Zmiana niektórych przepisów prawa przemysłowego dotyczących egzaminu na czeladnika.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU DROBNEGO I RZEMIOSŁA
z dnia 14 października 1954 r.
w sprawie zmiany niektórych przepisów prawa przemysłowego dotyczących egzaminu na czeladnika.

Na podstawie art. 157 prawa przemysłowego (Dz. U. z 1927 r. Nr 53, poz. 468 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy niniejszego rozporządzenia dotyczą egzaminów czeladniczych, składanych przez osoby, które ukończyły naukę rzemiosła na podstawie umowy o naukę (uczniów) lub które nabyły praktyczną znajomość rzemiosła w czasie pracy w zakładach rzemieślniczych (pomocników), o ile osoby te w chwili zawarcia umowy o naukę lub umowy o pracę miały ukończone 18 lat życia, jak również przez osoby, bez względu na ich wiek w chwili zawarcia umowy, które ukończyły naukę lub odbyły praktykę przed dniem 8 sierpnia 1951 r.
§  2.
1.
Osoby pragnące przystąpić do egzaminu czeladniczego składają podanie o dopuszczenie do egzaminu do izby rzemieślniczej, w której okręgu odbywały naukę rzemiosła lub praktykę albo zamieszkują.
2.
Do podania należy dołączyć:
1)
świadectwo urodzenia;
2)
świadectwo ukończenia nauki rzemiosła w czasie ustalonym dla danego zawodu lub odbycia co najmniej trzyletniej praktyki w zakładzie rzemieślniczym,
3)
świadectwo szkolne z ukończenia nauki w publicznej szkole dokształcającej zawodowej lub świadectwo ukończenia innej szkoły zawodowej albo świadectwo ukończenia kursu teoretycznego przygotowującego do egzaminu czeladniczego, prowadzonego przez Zakład Doskonalenia Rzemiosła.
3.
Od obowiązku złożenia świadectwa, o którym mowa w ust. 2 pkt 3, zwolnieni są głuchoniemi i ociemniali.
4.
Prezes izby rzemieślniczej może zwolnić kandydata do egzaminu od obowiązku przedstawienia świadectwa ukończenia kursu teoretycznego przygotowującego do egzaminu czeladniczego, o ile w okresie roku przed złożeniem podania o dopuszczenie do egzaminu ukończenie takiego kursu nie było możliwe z powodu niezorganizowania go dla województwa, na którego terenie kandydat odbywał naukę rzemiosła lub praktykę, albo z innych ważnych powodów.
5.
Kandydaci zwolnieni w myśl ust. 4 od obowiązku przedstawienia świadectwa ukończenia kursu teoretycznego przygotowującego do egzaminu czeladniczego obowiązani są wykazać na egzaminie posiadanie niezbędnych wiadomości teoretycznych.
6.
W skład komisji egzaminacyjnej przeprowadzającej egzamin czeladniczy osób wymienionych w ust. 5 powinien wejść przedstawiciel Zakładu Doskonalenia Rzemiosła.
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024