Zaliczanie odmian roślin uprawnych do odmian selekcjonowanych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 30 lipca 1955 r.
w sprawie zaliczania odmian roślin uprawnych do odmian selekcjonowanych.

Na podstawie art. 5 ust. 3 dekretu z dnia 2 lutego 1955 r. o nasiennictwie (Dz. U. Nr 6, poz. 33) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Hodowlane odmiany roślin uprawnych zalicza się do odmian selekcjonowanych na wniosek hodowcy, gdy hodowla odmiany prowadzona jest w instytucji uspołecznionej - na wniosek tej instytucji.
2.
Instytucja uspołeczniona ma obowiązek uzyskania potwierdzenia przez hodowcę danych zawartych we wniosku. Minister Rolnictwa może z ważnych przyczyn zwolnić instytucję od obowiązku uzyskania tego potwierdzenia.
§  2.
1.
Wniosek o zaliczenie odmiany do odmian selekcjonowanych może być złożony po wytworzeniu przez wnioskodawcę takiej przynajmniej ilości nasion elity, jaka odpowiada normie ustalonej przez Ministra Rolnictwa dla danego gatunku rośliny.
2.
Wniosek o zaliczenie odmiany do odmian selekcjonowanych powinien być złożony według wzoru określonego przez Ministra Rolnictwa i ogłoszonego w Monitorze Polskim.
3.
Do wniosku należy dołączyć dokumentacje zawierającą:
1)
dane o pochodzeniu materiału wyjściowego wziętego do selekcji,
2)
wyniki doświadczeń i inne dowody przemawiające za tym, że odmiana selekcjonowana przez danego hodowcę zachowana jest w trybie odmiany, z której pochodzi, oraz posiada pożądaną wartość gospodarczą.
§  3.
Po stwierdzenie, że wniosek odpowiada wymaganiom określonym w §§ 1 i 2, Minister Rolnictwa zarządza wpisanie zgłoszonej odmiany do księgi zgłoszeń odmian selekcjonowanych.
§  4.
1.
W ciągu dwuletniego okresu po wpisaniu odmiany do księgi zgłoszeń odmiana poddawana jest doświadczeniom i badaniom przez wyznaczone do tego przez Ministra Rolnictwa pracownie odmianoznawcze i punkty doświadczalne w celu stwierdzenia, czy posiada ona wartości określone w § 2 ust. 3 pkt 2.
2.
Doświadczenia i badania określone w ust. 1 wszczyna się, jeżeli chodzi o odmiany ozime zgłoszone do dnia 31 marca i o odmiany jare - w roku następnym po zgłoszeniu.
3.
Dwuletni okres doświadczeń i badań może być przez Ministra Rolnictwa skrócony lub przedłużony.
4.
W ciągu okresu doświadczeń i badań określonego w ust. 1 i 3 wnioskodawca (§ 1) obowiązany jest dostarczyć corocznie na koszt własny i nieodpłatnie w terminie i w ilości określonej przez Ministra Rolnictwa nasiona zgłoszonej odmiany do pracowni odmianoznawczych i punktów doświadczalnych wskazanych przez Ministra Rolnictwa.
5.
Niedostarczenie przez wnioskodawcę nasion w terminie i ilości ustalonej w ust. 4 stanowi podstawę do przedłużenia okresu doświadczeń i badań o jeden rok. Niedostarczenie nasion w wymienionych terminach i ilości przez 2 lata z rzędu może stanowić podstawę do skreślenia z listy zgłoszeń.
§  5.
1.
Po upływie okresu doświadczeń i badań (§ 4), jeżeli w ich wyniku stwierdzone zostanie, że odmiana posiada wartości określone w § 2 ust. 3 pkt 2, Minister Rolnictwa orzeka o zaliczeniu odmiany do odmian selekcjonowanych i zarządza wpisanie odmiany do spisu odmian selekcjonowanych.
2.
W razie odmowy zaliczenia odmiany do odmian selekcjonowanych - odmianę skreśla się z księgi zgłoszeń.
§  6.
Odmiana skreślona z księgi zgłoszeń (§ 5 ust. 2) może być ponownie zgłoszona w trybie określonym w §§ 1 i 2 po upływie 2 lat od dnia skreślenia. Okres ten może być przez Ministra Rolnictwa skrócony lub przedłużony.
§  7.
Odmiana wpisana do spisu odmian selekcjonowanych zostaje wprowadzona do planowej produkcji nasiennej.
§  8.
1.
Odmiana wpisana do spisu odmian selekcjonowanych jest przedmiotem dalszych doświadczeń i badań w celu sprawdzenia, czy zachowuje ona wartości, na podstawie których została zaliczona do odmian selekcjonowanych.
2.
Po wpisaniu odmiany do spisu odmian selekcjonowanych hodowca bądź instytucja uspołeczniona, w której prowadzona jest hodowla odmiany, obowiązana jest dostarczać corocznie, w terminie i w ilości określonych przez Ministra Rolnictwa, nasiona odmiany do pracowni odmianoznawczych i punktów doświadczalnych, wskazanych przez Ministra Rolnictwa, po cenie oryginału za zwrotem kosztów opakowania i przesyłki. W razie niedostarczenie nasion w oznaczonym terminie i w oznaczonej ilości odmiana może być wycofana z planowej produkcji nasiennej na rok następny.
3.
Jeżeli na podstawie wyników doświadczeń i badań stwierdzone zostanie, że odmiana straciła wartości, na podstawie których była zaliczona do odmian selekcjonowanych, zostaje ona skreślona ze spisu odmian selekcjonowanych i wycofana z planowej produkcji nasiennej.
4.
Odmiana skreślona ze spisu odmian selekcjonowanych (ust. 3) może być ponownie zgłoszona w trybie określonym w §§ 1 i 2 po upływie 2 lat od dnia skreślenia. Okres ten może być przez Ministra Rolnictwa skrócony lub przedłużony.
§  9.
Odmiana wpisana do spisu odmian selekcjonowanych jest nadal oznaczana w hodowli, w produkcji nasiennej i obrocie nasiennym nazwą odmiany, z której pochodzi, lub otrzymuje nową nazwę zatwierdzoną przez Ministra Rolnictwa; w obu przypadkach po nazwie odmiany podaje się nazwisko aktualnego hodowcy, a jeżeli hodowlę prowadzi się w instytucji uspołecznionej - nazwę tej instytucji i miejsce hodowli.
§  10.
1.
Wpis odmiany do spisu odmian selekcjonowanych dokonywany jest pod kolejnym numerem i pod nazwą określoną w § 9. Jednocześnie wciąga się do spisu imię i nazwisko hodowcy, historie hodowli i jej metody, urzędowy opis odmiany, wyniki doświadczeń i badań oraz inne dane, dotyczące odmiany.
2.
Zmianę hodowcy lub metod hodowli należy zaznaczyć w spisie.
§  11.
Minister Rolnictwa ogłasza w Monitorze Polskim w pierwszym kwartale każdego roku listę odmian wpisanych do spisu i skreślonych ze spisu w ciągu ubiegłego roku kalendarzowego.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1955.34.217

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zaliczanie odmian roślin uprawnych do odmian selekcjonowanych.
Data aktu: 30/07/1955
Data ogłoszenia: 30/08/1955
Data wejścia w życie: 30/08/1955