Zasady, warunki i tryb odstępowania nieruchomego mienia nierolniczego na cele mieszkaniowe oraz na cele budownictwa indywidualnych domów jednorodzinnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 26 kwietnia 1954 r.
w sprawie zasad, warunków i trybu odstępowania nieruchomego mienia nierolniczego na cele mieszkaniowe oraz na cele budownictwa indywidualnych domów jednorodzinnych.

Na podstawie art. 7 dekretu z dnia 10 grudnia 1952 r. o odstępowaniu przez Państwo nieruchomego mienia nierolniczego na cele mieszkaniowe oraz na cele budownictwa indywidualnych domów jednorodzinnych (Dz. U. Nr 49, poz. 326) zarządza się, co następuje:
§  1.
Artykuły powołane w rozporządzeniu bez bliższego określenia oznaczają artykuły dekretu z dnia 10 grudnia 1952 r. o odstępowaniu przez Państwo nieruchomego mienia nierolniczego na cele mieszkaniowe oraz na cele budownictwa indywidualnych domów jednorodzinnych (Dz. U. Nr 49, poz. 326).
§  2.
1.
Odstąpienie jednorodzinnego domu mieszkalnego z zabudowaniami i terenami wymienionymi w art. 2 ust. 1 pkt 1 następuje w zasadzie w drodze dzierżawy na okres nie krótszy od dwudziestu pięciu lat.
2.
W wyjątkowych przypadkach odstąpienie może nastąpić w drodze sprzedaży budynków z jednoczesnym odpłatnym ustanowieniem użytkowania jako prawa wieczystego na gruncie, na którym budynki się znajdują.
§  3.
Odstąpienie działki ziemi wymienionej w art. 2 ust. 1 pkt 2 następuje w drodze ustanowienia odpłatnego użytkowania jako prawa wieczystego z zastrzeżeniem w umowie przeznaczenia działki pod budowę domu jednorodzinnego na warunkach ustalonych dla indywidualnego budownictwa mieszkaniowego.
§  4.
Prawo ubiegania się o odstąpienie mienia w drodze sprzedaży (§ 2 ust. 2) przysługuje przede wszystkim osobom wymienionym w art. 5.
§  5.
Przy ustanowieniu użytkowania jako prawa wieczystego na gruncie budynki wybudowane na tym gruncie są własnością budującego. Prawo do użytkowania działki ziemi jest nierozdzielnie związane z własnością budynku.
§  6.
1.
Dzierżawca domu jednorodzinnego obowiązany jest do utrzymywania go w stanie zdatnym do użytku przez dokonywanie wszelkich koniecznych remontów i napraw, nie wyłączając remontów kapitalnych.
2.
Dzierżawcy domu jednorodzinnego, a po jego śmierci członkom jego rodziny, zamieszkałym z nim, przysługuje pierwszeństwo w uzyskaniu dalszej dzierżawy, o ile dzierżawione budynki utrzymywane są w stanie zdatnym do użytku, a działka gruntu przydomowa - w stanie kultury.
§  7.
Zgłaszanie wniosków o odstąpienie mienia nierolniczego odbywa się na podstawie ogłoszonych przez prezydia powiatowych rad narodowych (rad narodowych miast stanowiących powiaty, dzielnicowych rad narodowych m.st. Warszawy i m. Łodzi), na terenie których znajduje się odstępowane mienie, wykazów domów jednorodzinnych oraz działek przeznaczonych do odstąpienia.
§  8.
1.
Sporządzanie wykazów, wymienionych w § 7, odbywa się w ramach planów półrocznych w oparciu o plany zagospodarowania przestrzennego lub w oparciu o założenia projektowe do tych planów.
2.
W przypadku braku odpowiednich terenów zainteresowane prezydia rad narodowych mogą wystąpić w trybie dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. z 1952 r. Nr 4, poz. 31) o przekazanie im nieruchomości wchodzących w skład Państwowego Funduszu Ziemi i innych nieruchomości państwowych.
§  9.
Obwieszczenia zawierające wykazy mienia nierolniczego przeznaczonego do odstąpienia powinny zawierać:
1)
miejsce położenia i krótki opis budynków oraz działki gruntu;
2)
dane, czy dom jest wolny, czy też zamieszkały;
3)
warunki odstąpienia (sprzedaży lub dzierżawy);
4)
informacje o uprawnieniach właścicieli działek nie zabudowanych lub zabudowanych bez zezwolenia władz - do ubiegania się o odstąpienie im mienia wymienionego w wykazie w zamian za odstąpienie na rzecz Państwa tych działek;
5)
informacje o pierwszeństwie osób mogących ubiegać się o odstąpienie oraz wymienienie kategorii osób, którym wydzierżawienie lub sprzedaż jest niedozwolona;
6)
termin składania wniosków.
§  10.
Termin do składania wniosków (§ 7) nie może być krótszy od sześciu tygodni, licząc od daty obwieszczenia.
§  11.
Wnioski o sprzedaż lub dzierżawę złożone przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia, dotychczas nie załatwione, należy uważać za wnioski o dzierżawę, chyba że wnioskodawca ponowi swój wniosek o sprzedaż.
§  12.
1.
Przed wydaniem orzeczenia przewidzianego w art. 9 ust. 1 prezydium zasięgnie co do osoby ubiegającej się o odstąpienie mienia nierolniczego opinii komisji kwalifikacyjnej.
2.
W skład komisji wymienionej w ust. 1 wchodzą: trzej członkowie powołani przez prezydium powiatowej rady narodowej (rady narodowej miasta stanowiącego powiat, dzielnicowej rady narodowej m.st. Warszawy i m. Łodzi) oraz dwaj członkowie delegowani przez właściwą terytorialnie okręgową radę związków zawodowych. Przewodniczącego komisji wyznacza prezydium rady narodowej.
§  13.
Orzeczenie o odstąpieniu mienia nierolniczego powinno zawierać:
1)
określenie nieruchomości, wskazanie osoby nabywcy lub dzierżawcy oraz termin zawarcia umowy;
2)
formę odstąpienia mienia nierolniczego;
3)
wysokość ceny sprzedażnej, czynszu dzierżawnego lub czynszu za użytkowanie działki;
4)
wysokość zaliczeń z tytułu pozostawionego poza granicami Państwa mienia lub mienia odstąpionego w drodze zamiany oraz nakładów poczynionych przez wnioskodawcę;
5)
sposób zapłaty należności;
6)
termin zabudowy działki gruntu;
7)
uzasadnienie.
§  14.
Orzeczenie prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej w m.st. Warszawie i m. Łodzi) przewidziane w art. 9 ust. 2 wydane zostanie po wysłuchaniu opinii odwoławczej komisji kwalifikacyjnej, w skład której wchodzą: trzej członkowie wyznaczeni przez prezydium oraz dwaj członkowie wyznaczeni przez właściwą terytorialnie okręgową radę związków zawodowych. Przewodniczącego komisji wyznacza prezydium rady narodowej.
§  15.
Umowy o odstąpienie nieruchomego mienia nierolniczego stanowią podstawę wpisów w księgach wieczystych.
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1954.25.101

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady, warunki i tryb odstępowania nieruchomego mienia nierolniczego na cele mieszkaniowe oraz na cele budownictwa indywidualnych domów jednorodzinnych.
Data aktu: 26/04/1954
Data ogłoszenia: 09/06/1954
Data wejścia w życie: 09/06/1954