Używanie niektórych pojazdów mechanicznych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 sierpnia 1955 r.
w sprawie używania niektórych pojazdów mechanicznych.

Na podstawie art. 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1951 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 1951 r. Nr 4, poz. 26 i z 1953 r. Nr 43, poz. 210) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
Samochody ciężarowe i ciągniki siodłowe oraz ciągniki i przyczepy mogą być używane przez osoby fizyczne i przedsiębiorstwa nie uspołecznione, jeżeli:
1)
przeznaczone są do wykonywania transportu publicznego na podstawie zezwolenia,
2)
prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) uzna za konieczne ich używanie w związku z działalnością gospodarczą lub zawodową posiadaczy pojazdów.
§  2.
1.
Zakazuje się używania na drogach publicznych samochodów ciężarowych, ciągników siodłowych i ciągników (przyczep ciężarowych) do niepublicznego transportu osób, o ile pojazdy te nie odpowiadają przepisom o przewozie osób.
2.
Zakaz określony w ust. 1 nie dotyczy przewozu konwojentów i wszelkiego rodzaju drużyn roboczych do ściśle określonych robót w ilości nie przekraczającej 8 osób na pojazd.
§  3. 2
Minister Komunikacji wydaje przepisy eksploatacyjno-techniczne dotyczące pojazdów mechanicznych, określa warunki używania samochodów ciężarowych, ciągników (przyczep ciężarowych) i samochodów specjalnych do przewozu osób oraz ustala zasady i warunki używania pojazdów mechanicznych jednostek organizacyjnych administracji państwowej, gospodarki uspołecznionej i organizacji społecznych.
§  4.
Rozporządzenie nie dotyczy pojazdów należących do osób korzystających z prawa eksterytorialności.
§  5.
Tracą moc: 1) rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 stycznia 1951 r. w sprawie zakazu lub ograniczenia używania niektórych pojazdów mechanicznych (Dz. U. Nr 4, poz. 29), 2) rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 września 1954 r. w sprawie używania niektórych pojazdów mechanicznych (Dz. U. Nr 44, poz. 206).
§  6.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Transportu Drogowego i Lotniczego.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 16 kwietnia 1957 r. (Dz.U.57.21.104) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 kwietnia 1957 r.
2 § 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 16 kwietnia 1957 r. (Dz.U.57.21.104) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 kwietnia 1957 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 10 września 1957 r. (Dz.U.57.49.239) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 września 1957 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024