Tryb wydawania zezwoleń na wydobywanie kopalin spółdzielniom i osobom nie będącym wykonawcami narodowych planów gospodarczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GÓRNICTWA
z dnia 15 stycznia 1954 r.
w sprawie trybu wydawania zezwoleń na wydobywanie kopalin spółdzielniom i osobom nie będącym wykonawcami narodowych planów gospodarczych. *

Na podstawie art. 5 ust. 3 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo górnicze (Dz. U. Nr 29, poz. 113) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wnioski o wydanie na podstawie prawa górniczego zezwolenia na wydobywanie kopalin składają spółdzielnie i osoby nie będące wykonawcami narodowych planów gospodarczych do okręgowego urzędu górniczego, właściwego ze względu na miejsce zamierzonej eksploatacji złoża.
§  2.
1.
We wniosku należy określić:
1)
spółdzielnię lub osobę ubiegającą się o zezwolenie z podaniem siedziby oraz z dołączeniem dowodu prawnego istnienia spółdzielni lub innej osoby prawnej,
2)
rodzaj i jakość kopaliny, która ma być wydobywana, z podaniem miejsca położenia złoża,
3)
granicę i powierzchnię obszaru zamierzonej eksploatacji ze wskazaniem dotychczasowego sposobu jego użytkowania i stosunków własności,
4)
czas i rozmiar zamierzonej eksploatacji złoża,
5)
sposób technicznej eksploatacji złoża z określeniem projektowanych urządzeń i środków wydobywczych, w szczególności, czy eksploatacja złoża ma się odbywać metodą odbudowy podziemnej czy odkrywkowej oraz czy stosowane mają być materiały wybuchowe,
6)
kwalifikacje ogólne, naukowe i zawodowe personelu fachowego do prowadzenia robót górniczych,
7)
plan sfinansowania zamierzonej eksploatacji złoża.
2.
Do wniosku należy dołączyć:
1)
szkic sytuacyjny terenu zamierzonej eksploatacji z określeniem zalegania złoża kopaliny,
2)
opinię właściwej centrali spółdzielni, jeśli wnioskodawcą jest spółdzielnia.
3.
Okręgowy urząd górniczy może żądać od wnioskodawcy złożenia wyjaśnień oraz dokumentów potrzebnych do ustalenia danych, o których mowa w ust. 1, a w szczególności co do rodzaju i jakości kopaliny, granic złoża, ilości kopaliny w złożu i geologiczno-górniczych możliwości wydobycia kopaliny.
§  3.
Okręgowy urząd górniczy przedstawia wniosek o zezwolenie na wydobywanie kopaliny Wyższemu Urzędowi Górniczemu dołączając swoją opinię.
§  4.
Wyższy Urząd Górniczy przedstawia Ministrowi Górnictwa wniosek o udzielenie zezwolenia na wydobywanie kopaliny po zasięgnięciu opinii prezydenta wojewódzkiej rady narodowej, właściwej ze względu na miejsce zamierzonej eksploatacji złoża co do celowości udzielenia zezwolenia wraz ze swoją opinią.
§  5.
1.
Decyzję w sprawie wniosku o udzielenie zezwolenia na wydobywanie kopaliny wydaje Minister Górnictwa.
2.
Zezwolenia na wydobywanie kopaliny udziela Minister Górnictwa w porozumieniu z właściwym ministrem za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
3.
Przepis art. 35 ust. 2 prawa górniczego stosuje się odpowiednio.
§  6.
1.
Zezwolenie na wydobywanie kopaliny ustala warunki, pod jakimi eksploatacja złoża może być prowadzona ze względu na społecznie uzasadnione potrzeby gospodarcze i na przepisy prawa górniczego. Warunki zezwolenia określą w szczególności czas trwania zezwolenia, czy zezwolenia udziela się na termin z góry oznaczony oraz czy i na jakich warunkach zezwolenie może być przed terminem cofnięte, jeżeli eksploatacja złoża ma być dalej prowadzona przez państwowe przedsiębiorstwo górnicze.
2.
W zezwoleniu może być określony sposób i rozmiar eksploatacji złoża kopaliny.
§  7.
Nie może być udzielone zezwolenie na eksploatację złoża kopaliny objętego innym zezwoleniem uprzednio udzielonym albo planem eksploatacji państwowego przedsiębiorstwa górniczego.
§  8.
Przepisy niniejszego rozporządzenia stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy wniosek o udzielenie zezwolenia na wydobywanie kopaliny ze złoża dotyczy kontynuowania robót górniczych w zakładzie górniczym, prowadzonym uprzednio przez inną osobę.
§  9.
Przepisy niniejszego rozporządzenia stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy wniosek o udzielenie zezwolenia na wydobywanie kopaliny ze złoża złożony zostanie na podstawie przepisu art. 144 prawa górniczego.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 grudnia 1953 r.
* Z dniem 11 sierpnia 1958 r. nin. rozporządzenie traci moc w zakresie objętym rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 25 lipca 1958 r. w sprawie zezwoleń na wykonywanie przemysłu, rzemiosła i niektórych usług przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz.U.58.49.242) - w stosunku do jednostek gospodarki nie uspołecznionej, które na mocy przepisów ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o zezwoleniach na wykonywanie przemysłu, rzemiosła, handlu i niektórych usług przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz. U. Nr 45, poz. 224) obowiązane są uzyskać zezwolenia, zgodnie z § 33 pkt 20 powołanego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1954.5.13

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb wydawania zezwoleń na wydobywanie kopalin spółdzielniom i osobom nie będącym wykonawcami narodowych planów gospodarczych.
Data aktu: 15/01/1954
Data ogłoszenia: 03/02/1954
Data wejścia w życie: 03/02/1954, 01/12/1953