Zasady ustalania należności i ich spłaty za odstąpione przez Państwo nieruchomości nierolnicze, przekazane nabywcom przez b. związki samorządu terytorialnego, a których cena nabycia nie została w całości uiszczona.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 26 kwietnia 1954 r.
w sprawie zasad ustalania należności i ich spłaty za odstąpione przez Państwo nieruchomości nierolnicze, przekazane nabywcom przez b. związki samorządu terytorialnego, a których cena nabycia nie została w całości uiszczona.

Na podstawie art. 15 ust. 3 dekretu z dnia 10 grudnia 1952 r. o odstępowaniu przez Państwo nieruchomego mienia nierolniczego na cele mieszkaniowe oraz na cele budownictwa indywidualnych domów jednorodzinnych (Dz. U. Nr 49, poz. 326) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustalenie należności i sposób ich spłaty za nieruchomości nierolnicze, stanowiące własność Państwa, odstąpione nabywcom przez b. związki samorządu terytorialnego na podstawie uchwał o sprzedaży lub zamianie, zapadłych przed wejściem w życie dekretu z dnia 10 grudnia 1952 r. o odstępowaniu przez Państwo nieruchomego mienia nierolniczego na cele mieszkaniowe oraz na cele budownictwa indywidualnych domów jednorodzinnych (Dz. U. Nr 49, poz. 326), jeżeli wymienione nieruchomości zostały oddane we władanie nabywców, a cena nabycia tego mienia nie została w całości uiszczona, następuje na podstawie przepisów niniejszego rozporządzenia.
§  2.
1.
Ustalenia wartości wymienionego w § 1 mienia nierolniczego dokonuje prezydium powiatowej rady narodowej (rady narodowej miasta stanowiącego powiat, dzielnicowej rady narodowej m.st. Warszawy i m. Łodzi) na podstawie opinii powołanych przez siebie rzeczoznawców oraz przy zastosowaniu norm szacunkowych obowiązujących przy nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych.
2.
Podstawą ustalania wartości jest opis nieruchomości i ustalenia zawarte w akcie przekazania lub w materiałach dołączonych do uchwały, na podstawie której nastąpiło odstąpienie nieruchomości nabywcy przez b. związek samorządu terytorialnego.
3.
W braku opisu nieruchomości lub ustaleń, wymienionych w ust. 2, podstawą oceny są dane ustalone w trybie postępowania administracyjnego na podstawie opinii rzeczoznawców powołanych przez prezydium rady narodowej.
§  3.
W przypadku zamiany wartość nieruchomości stanowiącej własność nabywcy ustala się w sposób określony w § 2, o ile cena tej nieruchomości i warunki jej przejęcia nie zostały zawarte w uchwale b. związku samorządu terytorialnego.
§  4.
Wysokość pozostałej do uiszczenia części ceny nabycia lub nie dopłaconej różnicy wartości przy zamianie ustala się w sposób następujący:
1)
ustala się sumy wpłacone na poczet określonej w akcie przekazania lub w uchwale ceny nabycia, a w przypadku zamiany - sumy uiszczonej dopłaty;
2)
ustala się stosunek procentowy nie zapłaconej części ceny do całości ceny nabycia lub sumy dopłaty w przypadku zamiany;
3)
na podstawie tak ustalonego procentu i szacunku zbywanej nieruchomości określa się ostatecznie sumę należności.
§  5.
1.
Na wniosek zainteresowanego prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej w m.st. Warszawie i w m. Łodzi) może rozłożyć resztę należności za nabyte mienie na raty nie niższe od 1.500 zł łącznie w ciągu roku i na okres nie dłuższy niż dziesięć lat. Nie zapłacona część należności ulega oprocentowaniu w wysokości 2% w stosunku rocznym od dnia ostatecznego ustalenia należności (§ 2 ust. 1).
2.
Oprocentowania, o którym mowa w ust. 1, nie pobiera się od osób, których główną podstawą utrzymania jest stosunek pracy najemnej lub zaopatrzenie bądź renta z funduszów publicznych, a zamieszkali z nimi członkowie rodziny nie są podatnikami podatku obrotowego.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1954.25.99

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady ustalania należności i ich spłaty za odstąpione przez Państwo nieruchomości nierolnicze, przekazane nabywcom przez b. związki samorządu terytorialnego, a których cena nabycia nie została w całości uiszczona.
Data aktu: 26/04/1954
Data ogłoszenia: 09/06/1954
Data wejścia w życie: 09/06/1954