Stosowanie przepisów dekretu o państwowej służbie geodezyjnej i kartograficznej do górniczego miernictwa powierzchniowego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 sierpnia 1953 r.
w sprawie stosowania przepisów dekretu o państwowej służbie geodezyjnej i kartograficznej do górniczego miernictwa powierzchniowego.

Na podstawie art. 22 ust. 2 dekretu z dnia 24 kwietnia 1952 r. o państwowej służbie geodezyjnej i kartograficznej (Dz. U. Nr 24, poz. 162) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy dekretu z dnia 24 kwietnia 1952 r. o państwowej służbie geodezyjnej i kartograficznej (Dz. U. Nr 24, poz. 162) mają zastosowanie do górniczego miernictwa powierzchniowego, z tym że zakres stosowania wymienionych poniżej artykułów tego dekretu ustala się, jak następuje:
1)
art. 6 pkt 1 - stosuje się, z tym że górnicze miernictwo powierzchniowe wykonuje pomiary podstawowe na obszarach górniczych w zakresie niwelacji precyzyjnej;

pkt 5 - nie stosuje się w przypadkach wydawania map górniczych specjalnych z zachowaniem przepisów szczególnych;

pkt 12 - nie stosuje się do pomiarów specjalnych, należących do górniczego miernictwa powierzchniowego; nadzór nad tymi pomiarami sprawują właściwe organy państwowej administracji górnictwa;

pkt 14 - stosuje się do osnów nawiązywanych do państwowej sieci geodezyjnej; projekty wykonawcze innych osnów geodezyjnych należące do górniczego miernictwa powierzchniowego zatwierdzają organy państwowej administracji górnictwa;

pkt 20 - nie stosuje się do pomiarów specjalnych, należących do górniczego miernictwa powierzchniowego; orzecznictwo techniczne w tym zakresie sprawują organy państwowej administracji górnictwa;

2)
art. 12 ust. 1 - stosuje się do robót geodezyjnych w zakresie podstawowych i szczegółowych pomiarów, wykonywanych przez górnicze miernictwo powierzchniowe, do czasu wydania przepisów na podstawie art. 112 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo Górnicze (Dz. U. Nr 29, poz. 113);

ust. 2 - stosuje się również do robót geodezyjnych w zakresie pomiarów specjalnych (§ 2), wykonywanych przez górnicze miernictwo powierzchniowe w przypadkach zwolnienia od obowiązku zgłaszania tych pomiarów;

3)
art. 13 ust. 1 - nie stosuje się do pomiarów specjalnych, należących do górniczego miernictwa powierzchniowego;
4)
art. 14 ust. 1 i 2 - stosuje się do robót geodezyjnych w zakresie podstawowych i szczegółowych pomiarów, wykonywanych przez górnicze miernictwo powierzchniowe, do czasu wydania przepisów na podstawie art. 112 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo Górnicze (Dz. U. Nr 29, poz. 113);
5)
art. 18 ust. 4 - stosuje się, z tym że obowiązek zawiadamiania prezydium powiatowej rady narodowej o zniszczeniu lub uszkodzeniu znaku punktu geodezyjnego na terenie zakładu górniczego ciąży na przedsiębiorstwie górniczym.
§  2.
Do pomiarów specjalnych, należących do górniczego miernictwa powierzchniowego, zalicza się:
1)
pomiary bezpośrednio związane z ruchem lub eksploatacją kopalni;
2)
pomiary na obszarach górniczych wykonywane dla potrzeb zakładu górniczego ze względu na ochronę życia i zdrowia ludzi, zabezpieczenie powierzchni i prawidłowe funkcjonowanie urządzeń użyteczności publicznej;
3)
pomiary służące do wyznaczania i badań złóż kopalin oraz ich zasięgu i wartości;
4)
pomiary szczegółowe w zakresie triangulacji, poligonizacji i niwelacji nawiązane do układów lokalnych i wykonywane dla celów wymienionych w pkt 1 i 3.
§  3.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów i Ministrowi Górnictwa.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1953.38.167

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Stosowanie przepisów dekretu o państwowej służbie geodezyjnej i kartograficznej do górniczego miernictwa powierzchniowego.
Data aktu: 01/08/1953
Data ogłoszenia: 18/08/1953
Data wejścia w życie: 18/08/1953