Przymusowe usuwanie osób nieuprawnionych z kwater wojskowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW OBRONY NARODOWEJ I BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO
z dnia 16 listopada 1953 r.
w sprawie przymusowego usuwania osób nieuprawnionych z kwater wojskowych.

Na podstawie art. 41 ust. 4 i art. 46 ustawy z dnia 27 kwietnia 1951 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych (Dz. U. Nr 26, poz. 194) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie niniejsze normuje właściwość organów i tryb postępowania w sprawie przymusowego usuwania (eksmisji) osób nieuprawnionych z kwater stałych (wspólnych i osobnych) i z kwater przejściowych.
§  2.
Powołane w rozporządzeniu bez bliższego określenia:
1)
artykuły - oznaczają artykuły ustawy z dnia 27 kwietnia 1951 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych (Dz. U. Nr 26, poz. 194);
2)
paragrafy - oznaczają paragrafy niniejszego rozporządzenia.
§  3.
Użyte w rozporządzeniu:
1)
określenie "osoby nieuprawnione" oznacza:
a)
żołnierzy i pracowników cywilnych, których prawo do kwatery wygasło z przyczyn, określonych w zarządzeniu wydanym na podstawie art. 29, oraz osoby wspólnie z nimi zamieszkałe,
b)
osoby zamieszkałe w osobnych kwaterach stałych nie na podstawie przepisów o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych;
2)
określenie "właściwy dowódca" oznacza dowódcę oddziału gospodarczego, komendanta garnizonu lub Szefa Oddziału Administracji Mieszkań Instytucji Centralnych Ministerstwa Obrony Narodowej, a w odniesieniu do wojsk wewnętrznych - dowódcę oddziału gospodarczego Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Wojsk Ochrony Pogranicza lub Szefa Wydziału Administracyjno-Gospodarczego Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Wojsk Ochrony Pogranicza, w których zarządzie kwatery się znajdują.
§  4.
Usunięcie w drodze przymusowej osób nieuprawnionych ze wspólnych kwater stałych oraz kwater przejściowych zarządza i przeprowadza właściwy dowódca we własnym zakresie.
§  5.
Usunięcie w drodze przymusowej osób nieuprawnionych z osobnych kwater stałych (osobnych mieszkań) następuje na wniosek właściwego dowódcy, skierowany do prezydium gminnej (miejskiej) rady narodowej.
§  6.
1.
Wniosek o usunięcie z kwatery (§ 5) powinien zawierać:
1)
dokładne oznaczenie kwatery, która ma być opróżniona (miejscowość, ulica, numer domu i mieszkania, ilość izb itp.);
2)
wyszczególnienie osób nieuprawnionych, które mają być usunięte z kwatery (imiona i nazwiska, wiek, zawód, miejsce zatrudnienia);
3)
wniosek o dostarczenie osobom wymienionym w pkt 2 mieszkania zastępczego, jeżeli nie zachodzą przypadki, które w myśl art. 43 uzasadniają usunięcie tych osób z kwatery bez obowiązku dostarczenia mieszkania zastępczego.
2.
Do wniosku należy dołączyć odpis nakazu zwolnienia kwatery wydanego przez właściwego dowódcę, a jeżeli od nakazu zostało wniesione odwołanie - również odpis decyzji wydanej przez dowódcę okręgu wojskowego (Dowódcę Marynarki Wojennej) lub Szefa Tyłów W. P., a w odniesieniu do wojsk wewnętrznych - przez Dowódcę Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego lub Dowódcę Wojsk Ochrony Pogranicza.
§  7.
1.
Decyzję w sprawie opróżnienia kwatery wojskowej wydaje prezydium gminnej (miejskiej) rady narodowej.
2.
Decyzja w sprawie opróżnienia powinna zawierać:
1)
imię i nazwisko osoby nieuprawnionej;
2)
oznaczenie kwatery, która ma być zwolniona;
3)
żądanie dobrowolnego opróżnienia kwatery ze wskazaniem terminu, w którym kwatera ta powinna być opróżniona, pod rygorem przymusowego usunięcia (eksmisji);
4)
wskazanie położenia i opisu przydzielonego mieszkania zastępczego (ulica, numer domu, ilość izb itp.), jeżeli osobie wymienionej w pkt 1 przysługuje prawo do otrzymania takiego mieszkania stosownie do przepisów o publicznej gospodarce lokalami;
5)
uzasadnienie żądania opróżnienia kwatery z podaniem podstawy faktycznej i prawnej;
6)
pouczenie o terminie wniesienia odwołania do odwoławczej komisji lokalowej.
3.
Decyzja w sprawie opróżnienia osobnej kwatery stałej powinna być doręczona osobie wymienionej w ust. 2 pkt 1.
§  8.
W stosunku do osób, którym przysługuje prawo do otrzymania mieszkania zastępczego (§ 7 ust. 1 pkt 4), prezydium gminnej (miejskiej) rady narodowej wydaje decyzję w sprawie opróżnienia kwatery wojskowej zależnie od możliwości dostarczenia tym osobom takiego mieszkania. W tym przypadku termin opróżnienia osobnej kwatery stałej (§ 7 ust. 1 pkt 3) wynosi 14 dni licząc od uprawomocnienia się decyzji w sprawie opróżnienia kwatery wojskowej.
§  9.
Dostarczanie przez prezydia gminnych (miejskich) rad narodowych mieszkań zastępczych dla osób podlegających przymusowemu usunięciu odbywa się w ramach planu ustalanego corocznie przez Ministra Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Ministrami Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego obejmującego zapotrzebowanie pomieszczeń mieszkalnych na zakwaterowanie stałe Sił Zbrojnych.
§  10.
1.
Od decyzji w sprawie opróżnienia kwatery wojskowej osoba zainteresowana może w ciągu 7 dni po doręczeniu decyzji wnieść za pośrednictwem prezydium rady narodowej, które decyzję wydało, odwołanie do właściwej odwoławczej komisji lokalowej.
2.
W razie nieuwzględnienia odwołania odwoławcza komisja lokalowa określa równocześnie ostateczny termin opróżnienia kwatery wojskowej.
§  11.
1.
Decyzje prezydium rady narodowej, od których odwołanie nie zostało wniesione, oraz orzeczenia odwoławczych komisji lokalowych są prawomocne.
2.
Prawomocne decyzje i orzeczenia stanowią tytuł wykonawczy dla wdrożenia postępowania przymusowego przez prezydium gminnej (miejskiej) rady narodowej w razie nieopróżnienia kwatery w terminie określonym w decyzji lub w orzeczeniu. W postępowaniu tym mają zastosowanie przepisy o postępowaniu przymusowym w administracji.
3.
Organy Milicji Obywatelskiej obowiązane są na żądanie prezydium gminnej (miejskiej) rady narodowej udzielić pomocy przy wykonywaniu decyzji i orzeczeń wymienionych w ust. 1.
§  12.
Koszty przymusowego usunięcia osób nieuprawnionych pokrywa właściwy dowódca, który skierował wniosek wymieniony w § 6.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1953.49.242

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przymusowe usuwanie osób nieuprawnionych z kwater wojskowych.
Data aktu: 16/11/1953
Data ogłoszenia: 02/12/1953
Data wejścia w życie: 02/12/1953