Produkty rolne, jakie mogą być przyjmowane zamiast mleka, objętego obowiązkiem dostaw, oraz normy zamiany tych produktów.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 lipca 1954 r.
w sprawie produktów rolnych, jakie mogą być przyjmowane zamiast mleka, objętego obowiązkiem dostaw, oraz norm zamiany tych produktów.

Na podstawie art. 18 pkt 2 dekretu z dnia 1 grudnia 1953 r. o obowiązkowych dostawach mleka (Dz. U. Nr 50, poz. 245) zarządza się, co następuje:
§  1.
Na poczet obowiązkowych dostaw mleka mogą być przyjmowane zamiast mleka: zboże, trzoda chlewna, owce, drób, jaja, wełna owcza, mleko owcze, bundz lub masło osełkowe na zasadach zawartych w niniejszym rozporządzeniu.
§  2.
1. 1
Gospodarstwa rolne o obszarze użytków rolnych nie przekraczającym 3 ha, które nie posiadają bydła mlecznego lub w których produkcja mleka nie wystarcza na pokrycie w całości obowiązkowych dostaw mleka, mogą - na podstawie zezwolenia organu ustalającego wysokość zobowiązania - wykonać obowiązek dostawy mleka w części lub w całości dostawą zbóż, trzody chlewnej, owiec, drobiu, jaj lub wełny owczej.
2. 2
Produkty zamienne wymienione w ust. 1 przyjmuje się ponadto na pokrycie zaległości w obowiązkowych dostawach mleka za lata ubiegłe od wszystkich gospodarstw rolnych bez względu na obszar ich użytków rolnych.
§  3.
1.
Spółdzielnie produkcyjne oraz inne gospodarstwa rolne należące do instytucji państwowych, spółdzielczych i społecznych i nie włączone do państwowych gospodarstw rolnych, podległych Ministrowi Państwowych Gospodarstw Rolnych, które nie prowadzą gospodarki mlecznej lub w których produkcja mleka nie wystarcza na pokrycie w całości obowiązkowych dostaw mleka, mogą wykonać obowiązek dostawy mleka w części lub w całości dostawą zbóż, trzody chlewnej, owiec, drobiu, jaj, mleka owczego, bundzu lub wełny owczej.
2.
Decyzje w sprawach przyjmowania zamienników (ust. 1) wydaje prezydium powiatowej rady narodowej na wniosek zarządu spółdzielni lub kierownika gospodarstwa, złożony za pośrednictwem powiatowego pełnomocnika Ministerstwa Skupu.
3.
Wnioski w sprawie przyjmowania zamienników referuje na posiedzeniu prezydium powiatowej rady narodowej powiatowy pełnomocnik Ministerstwa Skupu w porozumieniu z kierownikiem powiatowego zakładu mleczarskiego.
§  4.
1. 3
Zboże może być przyjmowane na poczet obowiązkowych dostaw mleka od gospodarstw, które w całości wykonały obowiązkowe dostawy zbóż .
2.
Trzoda chlewna może być przyjmowana na poczet obowiązkowych dostaw mleka tylko od gospodarstw, które wykonały w całości obowiązkowe dostawy zwierząt rzeźnych za okresy ubiegłe oraz bieżące dostawy, przypadające zgodnie z terminarzem dostaw na dany kwartał.
§  5.
Mleko owcze i bundz przyjmuje się od gospodarstw rolnych zarówno na poczet bieżących, jak i zaległych obowiązkowych dostaw mleka.
§  6.
1.
Masło osełkowe może być przyjmowane na poczet obowiązkowych dostaw mleka na terenie województw: kieleckiego, lubelskiego, białostockiego, krakowskiego i rzeszowskiego:
1)
z miejscowości, których odległość od najbliższego punktu skupu mleka przekracza 3 km lub
2)
z miejscowości, w których istnieją wyjątkowe trudności w stałych dostawach mleka (np. gromady w górach, szczególnie złe warunki komunikacyjne itp.).
2.
Miejscowości, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, określa prezydium powiatowej rady narodowej na wniosek powiatowego pełnomocnika Ministerstwa Skupu, złożony w porozumieniu z kierownikiem powiatowego zakładu mleczarskiego.
§  7.
1.
Poza przypadkami określonymi w § 6 masło osełkowe może być przyjmowane na poczet obowiązkowych dostaw mleka od pojedynczych indywidualnych gospodarstw rolnych położonych na terenie:
1)
województw; kieleckiego, lubelskiego, białostockiego, krakowskiego i rzeszowskiego poza miejscowościami, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 1 i 2,
2)
pozostałych województw,

tylko za każdorazowym zezwoleniem prezydium powiatowej rady narodowej.

2.
Zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, może być udzielone poszczególnym indywidualnym gospodarstwom rolnym w zupełnie wyjątkowych i należycie uzasadnionych przypadkach, gdy stałe dostarczanie mleka przez zobowiązanego jest znacznie utrudnione lub uniemożliwione (np. wiek zobowiązanego i brak bliższej rodziny, szczególnie złe warunki komunikacyjne, gospodarstwa w górach itp., przy jednocześnie bardzo znacznej odległości gospodarstwa od najbliższego punktu skupu mleka).
§  8. 4
W przypadkach określonych w § 7 masło osełkowe może być przyjmowane w zasadzie na pokrycie zaległości w obowiązkowych dostawach mleka za lata ubiegłe, a w zupełnie wyjątkowych i należycie uzasadnionych przypadkach także na poczet bieżących dostaw.
§  9.
Produkty zamienne wymienione w § 1, odpowiadające obowiązującym normom jakościowym, zalicza się na poczet obowiązkowych dostaw mleka, stosując normy zamiany określone w załączniku.
§  10.
Szczegółowy tryb postępowania w sprawach przyjmowania produktów zamiennych na poczet obowiązkowych dostaw mleka określi Minister Skupu w porozumieniu z Ministrami Rolnictwa oraz Przemysłu Mięsnego i Mleczarskiego oraz za zgodą Prezesa Rady Ministrów.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

NORMY ZAMIANY PRODUKTÓW ROLNYCH PRZYJMOWANYCH NA POCZET OBOWIĄZKOWYCH DOSTAW MLEKA

Lp. Rodzaj i klasa produktów zamiennych Zalicza się za 100 l mleka objętych obowiązkiem dostawy
1. Zboże:
Pszenica 76,0 kg
Żyto, jęczmień, owies 83,0 "
2. Trzoda chlewna mięsno-słoninowa:
Extra słoninowa I kl. 14,4 "
słoninowa II, III, IV kl. 15,2 "
pozostałe klasy, z wyjątkiem kl. XII 16,0 "
bekonowa

I, II, III kl.

14,4 "
IV kl. 16,0 "
3. Owce:
klasa extra 24,0 "
" I 25,6 "
" II 27,2 "
" III 30,4 "
4. Drób:
kury, gęsi, kaczki, indyki I kl. 10,0 "
kury, gęsi, kaczki, indyki II kl. 12,5 "
5. Jaja:
dostarczone w okresie 1.I – 15.III 7,7 "
" " 16.III – 31.V 12,5 "
" " 1.VI – 15.IX 10,0 "
" " 16.IX – 31.XII 7,7 "
6. Wełna owcza potna średniej klasy 1,25 "
7. Mleko owcze 50,00 l
8. Bundz 10,00 kg
9. Masło osełkowe 4,00 "
1 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 13 listopada 1954 r. (Dz.U.54.53.265) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1955 r.
2 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 października 1955 r. (Dz.U.55.44.278) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1955 r.
3 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 29 października 1955 r. (Dz.U.55.44.278) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1955 r.
4 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 października 1955 r. (Dz.U.55.44.278) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1955 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1954.33.136

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Produkty rolne, jakie mogą być przyjmowane zamiast mleka, objętego obowiązkiem dostaw, oraz normy zamiany tych produktów.
Data aktu: 07/07/1954
Data ogłoszenia: 20/07/1954
Data wejścia w życie: 20/07/1954