Ochrona rybołówstwa na Zalewie Szczecińskim.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŻEGLUGI
z dnia 17 listopada 1954 r.
w sprawie ochrony rybołówstwa na Zalewie Szczecińskim.

Na podstawie art. 1 ust. 1 lit. a) dekretu z dnia 3 listopada 1936 r. o regulowaniu połowów ryb morskich (Dz. U. Nr 84, poz. 586) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zabrania się połowu na Zalewie Szczecińskim niżej wymienionych gatunków ryb, o ile ich długość mierzona od początku głowy do końca najdłuższego promienia płetwy ogonowej wynosi mniej niż:
a)
u łososia (Salmo salar L.) 45 cm,
b)
u troci (Salmo trutta L.) 45 cm,
c)
u pstrąga tęczowego (Trutta iridea Gibb) 45 cm,
d)
u węgorza (Anquilla anquilla L.) 35 cm,
e)
u sandacza (Lucioperca lucioperca L.) 35 cm,
f)
u siei (Coregonus lavaretus L.) 30 cm,
g) 1
u szczupaka (Esox lucius L.) 35 cm,
h)
u alozy (Alosa vulgaris L.) 28 cm,
i) 2
u leszcza (Abramis brama L.) 30 cm,
j)
u certy (Abramis vimba Heck) 20 cm,
k)
u lina (Tinca tinca L.) 20 cm,
l)
u płoci (Rutilus rutilus L.) 15 cm,
m)
u wzdręgi (Scardinius erythrophtalmus L.) 15 cm.
§  2.
1.
Złowione na Zalewie Szczecińskim ryby żywe o długościach mniejszych niż wyszczególnione w § 1 należy natychmiast wpuścić do wody, przy zachowaniu niezbędnej ostrożności dla utrzymania ich przy życiu.
2.
Ryby złowione na Zalewie Szczecińskim o długościach mniejszych niż wyszczególnione w § 1, pomimo stosowania właściwych narzędzi w rozumieniu niniejszego rozporządzenia, uszkodzone lub w stanie śniętym mogą być użyte na potrzeby załogi statku w ilości nie przekraczającej 1 kg z połowu dziennego na osobę. Pozostała ilość tych ryb powinna być zużyta na cele wskazane przez Szczeciński Urząd Morski.
3.
W przypadkach stwierdzenia złowienia ryb na Zalewie Szczecińskim o długościach mniejszych niż wyszczególnione w § 1, których waga przekracza 10% całego połowu, Szczeciński Urząd Morski zobowiązany jest zabronić okresowo połowów w miejscu złowienia bądź nakazać zmianę sprzętu łowczego lub metody połowów.
§  3.
1. 3
Zabrania się uprawiania wszelkiego rybołówstwa na Zalewie Szczecińskim na obszarach tarliskowych w ciągu 6 tygodni w okresie między 15 kwietnia a 15 czerwca. Dopuszcza się dokonywanie w tym okresie połowów węgorza żakami węgorzowymi o średnicy pałąków do 1 m, z tym że w razie stwierdzenia w tych połowach ponad 10% innych gatunków ryb, Szczeciński Urząd Morski zabroni dokonywania dalszego połowu oraz może zastosować przepis art. 2 ust. 2 dekretu z dnia 3 listopada 1936 r. o regulowaniu połowów ryb morskich (Dz. U. Nr 84, poz. 586). Początek wiosennych okresów ochronnych ustala Szczeciński Urząd Morski w porozumieniu z Morskim Instytutem Rybackim, w zależności od warunków hydrometeorologicznych.
2.
W okresie ochronnym, o którym mowa w ust. 1, zabrania się dokonywania połowów narzędziami czynnymi na obszarze całego Zalewu Szczecińskiego, przy czym zakaz ten dotyczy niewodów wyciąganych na brzeg w ciągu dalszych 6 tygodni po zakończeniu okresu ochronnego.
3.
Czas ochronny szczupaka na jego obszarach tarliskowych trwa 6 tygodni, w okresie od 1 marca do 30 kwietnia. Początek okresu ochronnego ustala się w trybie określonym w ust. 1.
§  4.
Zabrania się połowu na Zalewie Szczecińskim:
a)
łososia (Salmo salar L.), troci (Salmo trutta L.) i pstrąga tęczowego (Trutta iridea Gibb) - w okresie od 15 sierpnia do końca roku,
b)
jesiotra (Accipenser sturio L.) - w ciągu całego roku.
§  5. 4
1.
Zabrania się na Zalewie Szczecińskim:
a)
używania do połowów włoków dennych, z wyjątkiem połowów włokami cezowymi na przynętę, ciągnionymi motorami o sile nie przekraczającej 10 KM,
b)
stosowania szkodliwych lub wybuchowych materiałów do niszczenia lub głuszenia ryb, jak zatrutej przynęty i innych środków trujących, materiałów wybuchowych oraz prądu elektrycznego,
c)
używania oszczepów lub innych narzędzi kłujących i bodorów; wyjątek stanowi używanie bodoru węgorzowego (lirki) do połowu pod lodem - za zezwoleniem Szczecińskiego Urzędu Morskiego,
d)
napędzania ryb pochodniami lub innymi środkami świetlnymi, płoszenia ryb drągami i wszelkimi innymi sposobami, z wyjątkiem napędzania tremplami przy połowach niewodami i słępami,
e)
przegradzania wód narzędziami połowowymi w sposób uniemożliwiający lub utrudniający swobodną wędrówkę ryb z jednej części Zalewu do drugiej lub do morza,
f)
koszenia i usuwania w wiosennych okresach ochronnych roślinności wodnej, jak trzciny, szuwarów, sitowia, trawy wodnej itp., oraz wydobywania roślin, mułu, ziemi, piasku, żwiru i kamieni na całym obszarze Zalewu Szczecińskiego, z wyjątkiem torów wodnych.
2.
Celem umożliwienia swobodnej wędrówki ryb z jednej części Zalewu do drugiej lub morza Szczeciński Urząd Morski wyda zarządzenie regulujące sprawę właściwego stawiania żaków węgorzowych i innego sprzętu połowowego w rejonie wód granicznych.
§  6.
1.
Wymiary oczek sieci stawnych i niewodów używanych przy połowach na Zalewie Szczecińskim nie mogą być mniejsze niż 25 mm, mierzone w stanie mokrym od środka jednego do środka drugiego węzła. Zakaz ten nie dotyczy tylnej części worka niewodów, żaków i sprzętu węgorzowego.
2.
Szczeciński Urząd Morski w porozumieniu z Morskim Instytutem Rybackim może zezwolić na dokonywanie połowów stynki, jazgarza i uklei na Zalewie Szczecińskim sprzętem o wymiarze oczek mniejszym niż podany w ust. 1.
§  7.
Wszelki sprzęt czynny (aktywny) stosowany na Zalewie Szczecińskim powinien być oznakowany i zarejestrowany w Szczecińskim Urzędzie Morskim.
§  8.
Szczeciński Urząd Morski może wydawać zezwolenia instytucjom naukowo-badawczym na połowy ryb na Zalewie Szczecińskim dla celów badawczych w dowolnym czasie i w dowolnych miejscach, bez przestrzegania ograniczeń określonych w §§ 1, 3 i 4.
§  9.
Na opakowaniach używanych do transportu ryb z połowu na Zalewie Szczecińskim (beczkach, basenach, skrzyniach, koszach itp.) powinno być zamieszczone nazwisko i adres wysyłającego,
§  10.
W rozumieniu niniejszego rozporządzenia Jezioro Dąbskie oraz inne wody wewnętrzne połączone z Zalewem Szczecińskim, nad którymi administrację sprawuje Szczeciński Urząd Morski, są częścią Zalewu Szczecińskiego.
§  11.
Traci moc rozporządzenie Ministra Żeglugi z dnia 12 sierpnia 1947 r. w sprawie ochrony rybołówstwa na Zalewie Szczecińskim (Dz. U. Nr 60, poz. 335).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z tym że przepisy § 3 ust. 2 i § 5 lit. a) obowiązują od dnia 1 stycznia 1956 r.
1 § 1 lit. g):

- zmieniona przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Żeglugi i Gospodarki Wodnej z dnia 4 października 1958 r. (Dz.U.58.66.327) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 listopada 1958 r.

- zmieniona przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Żeglugi i Gospodarki Wodnej z dnia 4 marca 1960 r. (Dz.U.60.16.95) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 marca 1960 r.

2 § 1 lit. i):

- zmieniona przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Żeglugi i Gospodarki Wodnej z dnia 4 października 1958 r. (Dz.U.58.66.327) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 listopada 1958 r.

- zmieniona przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Żeglugi i Gospodarki Wodnej z dnia 4 marca 1960 r. (Dz.U.60.16.95) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 marca 1960 r.

3 § 3 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Żeglugi i Gospodarki Wodnej z dnia 4 października 1958 r. (Dz.U.58.66.327) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 listopada 1958 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Żeglugi i Gospodarki Wodnej z dnia 4 marca 1960 r. (Dz.U.60.16.95) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 marca 1960 r.

4 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Żeglugi i Gospodarki Wodnej z dnia 4 października 1958 r. (Dz.U.58.66.327) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 listopada 1958 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024