Wykonanie dekretu z dnia 13 listopada 1945 r. o zasiłkach i pomocy dla ofiar wrogów demokratycznego ustroju Polski.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 26 marca 1953 r.
w sprawie wykonania dekretu z dnia 13 listopada 1945 r. o zasiłkach i pomocy dla ofiar wrogów demokratycznego ustroju Polski.

Na podstawie art. 8 ust. 2 i art. 9 dekretu z dnia 13 listopada 1945 r. o zasiłkach i pomocy dla ofiar wrogów demokratycznego ustroju Polski (Dz. U. z 1947 r. Nr 28, poz. 121 i z 1949 r. Nr 55, poz. 435) w brzmieniu ustalonym dekretem z dnia 25 marca 1953 r. o zniesieniu powiatowych i wojewódzkich komisji kwalifikacyjnych przy prezydiach rad narodowych oraz Głównej Komisji Kwalifikacyjnej przy Radzie Państwa (Dz. U. Nr 21, poz. 79) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Powołane w rozporządzeniu niniejszym artykuły bez bliższego określenia oznaczają artykuły dekretu z dnia 13 listopada 1945 r. o zasiłkach i pomocy dla ofiar wrogów demokratycznego ustroju Polski (Dz. U. z 1947 r. Nr 28, poz. 121 i z 1949 r. Nr 55, poz. 435) w brzmieniu ustalonym dekretem z dnia 25 marca 1953 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 79).
2.
Użyty w rozporządzeniu niniejszym wyraz "prezydium" bez bliższego określenia oznacza prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej m.st. Warszawy i m. Łodzi).
§  2.
1.
Podanie o przyznanie zasiłku wnosi się do prezydium właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby, ubiegającej się o pomoc i zasiłek.
2.
Podanie powinno zawierać dane dotycząca czasu i okoliczności, w jakich nastąpiło uszkodzenie zdrowia osoby ubiegającej się o zasiłek i pomoc, jeżeli zaś o zasiłek i pomoc ubiega się osoba pozostała po zmarłym - dane dotyczące czasu i okoliczności śmierci a także stosunku, w jakim do zmarłego pozostaje osoba ubiegająca się o zasiłek i pomoc.
3.
Dane wymienione w ust. 2 powinny być podane z powołaniem się na odpowiednie dowody.
§  3.
Stosunek do zmarłego osoba pozostała powinna udowodnić odpowiednimi dokumentami lub zeznaniami świadków.
§  4.
1.
Prezydium przeprowadza postępowanie wyjaśniające w celu ustalenia, czy zachodzą warunki do przyznania zasiłku i pomocy.
2.
Jeżeli zachodzi potrzeba przesłuchania świadka na okoliczności, mające znaczenie przy przyznaniu pomocy lub zasiłku, prezydium zwraca się do właściwego sądu o przesłuchanie świadka, podając okoliczności, na jakie świadek powinien być przesłuchany.
§  5.
1.
Stopień utraty zdolności do pracy zarobkowej z powodu uszkodzenia zdrowia, uprawniającego do zasiłku i pomocy (art. 1), prezydium ustala na podstawie opinii lekarza-referenta inwalidzkiej komisji rewizyjno-lekarskiej, działającej na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 17 marca 1932 r. o zaopatrzeniu inwalidzkim (Dz. U. z 1945 r. Nr 22, poz. 131 z późniejszymi zmianami).
2.
W razie zakwestionowania w odwołaniu stopnia utraty zdolności do pracy zarobkowej, ustalonego w sposób przewidziany w ust. 1, prezydium zasięga opinii 2 lekarzy, członków inwalidzkiej komisji odwoławczej, działającej na podstawie wymienionego w ust. 1 przepisu ustawy o zaopatrzeniu inwalidzkim.
§  6.
W przypadku stwierdzenia czasowego uszkodzenia zdrowia ponowne ustalenie stopnia utraty zdolności do pracy zarobkowej następuje po upływie okresu czasu, na jaki został on ustalony w decyzji.
§  7.
1.
Osoba ubiegająca się o zasiłek obowiązana jest złożyć prezydium deklarację o stanie majątkowym i rodzinnym, potwierdzoną przez prezydium gminnej lub miejskiej (dzielnicowej) rady narodowej.
2.
Osoba uprawniona do pobierania zasiłków jest obowiązana do przedstawiania deklaracji, wymienionej w ust. 1, na każde żądanie prezydium.
3.
Niezłożenie deklaracji w ciągu 6 tygodni może spowodować zawieszenie postępowania lub wypłaty zasiłku na czas do złożenia deklaracji.
§  8.
1.
Prezydium decyduje w sprawach zasiłków i pomocy oraz zwrotu kwot nienależnie pobranych. Decyzję doręcza się osobie zainteresowanej za pokwitowaniem z pouczeniem co do trybu odwołania.
2.
Jeżeli na podstawie decyzji prezydium służy osobie zainteresowanej prawo do pomocy, przesyła się jej - łącznie z decyzją - dowód uprawnienia.
§  9.
Od decyzji prezydium służy odwołanie do Ministra Pracy i Opieki Społecznej w ciągu 2 tygodni, licząc od dnia doręczenia decyzji.
§  10.
1.
Zasiłki wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych na podstawie przesłanej przez prezydium decyzji o przyznaniu zasiłku.
2.
zasiłki wypłaca się miesięcznie z góry.
§  11.
Do postępowania nie unormowanego niniejszym rozporządzeniem mają zastosowanie ogólne przepisy o postępowaniu administracyjnym.
§  12.
Tracą moc:
1)
rozporządzenie Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 17 stycznia 1946 r. w sprawie wykonania dekretu z dnia 13 listopada 1945 r. o zasiłkach i pomocy dla wdów i sierot po ofiarach wrogów demokratycznego ustroju Polski (Dz. U. Nr 7, poz. 61) oraz
2)
rozporządzenie Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 8 grudnia 1948 r. o trybie ustalania stopnia utraty zdolności do pracy zarobkowej ofiar wrogów demokratycznego ustroju Polski (Dz. U. Nr 62, poz. 483).
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024