Państwowa Inspekcja Gazownicza.

DEKRET
z dnia 12 maja 1954 r.
o Państwowej Inspekcji Gazowniczej.

W celu zabezpieczenia racjonalnej i oszczędnej gospodarki gazowniczej stanowi się, co następuje:
Art.  1.
1.
Państwowa Inspekcja Gazownicza w Ministerstwie Górnictwa sprawuje nadzór i kontrolę nad przestrzeganiem przez zakłady przemysłowe przepisów o racjonalnym i oszczędnym użytkowaniu gazu mocnego (wysokokalorycznego), zapobiega jego marnotrawstwu oraz kontroluje właściwe wykorzystanie urządzeń produkcyjnych, przesyłowych i pomiarowych w zakładach przemysłowych dostarczających i odbierających gaz.
2.
Nadzór i kontrola, o których mowa w ust. 1, obejmują w szczególności:
1)
kontrolę wykonania zarządzeń właściwych organów w sprawie dostawy i użytkowania gazu;
2)
sprawdzanie stanu, sposobu działania i stopnia wykorzystania urządzeń produkcyjnych, przesyłowych, pomiarowych i odbiorczych gazu oraz sposobu ich eksploatowania;
3)
sprawdzanie sposobu pomiaru i ewidencjonowania gazu;
4)
sprawdzanie u dostawców zgodności ilości gazu oddawanego do użytku z technicznymi możliwościami dostawcy, wynikającymi z racjonalnej gospodarki gazem;
5)
kontrolę zgodności poboru gazu z przyznanymi przydziałami;
6)
kontrolę racjonalnego użytkowania gazu i wprowadzenia usprawnień u odbiorców i dostawców;
7)
kontrolę zgłaszanych zapotrzebowań gazu;
8)
kontrolę wykorzystania gazów słabych (niskokalorycznych) i urządzeń do ich produkcji w zakładach, które produkują lub są odbiorcami gazów mocnych, oraz kontrolę możliwości zastąpienia gazu mocnego innym paliwem.
Art.  2.
1.
Organy Państwowej Inspekcji Gazowniczej przy wykonywaniu kontroli (art. 1) mają prawo wstępu do zakładów przemysłowych użytkujących lub dostarczających gaz.
2.
Dostawcy i odbiorcy gazu są obowiązani na żądanie organów Państwowej Inspekcji Gazowniczej udostępnić im wszelkie materiały dotyczące gospodarki gazem oraz ułatwić dostęp do wszelkich urządzeń gazowych.
Art.  3.

W przypadku stwierdzenia w czasie kontroli rażącego uchybienia w zakresie prawidłowości gospodarki gazem organ Państwowej Inspekcji Gazowniczej powinien - w celu zapobieżenia grożącemu niebezpieczeństwu lub poważnej szkodzie - wystąpić do kierownika kontrolowanego zakładu przemysłowego z wnioskiem o wydanie doraźnych zarządzeń w sprawie natychmiastowego usunięcia stwierdzonych uchybień.

Art.  4.
1.
Państwowa Inspekcja Gazownicza podlega Ministrowi Górnictwa.
2.
Organizację wewnętrzną Państwowej Inspekcji Gazowniczej, sposób działania jej organów oraz zasady i tryb postępowania pokontrolnego ustali Minister Górnictwa za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
Art.  5.

Minister Górnictwa może w określonym zakresie upoważnić inne podległe mu organy do sprawowania kontroli użytkowania gazu.

Art.  6.

Minister Górnictwa określi zasady współdziałania Państwowej Inspekcji Gazowniczej oraz organów, o których mowa w art. 5, z organami państwowej administracji górnictwa w dziedzinie racjonalnej gospodarki złożami gazu w zakresie, w jakim one podlegają prawu górniczemu.

Art.  7.
1.
Minister Górnictwa za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego ustala zasady racjonalnego i oszczędnego użytkowania gazu, a w szczególności warunki dostaw i użytkowania gazu.
2.
Właściwi ministrowie ustalą normy zużycia gazu na jednostkę produkcji lub inną jednostkę dla podległych zakładów. Normy te nie mogą być sprzeczne z zasadami, o których mowa w ust. 1.
Art.  8.
1.
Kto, będąc kierownikiem zakładu przemysłowego albo osobą odpowiedzialną za gospodarkę gazem w zakładzie przemysłowym, narusza przepisy o racjonalnym i oszczędnym użytkowaniu gazu lub nie stosuje się do nakazów i zakazów wydanych w tym zakresie albo uniemożliwia lub utrudnia organom inspekcji gazowniczej wykonanie ich uprawnień nadzorczych i kontrolnych,

podlega karze pieniężnej do 3.000 zł.

2.
O karze, określonej w ust. 1, orzeka Państwowa Inspekcja Gazownicza. Od orzeczenia Państwowej Inspekcji Gazowniczej służy odwołanie do Ministra Górnictwa.
3.
Orzekanie następuje na zasadach i w trybie, które określi Rada Ministrów w drodze rozporządzenia.
Art.  9.

Minister Górnictwa za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego określi stanowiska osób odpowiedzialnych za gospodarkę gazem w rozumieniu art. 8 ust. 1.

Art.  10.
1.
Tryb stosowania przepisów dekretu do jednostek i zakładów podległych Ministrom Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego określi Prezes Rady Ministrów.
2.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego może w porozumieniu z Ministrem Górnictwa poszczególne zakłady wyłączyć spod działania dekretu lub ograniczyć w nich zakres działania Państwowej Inspekcji Gazowniczej.
Art.  11.

Dotychczasowe przepisy z zakresu racjonalnej i oszczędnej gospodarki gazem pozostają w mocy do czasu wydania przepisów na podstawie art. 7.

Art.  12.

Wykonanie dekretu porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministrowi Górnictwa oraz zainteresowanym ministrom.

Art.  13.

Dekret wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024