Zasady i tryb ustalania odszkodowania oraz naprawiania szkód, powstałych przy wykonywaniu pomiarów geodezyjnych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 sierpnia 1953 r.
w sprawie zasad i trybu ustalania odszkodowania oraz naprawiania szkód, powstałych przy wykonywaniu pomiarów geodezyjnych.

Na podstawie art. 17 ust. 3 dekretu z dnia 24 kwietnia 1952 r. o państwowej służbie geodezyjnej i kartograficznej (Dz. U. Nr 24, poz. 162) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do szkód powstałych przy wykonywaniu pomiarów geodezyjnych przez jednostki wymienione w art. 9 i 20 dekretu z dnia 24 kwietnia 1952 r. o państwowej służbie geodezyjnej i kartograficznej (Dz. U. Nr 24, poz. 162).
§  2.
Użyte w rozporządzeniu wyrażenie "zleceniodawca" oznacza jednostkę administracji państwowej lub gospodarki uspołecznionej albo osobę fizyczną, dla której wykonywane są pomiary geodezyjne, a wyrażenie "wykonawca" oznacza wykonawcę pomiarów geodezyjnych.
§  3.
1.
Obowiązek naprawienia szkody powstałej w nieruchomości lub jej części oraz wypłacenia odszkodowania w gotówce za szkody w plonach i drzewostanie, powstałe przy racjonalnie wykonywanych pomiarach geodezyjnych, obciąża zleceniodawcę.
2.
W przypadku stwierdzenia, że do racjonalnego wykonania pomiarów geodezyjnych uczynione przez wykonawcę szkody, o których mowa w ust. 1, były zbędne, obowiązek naprawienia szkody lub wypłacenia odszkodowania obciąża wykonawcę, niezależnie od odpowiedzialności karnej osób winnych.
3. 1
W sprawach spornych dotyczących racjonalnego wykonania pomiarów geodezyjnych orzekają terenowo właściwe delegatury Centralnego Urzędu Geodezji i Kartografii przy udziale przedstawiciela organu administracji państwowej stopnia gminnego.
§  4.
Naprawienie szkody powstałej w nieruchomości polega na przywróceniu jej do stanu poprzedniej użyteczności przy uwzględnieniu potrzeb gospodarki planowej.
§  5.
1.
Naprawienie szkody powstałej w nieruchomości może być dokonane prowizorycznie, jeżeli plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje taką zmianę przeznaczenia nieruchomości, w czasie nie dłuższym niż dwa lata od powstania szkody, że dotychczasowy sposób jej zagospodarowania nie będzie mógł być utrzymany.
2.
Jeżeli zmiana przeznaczenia nieruchomości nie zostanie dokonana w terminie określonym w ust. 1, poszkodowanemu przysługuje prawo żądania naprawienia szkody na zasadach określonych w § 4.
§  6.
Roszczenie o naprawienie szkody powstałej w nieruchomości oraz o odszkodowanie za szkody w plonach i drzewostanie zgłasza poszkodowany bezpośrednio wykonawcy lub zleceniodawcy w terminie 4 dni od dnia ujawnienia szkody. Wykonawca przekaże zgłoszone roszczenie niezwłocznie zleceniodawcy.
§  7.
1.
Zleceniodawca obowiązany jest zaproponować poszkodowanemu zaspokojenie jego roszczeń w drodze ugody.
2.
Ugoda określona w ust. 1 powinna zawierać:
1)
oznaczenie stron zawierających ugodę;
2)
dokładne określenie miejsca, czasu, rodzaju i rozmiaru powstałych szkód;
3)
oznaczenie sposobu naprawienia szkody powstałej w nieruchomości lub wysokości odszkodowania w gotówce;
4)
oznaczenie terminu i miejsca wykonania ugody;
5)
podpisy stron.
3.
W ugodzie określonej w ust. 1 strony mogą postanowić, że naprawienia szkody powstałej w nieruchomości dokona poszkodowany za określonym w ugodzie odszkodowaniem pieniężnym, obejmującym koszt zużytych materiałów i wartość robocizny, z zastrzeżeniem, że odszkodowanie to płatne będzie przez zleceniodawcę po stwierdzeniu przez prezydium gminnej rady narodowej, że naprawa została wykonana zgodnie z postanowieniami ugody.
§  8.
Ugoda zawarta w trybie § 7 wymaga dla swojej ważności zatwierdzenia przez prezydium właściwej rady narodowej.
§  9.
1.
W przypadku gdy nie doszło do zawarcia ugody (§ 7 i § 8), zleceniodawca sporządza protokół i przesyła go do prezydium właściwej rady narodowej, powiadamiając o tym jednocześnie poszkodowanego.
2.
Protokół powinien zawierać dane wymienione w § 7 ust. 2 pkt 1, 2 i 5, a ponadto wysokość proponowanego i żądanego odszkodowania oraz wniosek do prezydium właściwej rady narodowej o wydanie orzeczenia o odszkodowaniu.
§  10.
1. 2
W przypadku gdy zgłoszone roszczenie o naprawienie szkody nie zostało zaspokojone w drodze ugody, o obowiązku, zakresie i terminie naprawienia szkód w nieruchomości oraz o obowiązku i wysokości odszkodowania za szkody w plonach i drzewostanie orzeka organ administracji państwowej stopnia gminnego.
2. 3
(skreślony).
§  11.
Do szacowania szkód w plonach i drzewostanie mają odpowiednie zastosowanie przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 listopada 1952 r. w sprawie ustalenia norm szacunkowych dla nieruchomości nabywanych w celu realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. z 1952 r. Nr 52, poz. 339 i z 1953 r. Nr 12, poz. 44) z tą zmianą, że do wartości drzew owocowych stosuje się zawsze mnożnik 6,00.
§  12. 4
W razie niewykonania przez zleceniodawcę naprawy szkód powstałych w nieruchomości w terminie ustalonym w ugodzie lub w orzeczeniu organ administracji państwowej stopnia gminnego wyda na wniosek poszkodowanego orzeczenie upoważniające go do wykonania naprawy na koszt zleceniodawcy i nakładające na zleceniodawcę obowiązek wypłacenia poszkodowanemu ustalonego w orzeczeniu odszkodowania pieniężnego.
§  13.
Odszkodowanie pieniężne płatne jest w terminie 30 dni za szkody:
1)
w plonach lub drzewostanie od dnia uprawomocnienia się orzeczenia lub zatwierdzenia ugody,
2)
w nieruchomości od dnia stwierdzenia, że naprawa wykonana została zgodnie z postanowieniami ugody lub orzeczenia.
§  14.
Zleceniodawca może upoważnić wykonawcę do działania w jego imieniu i na jego rzecz w postępowaniu o naprawienie szkody lub o odszkodowanie określonym w rozporządzeniu oraz do zawierania ugody, dokonywania napraw i wypłacania odszkodowania.
§  15.
Roszczenia o naprawienie szkody i o odszkodowanie, powstałe po dniu 17 maja 1952 r., a przed wejściem w życie rozporządzenia i dotychczas nie zaspokojone, podlegają zaspokojeniu na podstawie tego rozporządzenia.
§  16.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów i zainteresowanym ministrom.
§  17.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 ust. 3 zmieniony przez § 6 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 27 maja 1974 r. w sprawie przekazania niektórych spraw z zakresu właściwości organów administracji państwowej wyższego stopnia do właściwości organów administracji państwowej niższego stopnia (Dz.U.74.22.131) z dniem 1 października 1974 r.
2 § 10 ust. 1 zmieniony przez § 6 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 27 maja 1974 r. w sprawie przekazania niektórych spraw z zakresu właściwości organów administracji państwowej wyższego stopnia do właściwości organów administracji państwowej niższego stopnia (Dz.U.74.22.131) z dniem 1 października 1974 r.
3 § 10 ust. 2 skreślony przez § 6 pkt 3 lit. c) rozporządzenia z dnia 27 maja 1974 r. w sprawie przekazania niektórych spraw z zakresu właściwości organów administracji państwowej wyższego stopnia do właściwości organów administracji państwowej niższego stopnia (Dz.U.74.22.131) z dniem 1 października 1974 r.
4 § 12 zmieniony przez § 6 pkt 3 lit. d) rozporządzenia z dnia 27 maja 1974 r. w sprawie przekazania niektórych spraw z zakresu właściwości organów administracji państwowej wyższego stopnia do właściwości organów administracji państwowej niższego stopnia (Dz.U.74.22.131) z dniem 1 października 1974 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024