Prowadzenie ksiąg i przechowywanie akt notarialnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 23 marca 1955 r.
o prowadzeniu ksiąg i przechowywaniu akt notarialnych.

Na podstawie art. 57 prawa o notariacie (Dz. U. z 1951 r. Nr 36, poz. 276) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Państwowe biura notarialne prowadzą według wzorów stanowiących załączniki do niniejszego rozporządzenia następujące księgi:
1)
repertorium A,
2)
repertorium N,
3)
repertorium P,
4)
księgę depozytową,
5)
skorowidze alfabetyczne,
6)
dziennik przesyłanych dokumentów,
7)
dziennik korespondencyjny.
2.
Wszystkie księgi poświadcza na ostatniej karcie kierownik państwowego biura notarialnego.
§  2. 1
Do repertorium A wciąga się w porządku chronologicznym wszystkie czynności notarialne, z wyjątkiem czynności, od których opłatę pobrano znakami opłaty notarialnej, oraz z wyjątkiem spraw nakazowych, upominawczych, spadkowych i protestów. O wydaniu wypisu, odpisu i wyciągu czyni się wzmiankę w rubryce 16 "uwagi" pod numerem repertorium, pod którym oryginał aktu notarialnego został zapisany.
§  3.
1.
Do repertorium N wciąga się sprawy wszczęte w postępowaniu nakazowym i upominawczym.
2.
Pisma wszczynające postępowanie nakazowe i upominawcze otrzymują kolejny numer repertorium. Inne pisma w tej sprawie dołącza się do akt sprawy. O wysłaniu pisma czyni się na odpisie odpowiednią wzmiankę.
3.
Do prowadzenia repertorium stosuje się odpowiednio zarządzenie Ministra Sprawiedliwości nr 104/54/Or z dnia 24 września 1954 r. - Instrukcja sądowa (Dz. Urz. Wymiaru Sprawiedliwości nr 10, poz. 48).
§  4.
Do repertorium P wciąga się dokumenty oddane do protestu państwowemu biuru notarialnemu.
§  5.
1.
Do dziennika przesyłanych dokumentów wciąga się wnioski i pisma przesyłane z urzędu sądom i innym urzędom państwowym.
2.
Inne pisma wychodzące oraz pisma wpływające wciąga się do dziennika korespondencyjnego. Nie dotyczy to spraw w postępowaniu nakazowym i upominawczym.
§  6.
Dla spraw wpisanych do repertorium A i dla spraw wpisanych do repertorium N prowadzi się oddzielne skorowidze alfabetyczne.
§  7.
W repertorium A i w repertorium P rubryki pobranych należności sumuje się miesięcznie. Pod podsumowaniem należy wyszczególnić wszystkie wpłacone do właściwego organu finansowego kwoty z powołaniem się na odpowiednie pokwitowanie.
§  8.
1.
Wszystkie księgi prowadzi się według rocznych okresów kalendarzowych. Nie dotyczy to dziennika przesyłanych dokumentów, księgi depozytowej oraz dziennika korespondencyjnego.
2.
Księgi powinny być oprawione, a stronice ponumerowane.
§  9.
Omyłki w księgach prostuje się przez zakreślenie błędnej treści czerwonym atramentem w sposób umożliwiający odczytanie i przez wpisanie właściwej treści.
§  10.
Prócz ksiąg przewidzianych w rozporządzeniu niniejszym państwowe biura notarialne prowadzą księgi i wykazy, których obowiązek prowadzenia wynika z przepisów szczególnych.
§  11.
Oryginały aktów i protokołów po upływie każdego roku będą oprawione w porządku chronologicznym w jeden lub kilka tomów. Odpisy protestów będą przechowywane w ten sam sposób w oddzielnych zeszytach.
§  12.
1.
Państwowe biura notarialne przechowują akta, księgi i odpisy protestów z okresu ostatnich sześciu lat, po czym przekazują je do właściwego archiwum ksiąg wieczystych. Dokumenty przyjęte na przechowanie nie podlegają przekazaniu do archiwum. Wydanie wypisów i odpisów z akt złożonych do archiwum odbywa się na tych samych zasadach, na jakich wydaje wypisy i odpisy państwowe biuro notarialne.
2.
Akta prawomocnie zakończonych spraw nakazowych i upominawczych państwowe biura notarialne przekazują do składnicy akt właściwego sądu według zasad obowiązujących sądy.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 kwietnia 1955 r.; z dniem tym traci moc rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 31 października 1951 r. o prowadzeniu ksiąg notarialnych i przechowywaniu akt notarialnych (Dz. U. Nr 59, poz. 409).

ZAŁĄCZNIK

Wzór nr 1.

Repertorium A dla czynności notarialnych.

Numer bieżący Data czynności Imiona i nazwiska oraz miejsce

zamieszkania osób, dla których

sporządzono akt lub dokonano innej

czynności notarialnej

Krótka treść czynności Oznaczenie

wartości

przedmiotu

1 2 3 4 5
Pobrano Wpłaty na rachunki dysponentów Uwagi
podatku od nabycia praw majątkowych Ogólna suma kwot Potwierdzenie
od odpłatnego nabycia własnośc i nieruchomości od odpłatnego nabycia innych praw majątkowych od nieodpłatnego nabycia opłaty skarbowej przedpłaty zaliczki na podatek dochodowy opłaty sądowej opłata za księgi wieczyste opłaty za dokonanie czynności notarialnej pobranych według rubryk 6 - 13 odbioru dokumentu lub adnotacja o przesłaniu go stronie
gr gr gr gr gr gr gr gr gr
6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

Wzór nr 2.

Repertorium N dla spraw nakazowych i upominawczych.

Numer porządkowy Data wpływu Nazwisko i imię Data Data Uwagi
powoda pozwanego przedstawienia akt do II instancji zwrotu akt z II instancji Data odesłania akt do

składnicy akt

Oznaczenie przedmiotu sporu Data zarządzenia z art. 137 k.p.c. Data zwrotu pozwu nakazu w postępowaniu nakazowym nakazu w postępowaniu upominawczym odmowy wydania nakazu, odrzucenia pozwu, umorzenia postępowania wpływu zarzutów lub sprzeciwu od nakazu zapłaty odrzucenia zarzutów lub sprzeciwu przekazania sprawy do zwykłego postępowania wpływu zażalenia lub rewizji oraz wynik postępowania w II instancji sądowych
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

Wzór nr 3.

Repertorium P

Data protestu Data inkasa Imię i nazwisko wystawcy Pobrano złotych Uwagi
Numer bieżący Data złożenia Imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania osoby, Kwota podlegająca opłaty ogólna suma pobrany Pokwitowanie strony z odbioru
dokumentu dla której dokonano czynności zaprotestowaniu skarbowej

a

za dokonanie protestu lub inkasa

b

ch opłat a + b dokumentów i sum pieniężnych lub adnotacja o przesłaniu ich stronie
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Wzór nr 4.

Księga depozytowa.

Numer bieżący Data złożenia dokumentu Numer repertorium Imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania osoby składającej dokument Krótkie oznaczenie dokumentu Imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania osoby, której dokument ma być wydany Data wydania dokumentu Pokwitowanie z odbioru dokumentu Uwagi
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Wzór nr 5.

Skorowidz do repertorium A.

Nazwisko i imię strony Czynność Numer repertorium

Wzór nr 5a.

Skorowidz do repertorium N.

Oznaczenie stron Przedmiot sprawy Numer repertorium

Wzór nr 6.

Dziennik przesyłanych dokumentów.

Numer kolejny Numer repertorium Data Sąd lub urząd, któremu wniosek bądź dokument przesłano Ilość załączników Pokwitowanie

Wzór nr 7.

Dziennik korespondencyjny.

Numer Krótka treść sprawy Pisma otrzymane Pisma wysłane Uwagi
kolejny data znak od kogo data do kogo
1
2
3
1 § 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 12 stycznia 1979 r. (Dz.U.79.3.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1979 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1955.17.101

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Prowadzenie ksiąg i przechowywanie akt notarialnych.
Data aktu: 23/03/1955
Data ogłoszenia: 22/04/1955
Data wejścia w życie: 22/04/1955, 01/04/1955