Przekazanie wykonywania ubezpieczeń społecznych związkom zawodowym.

DEKRET
z dnia 2 lutego 1955 r.
o przekazaniu wykonywania ubezpieczeń społecznych związkom zawodowym.

W celu bezpośredniego powiązania ubezpieczeń społecznych z masami pracującymi oraz przyciągnięcia najszerszych rzesz pracowników do kontroli wykonywania ubezpieczeń społecznych - na wniosek Centralnej Rady Związków Zawodowych stanowi się, co następuje:
Art.  1.

Przekazuje się związkom zawodowym wykonywanie państwowych ubezpieczeń społecznych, z wyjątkiem spraw dotyczących rent i zaopatrzeń.

Art.  2.
1.
W zakresie wykonywania ubezpieczeń społecznych przejętym przez związki zawodowe Centralna Rada Związków Zawodowych:
1)
przedkłada Radzie Ministrów projekty przepisów prawnych,
2)
podejmie na podstawie upoważnienia ustawowego uchwały i wydaje instrukcje dotyczące wykonywania przepisów z zakresu ubezpieczeń społecznych,
3)
udziela wyjaśnień dotyczących stosowania przepisów z zakresu ubezpieczeń społecznych,
4)
określa po uzgodnieniu z Prezesem Rady Ministrów organizację wykonywania ubezpieczeń społecznych przez związki zawodowe.
2.
Sposób ogłaszania uchwał i instrukcji, przewidzianych w ust. 1 pkt 2 i 4, ustala Centralna Rada Związków Zawodowych za zgodą Rady Ministrów.
Art.  3.
1.
Budżet ubezpieczeń społecznych w zakresie przejętym przez związki zawodowe wchodzi pełnymi kwotami do budżetu Państwa. Zasady opracowywania i wykonywania tego budżetu określa Rada Ministrów na wniosek Centralnej Rady Związków Zawodowych.
2.
Wysokość składki na ubezpieczenia społeczne określa Rada Ministrów na wniosek Centralnej Rady Związków Zawodowych.
Art.  4.
1.
Znosi się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
2.
Minister Pracy i Opieki Społecznej wykonuje ubezpieczenia społeczne w zakresie rent i zaopatrzeń.
3.
Terenowymi organami w zakresie rent i zaopatrzeń są prezydia wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi), prezydia powiatowych rad narodowych oraz miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty.
Art.  5.
1.
Pracownicy Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zatrudnieni przy czynnościach przejmowanych przez związki zawodowe przechodzą do pracy w związkach zawodowych. Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zatrudnieni przy czynnościach przyjmowanych przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej przechodzą do pracy w Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej oraz prezydiach wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi). Przejście pracowników następuje z zachowaniem ciągłości pracy.
2.
Prezes Rady Ministrów zatwierdzi podział majątku ruchomego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz nieruchomości użytkowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych pomiędzy Centralną Radę Związków Zawodowych oraz Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej i jego organy terenowe, odpowiednio do zakresu działania ustalonego w niniejszym dekrecie.
Art.  6.
1.
Znosi się właściwość sądów ubezpieczeń społecznych w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych przejętych przez związki zawodowe.
2.
Centralna Rada Związków Zawodowych określa zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 4 zasady i tryb rozstrzygania sporów w sprawach ubezpieczeń społecznych w zakresie przejętym przez związki zawodowe.
Art.  7.

Tracą moc dotychczasowe przepisy w sprawach unormowanych dekretem, a w szczególności ustawa z dnia 20 lipca 1950 r. o Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. Nr 36, poz. 333).

Art.  8.

Dekret wchodzi w życie z dniem 1 marca 1955 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024