Określenie pracowniczych stanowisk kierowniczych i osób odpowiedzialnych za użytkowanie energii elektrycznej i cieplnej oraz tryb postępowania przy wymierzaniu i ściąganiu kar.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 maja 1953 r.
w sprawie określenia pracowniczych stanowisk kierowniczych i osób odpowiedzialnych za użytkowanie energii elektrycznej i cieplnej oraz w sprawie trybu postępowania przy wymierzaniu i ściąganiu kar.

Na podstawie art. 7 ust. 4 dekretu z dnia 28 stycznia 1953 r. o zabezpieczeniu racjonalnego i oszczędnego użytkowania energii elektrycznej i cieplnej (Dz. U. Nr 9, poz. 26) zarządza się, co następuje:
§  1.
Powołane w rozporządzeniu artykuły bez bliższego określenia oznaczają artykuły dekretu z dnia 28 stycznia 1953 r. o zabezpieczeniu racjonalnego i oszczędnego użytkowania energii elektrycznej i cieplnej (Dz. U. Nr 9, poz. 26).
§  2.
1.
Za pracownicze stanowiska kierownicze w jednostkach gospodarki uspołecznionej i za osoby odpowiedzialne w tych jednostkach za użytkowanie energii elektrycznej i cieplnej uznaje się:
1)
w urzędach i innych jednostkach organizacyjnych państwowych i spółdzielczych, z wyjątkiem przedsiębiorstw państwowych i przedsiębiorstw spółdzielni - kierownika komórki administracyjno-gospodarczej;
2)
w przedsiębiorstwach:
a)
dyrektora (kierownika) przedsiębiorstwa, a w przedsiębiorstwach wielozakładowych - kierownika zakładu,
b)
głównego energetyka (głównego mechanika).
2.
W przypadku popełnienia wykroczenia określonego w art. 6 ust. 1 w elektrowni przemysłowej osobą odpowiedzialną jest dyrektor (kierownik) przedsiębiorstwa lub kierownik tej elektrowni.
3.
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o osobach odpowiedzialnych, rozumieć należy osoby zajmujące stanowiska wymienione w ust. 1 i 2.
§  3.
1.
Wymierzanie kar określonych w art. 7 ust. 1 i 2 następuje w drodze orzeczenia, na podstawie protokołu organu Państwowej Inspekcji Energetycznej Ministerstwa Energetyki.
2.
Protokół powinien zawierać:
1)
nazwę jednostki organizacyjnej, w której stwierdzono wykroczenie,
2)
nazwisko, imię i stanowisko osób odpowiedzialnych,
3)
określenie popełnionego wykroczenia z dokładnym opisem okoliczności, w których wykroczenie to miało miejsce,
4)
wskazanie naruszonych przepisów,
5)
wyjaśnienia osób odpowiedzialnych, a w razie potrzeby również wyjaśnienia innych osób,
6)
podpis organu Państwowej Inspekcji Energetycznej i osób odpowiedzialnych.
§  4.
Organ Państwowej Inspekcji Energetycznej przesyła protokół (§ 3) Ministrowi Energetyki, a w przypadku przekazania uprawnienia do orzekania o karach podległym organom (art. 7 ust. 3) - właściwemu organowi, w celu wydania orzeczenia.
§  5.
Gdy na podstawie protokołu, określonego w § 3, ma być wymierzona kara jednostce gospodarki uspołecznionej i osobie odpowiedzialnej, kary te powinny być wymierzone jednym orzeczeniem.
§  6.
1.
W razie przekazania organom podległym uprawnienia do orzekania o karach przewidzianych w art. 7 ust. 1 i 2, Minister Energetyki określi zakres uprawnień tych organów oraz organy uprawnione do rozpatrywania odwołań od orzeczeń.
2.
Odwołania należy wnosić w ciągu 7 dni od dnia doręczenia orzeczenia. Odwołanie powinno być w miarę potrzeby poparte dokumentami.
3.
Orzeczenie, od którego nie wniesiono odwołania, jak również orzeczenie rozstrzygające odwołanie, jest prawomocne i podlega wykonaniu.
§  7.
O ile rozporządzenie inaczej nie stanowi, do postępowania przy wydawaniu orzeczeń o karach (art. 7 ust. 3) stosuje się odpowiednio przepisy o postępowaniu administracyjnym.
§  8.
1.
Kary przewidziane w art. 7 ust. 1, wymierzone prawomocnie jednostkom gospodarki uspołecznionej, podlegają ściągnięciu z rachunku bankowego tych jednostek w trybie rozliczeń inkasowych, w formie bezakceptowych żądań zapłaty, oraz przekazaniu na dochód budżetu państwa przez organ, który wystąpił o ściągnięcie kary.
2.
Kary przewidziane w art. 7 ust. 2 wymierzone prawomocnie osobom odpowiedzialnym podlegają ściągnięciu na dochód budżetu państwa w trybie przepisów o egzekucji administracyjnej świadczeń pieniężnych.
§  9.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do żołnierzy w czynnej służbie wojskowej oraz funkcjonariuszy i pracowników bezpieczeństwa publicznego, zajmujących stanowiska określone w § 2.
§  10.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrom Energetyki i Finansów.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1953.30.114

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie pracowniczych stanowisk kierowniczych i osób odpowiedzialnych za użytkowanie energii elektrycznej i cieplnej oraz tryb postępowania przy wymierzaniu i ściąganiu kar.
Data aktu: 23/05/1953
Data ogłoszenia: 12/06/1953
Data wejścia w życie: 12/06/1953