Przesyłanie zawiadomień o orzeczeniach w sprawach karnych i karno-administracyjnych dotyczących osób podlegających obowiązkowi wojskowemu.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW I MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 10 lutego 1953 r.
w sprawie przesyłania zawiadomień o orzeczeniach w sprawach karnych i karno-administracyjnych dotyczących osób podlegających obowiązkowi wojskowemu.

Na podstawie art. 70 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. Nr 6, poz. 46) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Sądy (powszechne i wojskowe) obowiązane są zawiadamiać właściwe prezydia gminnych (miejskich) rad narodowych o skazaniach prawomocnymi wyrokami sądowymi na karę pozbawienia wolności powyżej 3 miesięcy za jakiekolwiek przestępstwa oraz bez względu na wymiar kary za przestępstwa lub wykroczenia przewidziane w ustawie o powszechnym obowiązku wojskowym, o ile wyroki dotyczą:
1)
przedpoborowych, którzy w danym roku kalendarzowym kończą 19 lat życia,
2)
poborowych, którzy w danym roku kalendarzowym kończą 20 do 50 lat życia, jeżeli nie stawali do poboru albo stawali do poboru, lecz korzystają z odroczenia zasadniczej służby wojskowej,
3)
poborowych zaliczonych do ponadkontyngentu, którzy nie zostali powołani do odbycia zasadniczej służby wojskowej ani zaliczeni do rezerwy,
4)
oficerów, podoficerów i szeregowców rezerwy jak również kobiet-oficerów pomocniczej służby wojskowej.
2.
Sądy (powszechne i wojskowe) są obowiązane ponadto zawiadamiać właściwe prezydia gminnych (miejskich) rad narodowych o datach rozpoczęcia i ukończenia odbywania kary pozbawienia wolności, o darowaniu lub złagodzeniu kary na mocy amnestii lub w drodze łaski oraz o zatarciu skazania w odniesieniu do osób i przypadków wymienionych w ust. 1.
§  2.
1.
Komisja Specjalna do Walki z Nadużyciami i Szkodnictwem Gospodarczym i delegatury tej Komisji są obowiązane zawiadamiać właściwe prezydia gminnych (miejskich) rad narodowych o wydaniu orzeczeń nakazujących umieszczenie osób wymienionych w § 1 ust. 1 w obozie pracy na okres powyżej 3 miesięcy.
2.
Prokuratorzy wykonujący orzeczenia wymienione w ust. 1 są obowiązani zawiadamiać właściwe prezydia gminnych (miejskich) rad narodowych o datach rozpoczęcia i ukończenia odbywania kary (ust. 1).
§  3.
Kolegia przy prezydiach gminnych, miejskich, dzielnicowych i powiatowych rad narodowych oraz prezydia powiatowych rad narodowych (rad narodowych miast stanowiących powiaty) są obowiązane zawiadamiać właściwe prezydia gminnych (miejskich) rad narodowych o każdym prawomocnym ukaraniu osób wymienionych w § 1 ust. 1 za wykroczenia przewidziane w ustawie o powszechnym obowiązku wojskowym.
§  4.
Zawiadomienia przewidziane w §§ 1-3 powinny być przesyłane w ciągu 14 dni, licząc od dnia uprawomocnienia się wyroku bądź orzeczenia lub od dnia wydania zarządzenia.
§  5.
Zawiadomienia przewidziane w §§ 1-3 powinny zawierać:
1)
nazwisko, imię, imiona rodziców, dzień, miesiąc, rok i miejsce urodzenia oraz ostatnie miejsce zamieszkania osoby, której zawiadomienie dotyczy,
2)
istotną treść (sentencję) orzeczenia lub zarządzenia.
§  6.
Właściwość prezydium gminnej (miejskiej) rady narodowej w sprawach unormowanych w §§ 1-3 określa się według miejsca zamieszkania osoby, której zawiadomienie dotyczy.
§  7.
1.
Po otrzymaniu zawiadomienia (§ 5) właściwe prezydium gminnej (miejskiej) rady narodowej wpisuje jego treść do wojskowej karty ewidencyjnej osoby, której zawiadomienie dotyczy, po czym przesyła zawiadomienie do wojskowej komendy rejonowej właściwej ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby.
2.
Wojskowy komendant rejonowy notuje treść zawiadomienia na karcie ewidencyjnej osoby, której zawiadomienie dotyczy.
3.
Jeżeli osoba skazana pełni czynną służbę wojskową, wojskowy komendant rejonowy zawiadamia o skazaniu dowództwo jednostki wojskowej, w której osoba skazana pełni czynną służbę wojskową.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1953.12.46

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przesyłanie zawiadomień o orzeczeniach w sprawach karnych i karno-administracyjnych dotyczących osób podlegających obowiązkowi wojskowemu.
Data aktu: 10/02/1953
Data ogłoszenia: 27/02/1953
Data wejścia w życie: 27/02/1953