uwidaczniając w nich osobę podatnika oraz wysokość przedpłat i podstawę ich obliczenia.
§  6.
Przedpłaty uiszczone na podstawie niniejszego rozporządzenia podlegają potrąceniu od rocznego wymiaru podatku gruntowego, dokonanego od przychodów osiągniętych z furmaństwa.
§  7.
1.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 lipca 1952 r. w sprawie obowiązku uiszczania przedpłat na podatek gruntowy przez podatników podatku gruntowego, osiągających przychody z furmaństwa (Dz. U. Nr 32, poz. 224).
2.
Przepisy rozporządzenia wymienionego w ust. 1 mają jednak zastosowanie do przedpłat należnych za okres do 1954 r. włącznie.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1955 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024