Obowiązkowe szczepienia ochronne przeciw gruźlicy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 30 kwietnia 1955 r.
w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych przeciw gruźlicy.

Na podstawie art. 11 ust. 1 lit. a) ustawy z dnia 21 lutego 1935 r. o zapobieganiu chorobom zakaźnym i o ich zwalczaniu (Dz. U. z 1935 r. Nr 27, poz. 198 i z 1949 r. Nr 25, poz. 174) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Obowiązkowym szczepieniom ochronnym przeciw gruźlicy podlegają:
1)
noworodki i dzieci,
2)
młodzież do ukończenia 18 lat,
3)
osoby w wieku powyżej 18 lat zgłaszające się na studia wyższe, do zakładów szkolenia lub doskonalenia zawodowego wszelkiego typu i stopnia, a także zgłaszające się do pracy w zakładach przeciwgruźliczych.
2.
Osoby wymienione w ust. 1, z wyjątkiem noworodków, podlegają przed szczepieniem badaniom tuberkulinowym.
3.
Szczepienia dzielą się na pierwotne i wtórne.
§  2.
1.
Szczepieniu pierwotnemu podlegają noworodki do 15 dnia życia oraz inne osoby, u których badanie tuberkulinowe daje wynik ujemny, a które nie były poddane szczepieniu pierwotnemu.
2.
Szczepieniu wtórnemu podlegają dzieci i młodzież, u których stwierdzono ujemny wynik badania tuberkulinowego. Szczepienie wtórne przeprowadza się kolejno w drugim, czwartym, siódmym, dwunastym, piętnastym i osiemnastym roku życia.
3.
Osoby w wieku powyżej 18 lat (§ 1 ust. 1 pkt 3) podlegają szczepieniu wtórnemu przed przyjęciem do szkół lub do pracy, chyba że ze względu na dodatni wynik badania tuberkulinowego lub przeciwwskazania lekarskie zostaną zwolnione od szczepienia.
§  3.
1.
Osoby, u których lekarz zakładu społecznego służby zdrowia stwierdził istnienie czasowych przeciwwskazań do przeprowadzenia badania lub szczepienia, nie podlegają szczepieniu przez czas trwania tych przeciwwskazań. Okoliczność istnienia przeciwwskazań oraz czas ich trwania lekarz stwierdza odpowiednim zaświadczeniem.
2.
Po upływie określonego w zaświadczeniu czasu trwania przeciwwskazań osoby określone w ust. 1 obowiązane są zgłosić się do badania tuberkulinowego i szczepienia wtórnego w najbliższym terminie szczepień.
§  4.
1.
Badania tuberkulinowe oraz szczepienia ochronne przeciwgruźlicze przeprowadzają zakłady społeczne służby zdrowia wyznaczone przez wydziały zdrowia prezydiów rad narodowych.
2.
Zakłady przeprowadzające szczepienia wydają zaświadczenia stanowiące dowód poddania się szczepieniu.
3.
Osoby podlegające szczepieniom w danym roku kalendarzowym zostają powiadomione o terminie i miejscu szczepień za pomocą imiennych wezwań lub obwieszczeń wydziałów zdrowia prezydiów rad narodowych.
§  5.
Wydziały zdrowia prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi) ustalają obszary, na których mają być przeprowadzone szczepienia wtórne, roczniki podlegające szczepieniom w danym roku kalendarzowym oraz terminy szczepień.
§  6.
1.
Szczepienia wtórne przeprowadza się według planu ustalonego przez wojewódzkich inspektorów sanitarnych (inspektorów sanitarnych na m. st. Warszawę i m. Łódź) w porozumieniu z dyrektorami wojewódzkich przychodni przeciwgruźliczych oraz ochrony zdrowia matki i dziecka.
2.
Inspektorzy sanitarni (ust. 1) koordynują wykonywanie szczepień przeciwgruźliczych z innymi szczepieniami ochronnymi, a także kontrolują przebieg wykonania planu szczepień.
§  7.
1.
Przy przyjmowaniu do żłobków, przedszkoli, domów dziecka, domów młodzieży, szkół, zakładów szkolenia lub doskonalenia zawodowego szkół wyższych, a także do pracy w zakładach przeciwgruźliczych osoby podlegające obowiązkowym szczepieniom ochronnym bądź ich rodzice lub opiekunowie obowiązani są przedłożyć kierownikom tych instytucji zaświadczenie o dokonanym szczepieniu lub o odroczeniu szczepienia.
2.
W przypadkach uzasadnionych szczególnymi okolicznościami osoby podlegające szczepieniom ochronnym mogą być przyjęte do instytucji wymienionych w ust. 1 bez przedłożenia zaświadczeń o dopełnieniu obowiązku szczepienia lub odroczeniu szczepienia, z tym że kierownicy tych instytucji obowiązani są skierować te osoby do szczepień w terminie 14 dni od dnia ich przyjęcia.
§  8.
Badania tuberkulinowe i szczepienia ochronne przeciwgruźlicze są bezpłatne.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024