Ochronne szczepienie psów przeciw wściekliźnie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 14 grudnia 1953 r.
w sprawie ochronnego szczepienia psów przeciw wściekliźnie.

Na podstawie art. 17 ust. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 sierpnia 1927 r. o zwalczaniu zaraźliwych chorób zwierzęcych (Dz. U. z 1927 r. Nr 77, poz. 673, Nr 114, poz. 975, z 1928 r. Nr 26, poz. 229, z 1932 r. Nr 26, poz. 229, Nr 60, poz. 573 i Nr 67, poz. 622, z 1934 r. Nr 110, poz. 976, z 1938 r. Nr 27, poz. 245 i z 1948 r. Nr 49, poz. 373) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wszystkie psy w wieku ponad 2 miesiące na obszarze całego państwa podlegają przymusowemu szczepieniu ochronnemu przeciw wściekliźnie.
2.
W ciągu roku kalendarzowego pies podlega jednemu przymusowemu szczepieniu ochronnemu przeciw wściekliźnie.
§  2.
1.
Terminy, miejsce i porządek szczepień dla poszczególnych miejscowości oznacza prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej i ogłasza je w sposób w tych miejscowościach przyjęty co najmniej na 2 tygodnie naprzód.
2.
Na terenach m.st. Warszawy i m. Łodzi termin, miejsce i porządek szczepień oznacza prezydium dzielnicowej rady narodowej.
§  3.
1.
Psy przywożone z zagranicy podlegają przymusowemu szczepieniu ochronnemu przeciw wściekliźnie na stacji wejściowej.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy psów, które przeszły szczepienia ochronne przeciw wściekliźnie w okresie 9 miesięcy przed dniem przywiezienia z zagranicy; dokonanie tego szczepienia powinno być udowodnione świadectwem urzędowym, zalegalizowanym przez właściwy urząd konsularny Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
3.
Psy, przywiezione z zagranicy i poddane w danym roku kalendarzowym szczepieniu ochronnemu przeciw wściekliźnie za granicą lub na stacji wejściowej, nie podlegają już w tym roku szczepieniu, zarządzonemu w myśl § 2.
§  4.
Szczepienia przeprowadzają państwowe zakłady lecznicze dla zwierząt przez lekarzy weterynaryjnych, zatrudnionych w tych zakładach, lub przez innych lekarzy weterynaryjnych, umówionych za zgodą prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  5.
Psy powinny być doprowadzane do szczepienia na smyczy i w zabezpieczających kagańcach.
§  6.
1.
Psy, nie poddane bez usprawiedliwionej przyczyny ochronnemu szczepieniu przeciw wściekliźnie, po upływie wyznaczonego dla danej miejscowości terminu szczepień podlegają wybiciu.
2.
Zarządzenia w sprawie wybicia psów wydają prezydia rad narodowych, określone w § 2.
§  7.
1.
Na pokrycie kosztów szczepienia państwowe zakłady lecznicze dla zwierząt pobierać będą za szczepienie każdego psa opłatę, ustaloną odrębnymi przepisami.
2.
Pobrane opłaty należy wpłacać na rachunek dochodów budżetów terenowych.
§  8.
Tracą moc §§ 1-6 i § 8 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 20 października 1948 r. w sprawie ochronnego szczepienia psów przeciw wściekliźnie (Dz. U. z 1948 r. Nr 51, poz. 405, z 1950 r. Nr 39, poz. 356 i z 1951 r. Nr 51, poz. 366).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024