Przeprowadzanie kontroli bezpieczeństwa przeciwpożarowego w instytucjach posiadających własną służbę ochrony przeciwpożarowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 12 listopada 1952 r.
w sprawie przeprowadzania kontroli bezpieczeństwa przeciwpożarowego w instytucjach posiadających własną służbę ochrony przeciwpożarowej.

Na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o ochronie przeciwpożarowej i jej organizacji (Dz. U. z 1951 r. Nr 58, poz. 404) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy niniejszego rozporządzenia normują kontrolę bezpieczeństwa przeciwpożarowego w instytucjach państwowych i jednostkach gospodarki uspołecznionej, w których zorganizowana jest własna służba ochrony przeciwpożarowej.
§  2.
1.
Kontrolę bezpieczeństwa przeciwpożarowego określoną w § 1 sprawują inspektorzy ochrony przeciwpożarowej, a w zakładach podległych bezpośrednio naczelnym organom administracji - komendanci ochrony przeciwpożarowej.
2.
Kontrolę bezpieczeństwa przeciwpożarowego mogą przeprowadzać na zlecenie właściwych inspektorów ochrony przeciwpożarowej - kierownicy ochrony przeciwpożarowej, którzy obowiązani są sporządzone przez siebie protokoły z wnioskami co do zarządzeń pokontrolnych przesyłać właściwym inspektorom ochrony przeciwpożarowej.
§  3.
1.
Kontrola bezpieczeństwa przeciwpożarowego polega na lustracji obiektów w celu ustalenia, czy są one dostosowane do przepisów w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
2.
Kontrola bezpieczeństwa przeciwpożarowego poszczególnych budynków, obiektów i ich urządzeń powinna być przeprowadzana co najmniej raz na rok przy współudziale kierownika zakładu lub osoby przez niego delegowanej.
§  4.
Wojewódzkie inspektoraty ochrony, przeprowadzając kontrolę stanu bezpieczeństwa ochrony przeciwpożarowej zakładów i służby zakładowych straży pożarnych, badają, czy zakłady te są kontrolowane pod względem bezpieczeństwa przeciwpożarowego przez określone w § 2 organy służby ochrony przeciwpożarowej oraz czy wydane zarządzenia pokontrolne są przez kierownictwo zakładu wykonywane. O stwierdzonych brakach wojewódzkie inspektoraty ochrony zawiadamiają niezwłocznie właściwych inspektorów ochrony przeciwpożarowej lub komendantów ochrony przeciwpożarowej.
§  5.
1.
Wyniki kontroli bezpieczeństwa przeciwpożarowego należy ustalić w protokole, w którym wykazuje się wszystkie stwierdzone w czasie lustracji odstępstwa od przepisów w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
2.
Protokół kontroli bezpieczeństwa przeciwpożarowego podpisuje przeprowadzający kontrolę oraz kierownik kontrolowanego zakładu lub osoba przez niego delegowana.
§  6.
1.
Na podstawie sporządzonych protokołów oraz zawiadomień otrzymywanych z wojewódzkich inspektoratów ochrony inspektorzy ochrony przeciwpożarowej, a w zakładach podległych bezpośrednio naczelnym organom administracji - komendanci ochrony przeciwpożarowej - opracowują projekty zarządzeń pokontrolnych, zawierających stwierdzone w czasie kontroli braki oraz nakaz ich usunięcia w wyznaczonym terminie.
2.
Zarządzenia pokontrolne wydają kierownicy tych jednostek, którym inspektorzy ochrony przeciwpożarowej lub komendanci ochrony przeciwpożarowej bezpośrednio podlegają służbowo.
3.
Jeżeli kierownik jednostki, w której utworzone jest stanowisko inspektora lub komendanta ochrony przeciwpożarowej, nie zgadza się z przedstawionymi mu przez inspektora lub komendanta ochrony przeciwpożarowej projektami zarządzeń pokontrolnych - powinien niezwłocznie przedłożyć sprawę do decyzji właściwego naczelnego organu administracji, który orzeka ostatecznie.
§  7.
Po upływie terminu wyznaczonego w zarządzeniu pokontrolnym na usunięcie braków, stwierdzonych w czasie kontroli, organy przewidziane do przeprowadzania kontroli (§ 2) powinny sprawdzić wykonanie wydanych zarządzeń. W przypadku stwierdzenia zaniedbań względnie niewykonania wydanych zarządzeń inspektorzy i komendanci ochrony przeciwpożarowej obowiązani są niezwłocznie zawiadomić właściwego głównego inspektora ochrony przeciwpożarowej.
§  8.
Główni inspektorzy ochrony przeciwpożarowej obowiązani są do informowania Komendy Głównej Straży Pożarnych o wynikach kontroli przeciwpożarowej, przeprowadzonej na terenie zakładów, objętych ich zakresem działania.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1952.46.314

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przeprowadzanie kontroli bezpieczeństwa przeciwpożarowego w instytucjach posiadających własną służbę ochrony przeciwpożarowej.
Data aktu: 12/11/1952
Data ogłoszenia: 01/12/1952
Data wejścia w życie: 01/12/1952