Obowiązek zaofiarowania do zbiórki używanych butelek po niektórych lekach.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 4 czerwca 1952 r.
w sprawie obowiązku zaofiarowania do zbiórki używanych butelek po niektórych lekach.

Na podstawie art. 2 pkt 1 dekretu z dnia 23 stycznia 1947 r. o obrocie i gospodarowaniu odpadkami użytkowymi (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 105 i Nr 73, poz. 468) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Butelki (fiolki) po penicylinie, streptomycynie i innych antybiotykach, jak również po insulinie, surowicach i szczepionkach, stanowią odpadki użytkowe w rozumieniu art. 1 pkt 1 dekretu z dnia 23 stycznia 1947 r. o obrocie i gospodarowaniu odpadkami użytkowymi.
2.
Użyte w dalszej części rozporządzenia określenie "butelki" oznacza butelki (fiolki) po penicylinie, streptomycynie i innych antybiotykach, jak również po insulinie, surowicach i szczepionkach, stanowiące stosownie do ust. 1 odpadki użytkowe.
§  2.
1.
Osoby fizyczne i prawne obowiązane są przy nabywaniu leków wymienionych w § 1 ust. 1 zaofiarować butelki do zbiórki i dostarczyć je do punktów sprzedaży tych leków.
2.
Butelki powinny być zaofiarowane w stanie nieuszkodzonym wraz z korkami (z wyjątkiem korków z masy korkowej). Zaofiarowane butelki powinny stanowić opakowanie po takich samych lekach, jak leki nabywane.
§  3.
1.
W przypadku niedostarczenia butelek przed wydaniem leków nabywca obowiązany jest złożyć kaucję u sprzedawcy za pokwitowaniem na zabezpieczenie wykonania obowiązku określonego w § 2.
2.
Wysokość kaucji wynosi 2 zł za każdą niedostarczoną butelkę. Kaucja podlega zwrotowi z chwilą dostarczenia butelki przy jednoczesnym zwrocie pokwitowania.
3.
W przypadku niedostarczenia butelki przed upływem miesiąca od dnia złożenia kaucji, kaucja ulega przepadkowi na rzecz przedsiębiorstwa, które pobrało kaucję. Jednocześnie z przepadkiem kaucji wygasa obowiązek zaofiarowania i dostarczenia butelki.
4.
Minister Zdrowia określi w porozumieniu z Ministrem Finansów formę wydawanych na kaucję pokwitowań oraz sposób ewidencjonowania pobranych kaucji.
§  4.
Przepisów § 3 nie stosuje się do urzędów, zakładów i instytucji państwowych oraz jednostek gospodarki uspołecznionej, z tym że składają one pisemne zobowiązanie zwrotu butelek najpóźniej w ciągu 4 miesięcy od dnia nabycia leków. Obowiązek składania pisemnego zobowiązania nie dotyczy jednostek gospodarki uspołecznionej, nabywających leki w celu dalszej odsprzedaży.
§  5.
Minister Zdrowia określi w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa sposób przekazywania butelek oraz dopuszczalny procent ubytku butelek nabywanych przez jednostki określone w § 4.
§  6.
Tryb zastosowania zasad niniejszego rozporządzenia do leków wymienionych w § 1 ust. 1, nabywanych przez jednostki organizacyjne podległe Ministrom Obrony Narodowej oraz Bezpieczeństwa Publicznego, określą odrębne zarządzenia, wydane przez Ministra Zdrowia w porozumieniu z Ministrami Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego.
§  7.
Rozporządzenie nie narusza przepisów o obrocie i gospodarowaniu odpadkami użytkowymi, dotyczących używanych flaszek, słoików i butli.
§  8.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Zdrowia.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024