Udzielanie przez władze wojskowe zezwoleń na wyjazd i pobyt za granicą osób podlegających obowiązkowi wojskowemu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 15 lipca 1952 r.
w sprawie udzielania przez władze wojskowe zezwoleń na wyjazd i pobyt za granicą osób podlegających obowiązkowi wojskowemu.

Na podstawie art. 75 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. z 1950 r. Nr 6, poz. 46, z 1951 r. Nr 4, poz. 25 i Nr 22, poz. 172) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wyjazd i pobyt za granicą oficerów rezerwy i pomocniczej służby wojskowej wymaga zezwolenia władz wojskowych.
2.
Nie wymaga zezwolenia władz wojskowych wyjazd i pobyt za granicą oficerów rezerwy i pomocniczej służby wojskowej, jeżeli wyjazd następuje na podstawie paszportów dyplomatycznych lub służbowych albo na podstawie przepustek wydawanych w małym ruchu granicznym.
§  2.
Nie wymaga zezwolenia władz wojskowych wyjazd i pobyt za granicą przedpoborowych, poborowych, poborowych zaliczonych do ponadkontyngentu oraz szeregowców i podoficerów rezerwy i pomocniczej służby wojskowej.
§  3.
Żołnierze w czynnej służbie wojskowej są obowiązani uzyskiwać zezwolenie właściwych władz wojskowych na wyjazd i pobyt za granicą w trybie i na zasadach określonych w przepisach normujących służbę wojskową żołnierzy.
§  4.
Celem uzyskania zezwolenia władzy wojskowej na wyjazd i pobyt za granicą oficer rezerwy lub pomocniczej służby wojskowej obowiązany jest zamieścić w podaniu wniesionym do władzy właściwej do wydawania paszportów - niezależnie od innych danych wymaganych do uzyskania paszportu - również wzmiankę, że jest oficerem rezerwy lub pomocniczej służby wojskowej, oraz wskazać, w jakim celu, do jakich krajów i na jaki okres czasu zamierza wyjechać.
§  5.
Jeżeli nie zachodzą inne przeszkody do wydania oficerowi rezerwy lub pomocniczej służby wojskowej paszportu, władza właściwa do wydawania paszportów zwraca się z urzędu do Ministerstwa Obrony Narodowej o zajęcie stanowiska co do zamierzonego wyjazdu tego oficera za granicę, wskazując jednocześnie w jakim celu, do jakich krajów i na jaki okres czasu zamierza on wyjechać.
§  6.
1.
Ministerstwo Obrony Narodowej zawiadamia bezpośrednio władzę właściwą do wydawania paszportów, czy z punktu widzenia wojskowego nie ma przeszkód do wyjazdu oficera za granicę.
2.
Wydanie paszportu przez władzę właściwą do wydawania paszportów jest równoznaczne z udzieleniem oficerowi zezwolenia władzy wojskowej na wyjazd i pobyt za granicą.
§  7.
Osoby wyjeżdżające za granicę (na stałe zamieszkanie lub czasowy pobyt) albo przekraczające granicę na podstawie przepustek wydawanych w małym ruchu granicznym, bez względu na to, czy są obowiązane do uzyskiwania zezwoleń władz wojskowych lub nie - nie mogą przewozić za granicę żadnych wojskowych dokumentów osobistych ani kart powołania.
§  8.
1.
Przed otrzymaniem paszportu osoby wyjeżdżające za granicę obowiązane są złożyć dokumenty wymienione w § 7 w Prezydium Rady Ministrów.
2.
Na złożone dokumenty Prezydium Rady Ministrów wydaje potwierdzenie odbioru, które osoba wyjeżdżająca składa władzy uprawnionej do wydawania paszportów przy otrzymaniu paszportu.
3.
O odebraniu dokumentów wymienionych w § 7 Prezydium Rady Ministrów zawiadamia:
1)
prezydium właściwej rady narodowej - w przypadkach gdy wyjazd dotyczy przedpoborowych i poborowych,
2)
właściwą wojskową komendę rejonową - w przypadku gdy wyjazd dotyczy osób nie wymienionych w pkt 1.
4.
Przechowywane dokumenty Prezydium Rady Ministrów zwraca osobom zainteresowanym po ich powrocie zza granicy, przy równoczesnym odbiorze wydanego im potwierdzenia odbioru złożonych dokumentów.
§  9.
Przepisu § 8 nie stosuje się przy przekraczaniu granicy na podstawie przepustek wydawanych w małym ruchu granicznym.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1952.37.258

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Udzielanie przez władze wojskowe zezwoleń na wyjazd i pobyt za granicą osób podlegających obowiązkowi wojskowemu.
Data aktu: 15/07/1952
Data ogłoszenia: 01/09/1952
Data wejścia w życie: 01/09/1952